Kultowy zespół Świetliki zamigocze w Domu Tramwajarza!

  Kultowy zespół Świetliki zamigocze w Domu Tramwajarza!

  Zdjęcie autora materiału

  Sebastian Gabryel

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Piątkowy koncert Świetlików w Domu Tramwajarza odbędzie się w ramach promocji specjalnej reedycji albumu „Cacy Cacy Fleischmaschine”.
  1/4
  przejdź do galerii

  Piątkowy koncert Świetlików w Domu Tramwajarza odbędzie się w ramach promocji specjalnej reedycji albumu „Cacy Cacy Fleischmaschine”. ©materiały prasowe

  Dom Tramwajarza zaprasza na występ krakowskiego zespołu Świetliki. Twórczość grupy kierowanej przez charyzmatycznego Marcina Świetlickiego udowadnia, że poezja śpiewana i alternatywny punk rock może być naprawdę udanym połączeniem.
  Zespół powstał w Krakowie jesienią 1992 roku z inicjatywy Marcina Świetlickiego, który zaprosił do współpracy artystów z formacji Trupa Wertera Utrata. Po raz pierwszy na scenie grupa zaprezentowała się podczas spotkania poetyckiego „Na Głos”, gdzie wśród publiczności znalazły się takie osobistości jak Czesław Miłosz czy Wisława Szymborska. Muzycy szybko zyskali przychylność miłośników rockowej poezji śpiewanej.  Udowodnił to sukces ich debiutanckiego albumu pod tytułem „Ogród koncentracyjny”.
  Zdobył on wielkie uznanie krytyków, zwłaszcza za sprawą tekstów Świetlickiego, które wcześniej były publikowane w postaci wierszy m.in. w czasopiśmie „Brulion”. Niedługo po premierze płyty zespół otrzymał specjalne zaproszenie na festiwal w Opolu 1995, na którym wokalista zachwycił swoją specyficzną manierą melorecytacji, z której słynie do dziś.  Rok później w sklepach muzycznych pojawiła się druga, jeszcze bardziej udana płyta zespołu zatytułowana „Cacy Cacy Fleischmaschine”, za którą kapela otrzymała dwie nominacje do nagrody Fryderyk – w kategoriach „Poezja śpiewana” oraz „Rock alternatywny”. Co ciekawe, krążek zawierał piosenki z tekstami Świetlickiego, które wcześniej zostały wydane w formie tomiku wierszy. Otwierającym numerem na płycie był „Pies” – cover znanego przeboju „I Wanna Be Your Dog” autorstwa The Stooges. Najpopularniejszymi piosenkami z płyty okazały się jednak inne kawałki: „Henryk Kwiatek”, „Chmurka” oraz „Przeproś!”. Na kolejny krążek fani Świetlików musieli poczekać trzy lata - w 1999 roku ukazał się ich album pod tytułem „Perły przed wieprze”, gdzie w jednym z utworów zagrał na saksofonie Mateusz Pospieszalski.  Z niezależnej krakowskiej wytwórni Music Corner zespół przeszedł do Universal Music Polska. Pod jej skrzydłami wydał dwa kolejne albumy – w roku 2001 „Złe misie”, a w roku 2005 „Las putas melancólicas”, nagrany wspólnie z aktorem Bogusławem Lindą. Po ośmiu latach ciszy Świetliki zdecydowały się na powrót. W październiku 2013 roku odbyła się premiera „Sromoty” – albumu składającego się z trzech płyt, na których znalazło się aż 36 piosenek!  Warto dodać, że piątkowy koncert w Domu Tramwajarza odbędzie się w ramach promocji specjalnej reedycji wspomnianego już albumu „Cacy Cacy Fleischmaschine”, która będzie dostępna w sprzedaży w trakcie koncertu. Wznowienie składa się z dwóch płyt i jest wzbogacone o remiksy singla „Cacy Cacy Lovemix”, a także niepublikowane wersje demo oryginalnych piosenek.
  • Koncert zespołu Świetliki
  • 7 grudnia o godz. 20
  • Dom Tramwajarza (ul. Słowackiego 19)
  • Cena biletu: 49 zł

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo