Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Które szkoły w Poznaniu zdecydowały się na podręcznik do HiT? "Każdy powinien nauczać tego przedmiotu zgodnie z własnym sumieniem"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Jeden z nauczycieli w VI Liceum Ogólnokształcącym zdecydował o skorzystaniu w nauczaniu z podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego.
Jeden z nauczycieli w VI Liceum Ogólnokształcącym zdecydował o skorzystaniu w nauczaniu z podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego. Robert Woźniak
Poznańskie licea w zdecydowanej większości nie będą korzystały z podręcznika "Historia i teraźniejszość" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zamiast nich poczekają na dopuszczenie drugiego podręcznika lub nauczyciele będą prowadzili autorskie programy zajęć.

Kilka dni temu na swoim facebookowym profilu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak apelował do nauczycieli, aby nie korzystali z podręcznika do HiT.

- Zawiera on wiele dyskryminujących, nieprawdziwych, czy wręcz haniebnych treści, dotyczących m.in. in vitro. To do Was należy wybór podręcznika do nauczania tego przedmiotu. Skorzystajcie z tego prawa, by chronić naszą młodzież przed fałszywym przekazem i indoktrynacją, na którą nie ma miejsca w poznańskich szkołach - stwierdził Jaśkowiak

Nie są prowadzone oficjalne statystyki podręczników do HiT

Nie istnieją oficjalne dane dotyczące tego, które szkoły zdecydowały się wykorzystać w nauczaniu jedynego dopuszczonego podręcznika. - My nie zbieramy takich danych, to jest autonomiczna decyzja nauczyciela, który będzie uczył tego przedmiotu i my w to nie ingerujemy – informuje Magdalena Miczek, rzeczniczka prasowa poznańskiego Kuratorium Oświaty.

Takich informacji nie zbiera także wydział oświaty poznańskiego magistratu, co potwierdził nam jego dyrektor Przemysław Foligowski.

Zobacz także:

Interaktywną mapę, na której znajdują się informacje, czy dana szkoła ponadpodstawowa będzie korzystała z podręcznika do nowego przedmiotu, stworzyła sieć organizacji Wolna Szkoła. Można także dodawać na niej informacje, czy dana placówka skorzysta z publikacji prof. Roszkowskiego, podręcznika WSiP, czy też nauczyciele będą korzystali z autorskiego programu. Wśród wymienionych szkół znajdują się także te z Poznania.

Które szkoły skorzystają z podręcznika do HiT?

Według mapy kontrowersyjny podręcznik będzie wykorzystywany w III LO w Poznaniu. Niestety, nie udało nam się uzyskać komentarza, ponieważ dyrektorka placówki przebywa obecnie na urlopie.

- Jeden z nauczycieli zdecydował o wykorzystaniu w nauczaniu przedmiotu podręcznika autorstwa prof. Roszkowskiego - poinformował Karol Seifert, dyrektor VI LO w Poznaniu.

Pozostałe placówki nie podjęły jeszcze decyzji, bądź czekają na dopuszczenie drugiego podręcznika. Część placówek podjęła decyzję o realizacji autorskich programów nauczania. - Na razie ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta, ponieważ rada pedagogiczna zbiera się 31 sierpnia. Nieoficjalnie nauczyciele nie będą korzystali z podręcznika w tym roku – stwierdza Andrzej Kaczmarek, dyrektor poznańskiego Zespołu Szkół Handlowych.

Decyzji nie podjęto w Zespole Szkół Komunikacji, gdzie zdaniem dyrektora Ryszarda Pyssa nauczyciele chcieliby wykorzystywać jeszcze niezatwierdzony podręcznik. Podobna sytuacja ma miejsce w VII LO oraz XXXVIII LO. Takie decyzje, według mapy organizacji Wolna Szkoła, podjęła większość placówek.

- Najważniejsza jest tutaj podstawa programowa. Mamy świetny zespół nauczycieli, także autorów podręczników i twórców autorskich programów nauczania

- podkreśla Małgorzata Dembska, dyrektorka II LO, gdzie także nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje.

Jej zdaniem podręcznik nie jest najważniejszy w nauczaniu przedmiotu, ponieważ dostępne są niezliczone ilości materiałów, także w formie filmów czy podcastów, odnoszących się zwłaszcza do teraźniejszości.

W podobnym tonie do sprawy odniósł się dyrektor Zespołu Szkół Łączności. - Dyrektor nie narzuca podręcznika. Mamy bardzo dobrą kadrę nauczycielską i każdy powinien nauczać tego przedmiotu zgodnie z własnym sumieniem. Podręcznik nie jest tutaj potrzebny – kwituje Jerzy Małecki.

Wraz ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego wielu nauczycieli postanawia zrezygnować ze swojej pracy. W całej Polsce po raz kolejny mówi się o dużych brakach kadrowych. W Poznaniu także brakuje osób gotowych uczyć dzieci i młodzież w szkole. Jak informuje Hanna Janowicz, kierowniczka I Oddziału Organizacji Szkół i Placówek Oświatowych Wydziału Oświaty UMP, na obecnym etapie zatwierdzania arkuszy organizacji pracy szkół na rok szkolny 2022/2023 liczba nieobsadzonych etatów jest porównywalna do tego z zeszłego roku. W tym roku brakuje trochę ponad 560 nauczycieli, w ubiegłym roku 590. Liczba ta prawdopodobnie może się jeszcze zmienić.- Należy pamiętać, że przed nami jeszcze wprowadzenie zapisów, dotyczących standaryzacji zatrudnienia psychologów i pedagogów w szkołach i przedszkolach oraz ewentualne zmiany organizacyjne wynikające z liczby uczniów z Ukrainy, co może wpłynąć na wzrost wakatów – wyjaśnia Janowicz. Najczęściej wakaty dotyczą nauczycieli przedmiotów ścisłych, nauki zawodu, edukacji przedszkolnej i języków obcych. Na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu cały czas są dodawane ogłoszenia z ofertami pracy dla nauczycieli. Którzy nauczyciele są najbardziej poszukiwani w stolicy Wielkopolski? Sprawdź naszą galerię --->

W Poznaniu brakuje nauczycieli. Nauczyciele jakich przedmiot...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski