Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kto wyprowadzi na spacer mojego psa gdy jestem na kwarantannie?". Akcja "Pies w koronie" pomaga znaleźć chętnych do spacerów z psami

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Facebookowa akcja pod hasłem “Pies w koronie” łączy potrzebujących z chętnymi do spacerów w całym kraju.
Facebookowa akcja pod hasłem “Pies w koronie” łączy potrzebujących z chętnymi do spacerów w całym kraju. pixabay.com
Kwarantanna, izolacja, obawa przed wyjściem z domu - to powody, które w ostatnim czasie zaburzają nie tylko codzienność naszą, ale również naszych czworonogów. Bo co zrobić z psem, jeśli mieszka się w bloku i akurat jesteśmy zakażeni koronawirusem? Na szczęście tu z pomocą przychodzi facebookowa akcja pod hasłem "Pies w koronie", która łączy potrzebujących z chętnymi do spacerów w całym kraju.

- Na pomysł wpadła Joanna, jedna ze współzałożycielek akcji, która sama jest posiadaczką psów i po prostu, trochę na zasadzie zastanawiania się “co by było gdyby”, postanowiła założyć taką grupę, by pomóc - mówi Jolanta Broda, współzałożycielka akcji “Pies w koronie”.

I dodaje: - Nie spodziewałyśmy się aż takiego odzewu, ani tego, że aż tyle ludzi ma problem z wyprowadzaniem psiaków w tym czasie.

Obecnie facebookowa grupa wsparcia “Pies w koronie” liczy już ponad 77 tysięcy członków. Są to zarówno osoby, które potrzebują pomocy przy wyprowadzeniu psa, ponieważ przechodzą izolację domową lub są na kwarantannie, jak również wolontariusze chętni do spacerów z psem.

Jak tłumaczą organizatorki akcji, przebiega ona w dość specyficznych warunkach, jakimi jest pandemia i kontakt z osobami, które są zakażone lub miały z kimś zakażonym kontakt.

- Trzeba pamiętać, że pomagamy osobom, które mają kwarantannę lub, u których stwierdzono covid-19. Z tego względu, żeby bezpiecznie przekazać psa, dwie strony muszą zachować zasady reżimu sanitarnego

- tłumaczy Jolanta Broda.

Oznacza to, że obydwie osoby powinny mieć maseczki i rękawiczki jednorazowe, żel do dezynfekcji, a także pamiętać o zachowywaniu dystansu.

- Jeżeli jest taka możliwość, bo pies na to pozwala, to można zostawić go za drzwiami, by czekał na wolontariusza na klatce. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości i zwierzak musi być przekazany z rąk do rąk, to można poprosić wolontariusza, by ten miał swoją smycz, lub przekazać psie przedmioty (jak smycz, woreczki na psie odchody i np. smaczki) wolontariuszowi na czas opieki nad psem, by były one przez ten okres u niego - tłumaczy.

Grupa zrzesza ludzi z całej Polski. Mogłoby się wydawać, że trudno wśród tylu osób znaleźć wolontariusza, czy osobę potrzebującą z naszego miasta. Jednak dzięki wprowadzeniu przez organizatorki prostych zasad bez trudu można znaleźć osoby z Poznania i z innych miast np. w Wielkopolsce. Każdy, bez względu na to czy oferuje swoją pomoc czy akurat jej szuka, musi w poście oznaczyć hasztagiem miasto, w którym jest. W przypadku większych miejscowości podawane są także dzielnice.

- Duże miejscowości nie są problematyczne i wolontariuszy jest wielu. Brakuje ich z kolei w tych mniejszych miejscowościach, dlatego tym bardziej zachęcamy do zgłaszania się. Dla nas każda osoba, która chociaż zdecydowała się na jeden krótki spacer, jest już spacerowym bohaterem

- mówi Jolanta Broda.

W Poznaniu jedną z wielu osób, które zgłosiły się do pomocy jest 25-letnia Kaja Kawecka.

- Zauważyłam, że jest taka strona na Facebooku i od razu stwierdziłam, że sama chętnie dam ogłoszenie, że mogę pomóc

- mówi Kaja.

I dodaje: - Już wcześniej pomagałam przy wyprowadzaniu psów moim znajomym mieszkającym w okolicy, którzy również byli na kwarantannie.

Kaja na spacery wychodzi także ze swoją suczką Boni, która uwielbia towarzystwo innych psów, dlatego Kaja tym bardziej chętnie zgłosiła się do udziału w akcji.

- To bardzo fajnie mieć towarzystwo dla swojego psiaka. Wciąż mam trochę czasu, więc jeżeli ktoś z okolic Grunwaldu potrzebowałby pomocy, to razem z Boni chętnie pospacerujemy

- mówi Kaja Kawecka.

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski