Kto może zostać chrzestnym, a kto nie zostanie dopuszczony? Sprawdź, jakie dokumenty muszą dostarczyć rodzice chrzestni?

ZEN
W diecezji płockiej zaświadczenia dla rodziców chrzestnych wypełniane przez proboszcza zastąpiono oświadczeniami, które podpisują sami zainteresowani w zgodzie z własnym sumieniem. Ich wzory prezentujemy na kolejnych stronach w galerii ---->zdjęcie ilustracyjne/Robert Szkutnik
Czy, aby zostać chrzestnym, trzeba mieć bierzmowanie? Czy osoby żyjące bez ślubu mogą zostać rodzicami chrzestnymi? Czy trzeba chodzić do kościoła? Jakie dokumenty muszą dostarczyć księdzu? Pytań dotyczących chrztu jest wiele, na dodatek przepisy dotyczące rodziców chrzestnych się zmieniają. 10 lutego zmiany zgodne z nowymi wytycznymi papieża Franciszka wprowadzono w diecezji płockiej. Sprawdź, co się zmienia.

Postępująca laicyzacja sprawia, że dla wielu rodziców przygotowujących swoje dziecko do chrztu, znalezienie rodziców chrzestnych jest nie lada wyzwaniem. Często nawet w najbliższej rodzinie trudno znaleźć osobę, która spełnia wszystkie warunki wymagane przez Kościół. Zdarza się, że niektórzy rodzice w akcie desperacji, zamieszczają ogłoszenia w internecie o poszukiwaniu chętnych do podjęcia się tej roli.

Sprawdź też:

Rodzice chrzestni - kim są i jaką pełnią funkcję?

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że "przyjmujący chrzest powinien mieć, jeśli to możliwe, chrzestnego. Ma on dorosłemu towarzyszyć w chrześcijańskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawiać do chrztu oraz pomagać, żeby ochrzczony prowadził życie chrześcijańskie odpowiadające przyjętemu sakramentowi i wypełniał wiernie złączone z nim obowiązki."

Dziecko powinno mieć jednego lub dwoje chrzestnych (kobietę i mężczyznę, nie może to być dwóch mężczyzn lub dwie kobiety).

Kto może być rodzicem chrzestnym? Wymagania

Kodeks Prawa Kanonicznego wskazuje, że chrzestnym może być ktoś kto:

  • jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców (albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu oraz posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania);
  • ukończył 16 lat (chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku);
  • jest katolikiem;
  • przyjął sakrament bierzmowania i przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej;
  • prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Najwięcej wątpliwości wzbudza punkt mówiący o "prowadzeniu życia zgodnie z wiarą". Najczęstszym przykładem niespełniania tego warunku jest sytuacja, w której kandydat na rodzica chrzestnego żyje w związku niesakramentalnym - jest tylko po ślubie cywilnym albo żyje w konkubinacie.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z osobami, które są po rozwodzie. Mogą one pełnić funkcję rodziców chrzestnych, ale tylko pod warunkiem, że nie żyją w nowym, niesakramentalnym związku.

Inny przykład niespełniania warunku "prowadzenia życia zgodnie z wiarą" to np. 17-letni licealista, który nie uczestniczy w lekcjach religii.

Sprawdź też:

Rodzice chrzestni - potrzebne dokumenty

Rodzice chrzestni powinni dostarczyć do parafii, gdzie będzie odbywać się chrzest, zaświadczenie z własnej parafii wystawione przez proboszcza, że są katolikami. Z reguły ksiądz wypełnia je bez żadnych przeszkód, ale zdarzają się przypadki, że wcześniej przeprowadza rozmowę z kandydatami na rodziców chrzestnych, w której pyta ich o stosunek do spraw wiary, uczestnictwo w mszach świętych, czy nie żyją w związku niesakramentalnym itp.

Sprawdź też: Spowiedź, celibat i dziewica Maryja. Wiesz, w co wierzysz?

Te wymagania jednak się zmieniają. Od 10 lutego 2020 r. inaczej jest m.in. w diecezji płockiej, gdzie biskup Piotr Libera wprowadził w życie specjalną instrukcję będącą realizacją zapisów adhortacji „Amoris laetitia” papieża Franciszka z 2016 roku, odnoszących się do „rozeznawania” sytuacji życiowej ludzi wierzących.

Zamiast zaświadczenia wypełnianego przez proboszcza, kandydat na chrzestnego sam podpisuje oświadczenie, w którym potwierdza, że spełnia warunki, które zgodnie z prawem Kościoła Katolickiego umożliwiają mu zostanie matką chrzestną lub ojcem chrzestnym. Czy tak jest w rzeczywistości? To już każdy musi rozstrzygnąć we własnym sumieniu. W adhortacji „Amorsi laetitia” papież zaznaczył:

Jesteśmy powołani do kształtowania sumień, nie zaś domagania się, by je zastępować.

Pod takim oświadczeniem podpisuje się proboszcz parafii, do której należy kandydat na chrzestnego. Wzory oświadczeń prezentujemy w galerii:

Zobacz też:

Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla chłopców, któ...

Najrzadsze i najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynki n...

Z czego i jak się spowiadać? Za te grzechy nie otrzymasz roz...

Sprawdź też:

Rodzina nalega, chrzcić trzeba? Zobacz, jak nie ulegać presji:

źródło: Dzień dobry TVN

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
iustus

Przepisy sie nie zmieniaja bo to juz dawno wymaga Kodeks Prawa Kanoncznego, to tylko przypomnienie.

G
Gość
1 marca, 17:22, Gość:

W tekście jest mały błąd. Rodzicami chrzestnymi mogą być 2 kobiety lub 2 mężczyzn jest to przez kościół dopuszczalne

W tekście jest ok, nie mogą być.

Czy chrzestnymi może być dwóch mężczyzn albo dwie kobiety?

NIE

W odróżnieniu od sakramentu małżeństwa, w którym płeć świadków nie ma znaczenia, chrzestnymi nie mogą być osoby tej samej płci. Kodeks prawa kanonicznego stwierdza, że należy wybrać tylko jednego chrzestnego lub chrzestną, albo dwoje chrzestnych. Wprawdzie niektórzy w Polsce próbują interpretować „dwoje” jako „dwie osoby”, ale łaciński tekst Kodeksu prawa kanonicznego rozwiewa wątpliwości. Czytamy w nim bowiem o „jednym chrzestnym i jednej chrzestnej” (Patrinus unus tantum vel matrina una vel etiam unus et una assumantur).

G
Gość

W tekście jest mały błąd. Rodzicami chrzestnymi mogą być 2 kobiety lub 2 mężczyzn jest to przez kościół dopuszczalne

c
co

Głos już zamienia się we wiadomości parafialne??? Kogo jeszcze obchodzi zmiana przepisów pedofili i dewiantów?....

G
Gość

I bez tego lania wodą można żyć, będąc uczciwym i porządnym człowiekiem, a zabobony niech czarni panowie wsadzą sobie gdzieś za co łaska , ale 1000 najmniej

k
kz nszz s org

w EKSTREMALNYCH WARUNKACH po - PiS - owych WYBORÓW DAJĄ o sobie znać ATAKI WOLNO ROSNĄCEGO GUZA MÓZGU jak KURIA JEGO MAĆ, w których zapomina się JAKIE WARUNKI powinien spełnic księŻULO PEDOgogicznej ROLI KOSCIOŁA, aby nie tylko CHRZCIĆ jak KURIA JEGO MAĆ, ha ha ha ... NIE WIERZYCIE?

(KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC)

Dodaj ogłoszenie