Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto dofinansuje orkiestrę Amadeus?

Marek Zaradniak
Od 2013 r. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus będzie prawdopodobnie finansowana przez Polskie Radio, marszałka województwa wielkopolskiego i miasto Poznań.

Polskie Radio tnie koszty - między innymi na poznańską orkiestrę Amadeus. Dotąd finansowało ją w całości, od 2013 roku chce pokrywać jedynie jedną trzecią kosztów jej utrzymania. O współfinansowaniu PR rozmawia z marszałkiem Wielkopolski i prezydentem Poznania. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus może zatem niebawem stać się samorządową instytucją kultury.

Według Jolanty Wiśniewskiej wiceprezes Polskiego Radia, budżet Amadeusa to 1,6 mln złotych. Agnieszka Duczmal twierdzi natomiast, że orkiestra potrzebuje 3 milionów złotych. Na ile pieniądze z biletów za koncerty wspierają budżet zespołu? Szefowa Amadeusa mówi, że pokrywają w małym stopniu koszty organizacyjne.

- Ze sponsorami też jest kiepsko. Gdyby nie pojedyncze dotacje nie moglibyśmy zapraszać solistów, bo Polskiego Radia na nich nie stać. Aby spełnić wymagania repertuarowe tak ze strony Radia jak i melomanów nasz roczny budżet powinien wynosić nie mniej niż 3 mln złotych - mówi Agnieszka Duczmal. Byłby on proporcjonalnie mniejszy od budżetu filharmonicznego, a Orkiestra nie byłaby skazana na wegetację. To szokujące, że od lat utrzymująca najwyższy poziom artystyczny Orkiestra znajduje się w tak patowej sytuacji. Nie wiem co się z nami stanie jeśli Radio, pan marszałek i pan prezydent Poznania nie zdołają się porozumieć - stwierdza Agnieszka Duczmal.

Wiceprezes Polskiego Radia Jolanta Wiśniewska mówi, że w przyszłości budżet zespołu nie będzie większy. Potwierdza, że od roku toczą się z Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu rozmowy w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury.

- Zależy nam na tym, aby do końca roku chociaż dogadać się i aby orkiestra mogła funkcjonować w nowych realiach. Czy nam się to uda zależy od szybkości porozumiewania się, ale wydaje mi się, że jest dobra wola każdej ze stron. Sami nie możemy prowadzić tego zespołu gdyż sytuacja z abonamentem jest dość dramatyczna i powinniśmy się skupić na nadawaniu programu. Nie chcemy jej likwidować, ale chcemy ją ratować by funkcjonowała tak jak inne instytucje kultury. Stąd nasze starania. Sami chcemy partycypować w utrzymywaniu jej w jednej trzeciej. Polska Orkiestra Radiowa jest na razie utrzymywana przez Polskie Radio, ale zwróciliśmy się do Telewizji, aby była to nasza wspólna orkiestra - mówi Jolanta Wiśniewska.

- Czekamy na uzgodnienia umowy trójstronnej pomiędzy województwem, miastem Poznań, a Polskim Radiem. Wtedy usiądziemy do stołu, aby określić wysokość dotacji. Ta dotacja, równej wysokości ze strony wszystkich trzech podmiotów będzie przedmiotem negocjacji. Czekamy na ruch miasta - mówi marszałek Marek Woźniak.

- W budżecie nie ma pieniędzy na Orkiestrę Amadeus, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, trzeba będzie je znaleźć - mówi rzecznik prezydenta Poznania Paweł Marciniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski