Kulturalna bieda w Poznaniu: jest na eliminacje, nie ma na finał

Marcin Kostaszuk
W worku pieniędzy na kulturę nie ma m.in. funduszy na finał trwającej już edycji festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu". na zdjeciu finał z 2012 roku, w którym wystąpił m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju
W worku pieniędzy na kulturę nie ma m.in. funduszy na finał trwającej już edycji festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu". na zdjeciu finał z 2012 roku, w którym wystąpił m.in. Kabaret Moralnego Niepokoju Sławomir Seidler
W zeszłym roku 7 milionów złotych, w tym niecałe 3 miliony - tak spadła pula miejskich dotacji w konkursie na działania kulturalne organizacji pozarządowych. Właśnie ogłoszono listę zwycięskich i przegranych imprez i projektów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dariusz Jaworski nowym zastępcą prezydenta Poznania [FILM]
Poznań: Ludzie kultury pytają prezydenta o cięcia
Biuro Festiwalowe: rewolucja w poznańskiej kulturze?

- To są małe pieniądze - mówił wczoraj otwarcie zastępca prezydenta Poznania Dariusz Jaworski. - Kwota 2 milionów 900 tysięcy złotych wynika z wyodrębnienia funduszy na zadania wieloletnie. Dlatego ubyły z puli 3 miliony zarezerwowane w Estradzie Poznańskiej na festiwal Malta oraz 1,1 miliona na tegoroczne biennale Mediations - wyjaśniała Beata Mitmańska, dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta.

Taka konstrukcja konkursowego budżetu wynikała m.in. z ubiegłorocznych problemów z domknięciem budżetu Malty - flagowego festiwalu Poznania. Startując w konkursie wyglądał jak Goliat przy dziesiątkach Dawidów. Teraz, wraz z Transatlantykiem i Animatorem, Malta tworzy nieformalną pierwszą ligę poznańskich festiwali finansowaną poza konkursem. Reszta walczy o to, co zostanie.

Efekt jest taki, że z 281 podmiotów (starających się łącznie o ponad 17 milionów), dotacje dostało jedynie 81. Odetchną m.in. twórcy Kontener Artu, Salonu Muzycznego im. F. Nowowiejskiego i Domu Bretanii, którym zagwarantowano dotacje wieloletnie (na 3 lata) wysokości ok. 140 tysięcy zł.

Kwoty powyżej 100 tysięcy na wydarzenia w 2012 roku dostali m.in. organizatorzy festiwali Ukraińska Wiosna, Enter Music i Dni Pyrlandii, a także cykli "Speaking Concerts" i "Muzyka w obozach zagłady".
Problemy będzie miało co najmniej kilka istotnych imprez. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość festiwalu Nostalgia, niepewny jest też los poznańskiej odsłony Polskiej Akademii Gitary - festiwalu odbywającego się w całej Wielkopolsce.

- Nasza impreza rozwijała się, była przykładem realizacji strategii Poznania metropolitarnego. Mamy nadzieję, że nie zrezygnowało ze wsparcia nas definitywnie - mówi twórca Polskiej Akademii Gitary Przemysław Kieliszewski.

Z humorem - choć wisielczym - przyjął wieść o braku dotacji Krzysztof Deszczyński, który w tym roku organizuje 10. edycję festiwalu "Zostań Gwiazdą Kabaretu". - Śmieję się, bo mamy pieniądze na eliminacje, ale na finał już nie. Zostały nam za to kupione już w ubiegłym roli statuetki koziołków, wręczanych zwycięzcom finału. Którego zapewne nie będzie - mówi Krzysztof Deszczyński.

- Spróbujemy za rok we Wrocławiu - mówi z kolei Michał Wiraszko z rockowej grupy Muchy, która starała się o dofinansowanie produkcji muzycznej nowego albumu.

Tegoroczny konkurs był sprawdzianem nowego systemu przyznawania dotacji, opartego na rekomendacjach ekspertów i udziale w procesie decyzyjnym przedstawicieli organizacji pozarządowych.

- Efekt mnie nie zadowala, być może w przyszłym roku przyjmiemy inną metodologię - oceniał Dariusz Jaworski.
Cień nadziei dla tych, którzy "nie zmieścili się w tabelkach" dała jeszcze Beata Mitmańska.

- Zależnie od prognozy budżetowej, w marcu prawdopodobnie zorganizujemy jeszcze drugą turę konkursu, z pulą 800 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
stokrorka
Bardzo mi przykro że Polska Akademia Gitary nie dostała ani grosza. Polska Akademia Gitary to najbardziej dynamicznie rozwijające się wydarzenie w ciągu ostatnich lat w naszym mieście. Wypełniony po brzegi kościół dominikanów na ostatniej inauguracji był dowodem na to że poznaniacy pragną kultury na wysokim poziomie.Szkoda,że miasto tego nie zauważa. Świetna organizacja festiwalu, wiele wspaniałych artystów takich jak Carlos Pianana,Grisha Goryachev, Jarek Śmietana. Przyzwyczailiśmy się że w sierpniu można w Poznaniu posłuchać dobrej muzyki gitarowej szkoda,że miasto nie doceniło talentu organizatorów PAG. Było by bardzo smutno gdyby PAG znikną kulturalnego kalendarza naszego miasta Czekam na kolejne edycje Polskiej Akademii Gitary z nadzieją ,że miasto też pokocha gitarę
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie