18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia polska: Nie musi być ciężka, monotonna i tłusta

DP
Kuchnia polska to nie tylko nieśmiertelny schabowy
Kuchnia polska to nie tylko nieśmiertelny schabowy Jakub Pokora
Tłusta, ciężka i monotonna - takie opinie o polskiej kuchni kształtowały się nie tylko w Polakach przez lata. Zawsze jednak "Kuchnia polska" była podstawą kulinarnych bibliotek rodzimych gospodyń. Teraz można tę pozycję odświeżyć.

To wydanie monumentalne. W nowoczesny sposób przygotowano zbiór przepisów naszej kuchni narodowej, zilustrowanych kolorowymi zdjęciami potraw. W książce zawarto przepisy na mnóstwo codziennych dań naszego domu rodzinnego, kojarzących się z dzieciństwem, gromadzonych latami i wypróbowanych przez autorów.

Polecamy: Przepisy i porady kulinarne na GłosWielkopolski.pl

Nowa "Kuchnia Polska" to oczywiście mnóstwo tradycji, dań doskonale znanych, ale zarazem pod współczesne gusta zmodyfikowanych (również w sprawach podstawowych- np. w dawnych "Kuchniach Polskich" smażono przede wszystkim na smalcu, a tu już na oleju i oliwie). Autorzy przypominają również, że kuchnia polska jest żywa i tak jak dawniej wchłaniała i adaptowała potrawy kuchni litewskiej, francuskiej czy żydowskiej, tak obecnie przyswaja różnego rodzaju pizze i spaghetti. Namawiają jednak przy tym, żeby dom rodzinny naszych dzieci kojarzył im się raczej z kopytkami, kluskami śląskimi lub kruchymi ciasteczkami i sernikiem mamy.

Apel to słuszny ze wszech miar i godny poparcia. "Ilustrowana Kuchnia Polska" może w tym doskonale pomóc. Książka przystępnie omawia zasady kuchni polskiej, a także stosowane dziś w niej produkty, zioła, przyprawy. Stare i nowe. Swobodne miejsce zatem obok lubczyku znajdują w niej curry czy kurkuma. Podkreśla się tu również, że jeść należy smacznie, ale i ładnie (zdrowo oczywiście też nie zaszkodzi). Zachęca do tego, żeby rozszerzyć zakres naszych codziennych smaków, stosowanych przypraw i dodatków - słowem do poszukiwania w przepastnej tradycji polskiej kuchni nowych potraw (które dla wielu osób mogą być prawdziwym zaskoczeniem). I w końcu, co być może jest najważniejsze, autorzy przekonują nas, że przyrządzenie smacznej apetycznej potrawy jest niewątpliwie sztuką, ale sztuką, której można się nauczyć.

Księga ma także dużo atutów praktycznych. Początkującym przedstawia niezbędne wyposażenie kuchni, od widelca począwszy, na rodzajach patelni i urządzeniach ułatwiających dziś pracę skończywszy. Na licznych ilustracjach pokazano nie tylko gotowe potrawy, ale również (w wielu przypadkach) poszczególne fazy ich przygotowywania. Jest też sporo propozycji podania konkretnych dań.

No a potem zaczyna się podróż przez przekąski, sałatki, zupy, dania mięsne, niemięsne, ciasta, desery, napoje, przetwory itd. Można wypełniającym ją zbiorem "pożywiać" się przez lata. I uświadomić sobie, że polska kuchnia jest znacznie bardziej urozmaicona niż nam się wydawało. Nic, tylko jeść!

"Ilustrowana Kuchnia Polska", Danuta i Henryk Dębscy, Muza SA, 635 stron, cena 99,99 zł
"Ilustrowana Kuchnia Polska" poleca

Knedle fasolowe po polsku

Składniki

1 kg ziemniaków
30 dag mąki
2 jajka
15 dag fasoli perłowej
15 dag boczku wędzonego (ugotowanego)
3-4 dag chrzanu tartego
4 dag koncentratu pomidorowego
natka pietruszki
bułka tarta
masło
sól i pieprz

Przygotowanie:

Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, zalać wrzącą, osoloną wodą, ugotować, odcedzić, odparować, wystudzić i zemleć. Następnie połączyć z przesianą mąką i jednym jajkiem, doprawić, zagnieść szybko ciasto. Fasolę przebrać, opłukać, zalać zimną wodą, zagotować i pozostawić na dwie godziny. Potem ugotować i odcedzić. Boczek pokrajać w drobną kostkę, połączyć z fasolą, chrzanem, koncentratem pomidorowym, żółtkiem z drugiego jajka i posiekaną natką pietruszki, doprawić. Ciasto podzielić na części, formować wałki o średnicy 15 mm, pokrajać na kawałki, spłaszczyć, nałożyć nadzienie, uformować kule. Kłaść na wrzącą, osoloną wodę, zamieszać, ugotować, wyjąć łyżką cedzakową, osączyć, wyporcjować i polać zrumienioną bułką tartą wymieszaną z roztopionym masłem. Zaraz podawać.

Piernik wawelski

Składniki:

50 dag mąki
4 jajka
5 dag czekolady w proszku
szklanka miodu naturalnego
1/5 szklanki rumu
łyżeczka sody oczyszczonej
przyprawa do pierników
tłuszcz
bułka tarta

Przygotowanie:
Mąkę przesiać. Jajka umyć, wybić ze skorupek do naczynia, dodać czekoladę, miód, rum, sodę oczyszczoną wymieszaną z małą ilością ciepłej wody, mąkę i przyprawy; dokładnie wyrobić. Przełożyć do formy wysmarowanej tłuszczem i posypanej bułką tartą, wyrównać powierzchnię i piec około 60 minut w średnio nagrzanym piekarniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski