Najbardziej zielonym miastem jest Sopot (58 proc. udziału zieleni w powierzchni miasta), a stawkę zamyka niemal „pustynne” Krosno (2,4 proc. udziału zieleni). Dr Paweł Szumigała z Uniwersytetu Przyrodniczego wskazuje, że w Poznaniu mamy wiele pomników przyrody, kilkanaście zespołów zieleni zabytkowej i wiele obszarów cennych przyrodniczo.
Dr Przemysław Tomczak z UP przypomina, że układ zieleni w Poznaniu stanowi system pierścieniowo-klinowy, który w okresie międzywojennym zaplanował architekt Władysław Czarnecki. – Podstawowy układ tego systemu stanowią lasy tworzące cztery główne kliny: wschodni, zachodni, północny i południowy oraz pierścienie zieleni związane z XIX wiecznymi fortyfikacjami oraz tereny pozyskane po wyburzeniach fragmentu wewnętrznego pierścienia fortyfikacji, w miejscu którego powstał Ring Stübbena – dodaje dr Tomczak.
Czytaj też: Poznań inwestuje miliony złotych w tereny zielone
System uzupełniają mniejsze kliny parkowo-leśne, np. golęciński, cybiński czy dębiński. Parki na terenie miasta nie są rozmieszczone równomiernie. Najwięcej jest ich w centrum – na terenie Starego Miasta znajdują się 22 parki, 15 na Nowym Mieście, 11 na Jeżycach, 9 na Grunwaldzie i 3 na Wildzie.
Różnią się one wielkością. Największy obszar zajmuje Nowe Zoo (ok. 117 ha) i Cytadela (97,2 ha), ale są też miniaturowe jak ten u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Janickiego, który ma 400 metrów kwadratowych.
Chcesz wiedzieć więcej?
Sprawdź też:
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?