Kto może zostać skierowany do izolatorium? Pozytywny wyniku testu na koronawirusa nie wystarczy

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
W Wielkopolsce działa 10 izolatoriów, które mogą przyjąć 971 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, o łagodnym przebiegu choroby, która nie wymaga leczenia w szpitalu.
W Wielkopolsce działa 10 izolatoriów, które mogą przyjąć 971 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa, o łagodnym przebiegu choroby, która nie wymaga leczenia w szpitalu. brak
Udostępnij:
W izolatoria mogą czasowo zamieniać się hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Na terenie Wielkopolski działa obecnie 10 izolatoriów, które dysponują prawie tysiącem miejsc. W samym Poznaniu działają 2 izolatoria, które mieszczą się w hotelach - Ikar przy ul. Solnej 18 oraz Moxy Poznań Airport przy ul. Bukowskiej 303. Jednak nie każdy pacjent z koronawirusem kwalifikuje się na pobyt w izolatorium. Sprawdź, w jakich sytuacjach i kto może skierować pacjenta do izolatorium.

Koronawirus: Kto może być skierowany do izolatorium?

Opieką w izolatorium objęte są osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa, które lekarz (może by to lekarz szpitala, lekarz zakładu leczniczego, lekarz POZ) lub inspektor sanitarny skierował do izolatorium, do momentu wypisu z izolatorium lub przeniesienia na oddział szpitalny, w przypadku pogorszenia się ich stanu zdrowia.

Powstanie izolatorium dla chorych na covid-19 słupszczan i mieszkańców powiatu, ale nie w Słupsku:

Do izolatorium kierowane mogą być są:

  • osoby chore na infekcję COVID-19 o łagodnym przebiegu, nie wymagające leczenia w szpitalu;
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem);
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać;
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, lecz z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.

- Do izolatorium mogą trafić osoby zakażone SARS-COV-2, które z różnych względów nie mogą odbywać izolacji w warunkach domowych, a ich stan nie wymaga hospitalizacji. Drugą grupą pacjentów mogących znaleźć pomoc w izolatorium stanowią osoby kierowane tam ze szpitala- tłumaczy Marta Żbikowska-Cieśla rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Jeśli stan pacjenta hospitalizowanego poprawi się na tyle, że nie wymaga on specjalistycznego leczenia, a nie ma możliwości „dokończenia” okresu izolacji w domu, może zostać przeniesiony do izolatorium - dodaje.

Przepisy mówią, że izolowany pacjent musi mieć zapewnioną opiekę medyczną na miejscu w izolatorium i łączność telefoniczną z personelem medycznym lub personelem izolatorium. Nowelizacja rozporządzenia z października 2020 roku umożliwia pobyt w jednym pokoju z łazienką więcej niż jednego pacjenta. Każdemu choremu zapełnia się także wyżywienie.

- Pacjenci w izolatorium mają zapewnione 3 posiłki dziennie dostarczane do pokoju. Nie muszą za nie płacić. W przypadku potrzeby przewiezienia chorego do szpitala, ma on zapewniony transport lub transport sanitarny - mówi Marta Żbikowska z NFZ.

Osoba izolowana może zostać wypisana z izolatorium:

  • - po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż 13 dni od dnia wystąpienia objawów - w przypadku osoby z objawami klinicznymi;
  • - po 10 dniach od daty uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 - w przypadku osoby bez objawów klinicznych.

Pomieszczenia, które zajmował, po wypisaniu każdorazowo będą szczegółowo dezynfekowane i przygotowane na przyjęcie nowych osób.

Izolatoria w Wielkopolsce

W Wielkopolsce mamy obecnie 10 izolatoriów, które zostały utworzone decyzją wojewody. Wielkopolski Urząd Wojewódzki podaje, że izolatoria w Wielkopolsce posiadają łącznie 971 miejsca. - Zajętych jest obecnie około 10 procent miejsc. Duża ilość wolnych miejsc wynika w dużej mierze z tego, że 5 izolatoriów rozpoczęło działalność na początku listopada - mówi Tomasz Sztube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinet Wojewody.

NFZ przekazuje pieniądze zarówno za pobyt pacjenta w izolatorium, jak i za utrzymywanie w gotowości wolnych łóżek. Za pobyt pacjenta w izolatorium NFZ płaci od 200 do 220 złotych.

Podobne obiekty do tych w Poznaniu powstają w całej Wielkopolsce. Są one lokowane w dotychczasowych centrach rehabilitacyjnych. Izolatoria powstają m.in. w Jedlcu oraz w szpitalach w Chodzieży i Kowanówku. Izolatorium w Osiecznej decyzją wojewody rozpoczął swoją działalność 10 listopada. Może przyjąć 50 osób z pozytywnym wynikiem testu. Wszystkie dostępne pokoje są wyposażone w węzeł sanitarny. Stan zdrowia pacjentów będzie nadzorował personel pielęgniarski.

Gorączka, kaszel, brak węchu czy smaku - to objawy zakażenia koronawirusem, o których mówi się od początku trwania pandemii. Jednak z biegiem czasu i z wzrastającą liczbą zakażeń samopoczucie chorych na COVID-19 wskazuje na to, że nie tylko dotychczas znane objawy nie występują u pacjentów, ale, co więcej, pojawiają się zupełnie nowe syndromy świadczące o zakażeniu. Do nietypowych objawów koronawirusa należą m. in. niska temperatura ciała - 35 stopni Celsjusza, ale także ból oczu. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe symptomy zakażenia koronawirusem pojawiają się u niektórych pacjentów?Zobacz objawy koronawirusa-->

Nowe, nietypowe objawy koronawirusa: Niska temperatura ciała...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie