Kulturalnik - lipcowe wydarzenia nie tylko w Wielkopolsce

Marcin KostaszukZaktualizowano 
Od 17 lipca w Jarocinie kolejna edycja najsłynniejszego polskiego festiwalu muzycznego. Punkowa tradycja aktualnie jest w odwrocie, ale miłośnicy alternatywnego, gitarowego grania będą zadowoleni<br>
Od 17 lipca w Jarocinie kolejna edycja najsłynniejszego polskiego festiwalu muzycznego. Punkowa tradycja aktualnie jest w odwrocie, ale miłośnicy alternatywnego, gitarowego grania będą zadowoleni S. Seidler
Festiwale muzyczne, przeglądy filmowe, festyny przybliżające zapomniane kultury i historię - prezentujemy najciekawsze imprezy, na które można wybrać się w tym miesiącu do Poznania i innych miast regionu

3-5 lipca

Wągrowiecki Festyn Cysterski
Pierwsze dwa dni imprezy odbędą się na terenie dawnego klasztoru cysterskiego. 3 lipca od 17.30 oprócz pokazów dawnych rzemiosł i rycerskich umiejętności odbywać się będą koncerty Kwartetu Jorgi i zespołu White Garden, "zabawy plebejskie" dla publiczności z Bracią Rycerską Ziemi Pałuckiej oraz spektakle ognia i prezentacje multimedialne. 4 lipca warto zebrać się o godzinie 16 na dziedzińcu klasztornym w celu uczestnictwa w przestrzennej grze edukacyjnej dla dzieci i dorosłych. Od 18 w bloku koncertowym posłuchamy zespołów Caraboo, Orkiestry Na Zdrowie i Osjan. W niedzielę 5 lipca, w amfiteatrze miejskim przy ul. Kościuszki o godzinie 20.30 wystąpią połączone siły zespołów Voo Voo i Haydamaky.

Wągrowiec, klasztor pocysterski i amfiteatr, wstęp wolny
www.opatowka.pl

4-5 lipca

Dni Ślesina
Tegoroczne Dni Ślesina rozpoczną 4 lipca Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Ślesińskiego. Będzie również turniej siatkówki plażowej oraz występy zespołów amatorskich. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Blue Cafe - koncert o godzinie 21. Drugi dzień święta wczasowej stolicy nad konińskimi jeziorami wypełnią imprezy sportowe i występy zespołów amatorskich. O godzinie 14 w parku miejskim odbędą się mistrzostwa świata w grze w klipę. Wieczorem, o godzinie 21 koncert Golec uOrkiestra.

Ślesin, plaża OSiR nad Jeziorem Ślesińskim, wstęp wolny
www.slesin.ovh.org

4-5 lipca

Święto Rawicza
Dwudniowa impreza połączy święto miasta i Ogólnopolskie Dni Wędliniarstwa. Pierwszego dnia kulturalne atrakcje rozpoczną się o godzinie 19, występem kabaretu Pod Spodem, po którym swe piosenki zaśpiewają Monika Brodka i Krzysztof Krawczyk. W niedzielę o godzinie 15 zaśpiewa Majka Jeżowska, zaś od 21 posłuchamy Kasi Wilk i Ivana Komarenko. Pomiędzy tymi dwoma koncertami atrakcją będzie pokaz ognia Teatru Wagabunda (połączony z latającymi lampionami), zatytułowany "Twoje Marzenie na Rawickim Niebie''.

Rawicz, Stadion (ul. Spokojna), wstęp wolny
www.rawicz.zapis.net.pl

4-5 lipca

Reggae na Piaskach
Jeden z największych w Polsce przeglądów muzyki reggae potrwa w tym roku dwa dni. Główną gwiazdą pierwszego dnia będzie Errol Organs Anderssson & Trenchtown Experience - zespół pochodzącego z kolebki reggae Trenchtown wokalisty, obdarzonego głosem łudząco podobnym do Boba Marleya. Pierwszego dnia zagrają także Bob One, Tabu, Paraliż Band, Lion Vibrations. 5 lipca odbędą się koncerty młodych zespołów, rywalizujących o nagrodę imienia Ryszarda Sarbaka - zagrają Enchantia, Erijef Massiv, Pajujo, Parassol, Raggamoova.

Ostrów Wielkopolski, zalew na Piaskach - Szczygliczce, karnet na dwa dni: 40 zł, www.reggaenapiaskach.pl

6-11 lipca

Animator - Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych
Poznańskie święto filmu animowanego w tym roku konkuruje programem z najpoważniejszymi tego typu światowymi festiwalami. W programie dziesiątki projekcji, dyskusji i koncertów. Kulminacyjnym wydarzeniem będzie widowisko multimedialne "Bring Me the Head of Ubu Roi" ("Przynieście mi głowę Króla Ubu"), wg "Króla Ubu" Alfreda Jarry, z animacjami braci Quay i muzyką, wykonywaną przez Pere Ubu. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 11 lipca w Sali Wielkiej CK Zamek. Bracia Stephen i Timothy Quay to jedni z najsłynniejszych awangardowych animatorów, autorzy m.in. "Instytutu Benjamenta" oraz nakręconej na podstawie prozy Bruno Schulza "Ulicy Krokodyli". Z kolei formacja Pere Ubu jest muzyczną legendą amerykańskiej sceny niezależnej przełomu lat 70. i 80. Będzie to jeden z nielicznych pokazów tego widowiska na świecie i pierwszy w Europie Środkowej.

Poznań, różne lokalizacje, wstęp wolny, na niektóre imprezy bilety 10 zł, widowisko: 80 zł
www.animator-festival.com

8 lipca

Koncert Jane's Addiction
Poznań jest tego lata stolicą alternatywnego rocka: Jane's Addiction to druga wielka gwiazda tego nurtu muzycznego, którą zobaczymy w ramach (choć już po zakończeniu jego kulminacyjnych wydarzeń) tegorocznego festiwalu Malta. Na przełomie lat 80. i 90. Jane's Addiction byli forpocztą alternatywnej rewolucji, której ucieleśnieniem był Kurt Cobain i jego Nirvana. O wyjątkowości Jane's Addiction stanowili i stanowią nadal wokalista Perry Farrell oraz gitarzysta Dave Navarro. Ten pierwszy uczynił z rockowego koncertu sztukę, obsadzając siebie w głównej roli mistrza nieomal teatralnej ceremonii. Drugi to as sześciu strun, z którego usług korzystali między innymi Red Hot Chili Peppers na albumie "One Hot Minute". Ich wspólne dziecko po raz pierwszy zagra w Polsce toteż zapewne usłyszymy najbardziej oczekiwane utwory, z "Jane Says", "Been Caught Stealing" i "Just Because" na czele.

Poznań, plac główny Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od ul. Bukowskiej), bilety: 150 i 95zł
www.malta-festival.pl

od 9 lipca

Cykl Muzyka i Teatr na Dziedzińcach Zamkowych
Koncertem grupy Raz Dwa Trzy rozpocznie się 9 lipca letni cykl koncertów i przedstawień teatralnych na dziedzińcach największego wielkopolskiego centrum kultury - CK Zamek. Po Adamie Nowaku i jego kolegach wystąpi łącząca poezję z rockiem Maria Peszek (10 lipca), krakowscy klezmerzy z Bester Quartet (15 lipca), obiecujące poznańskie zespoły pop AudioFeels i Wolny Band (16 lipca), akordeonowe Motion Trio (22 lipca), diwa piosenki aktorskiej Katarzyna Groniec (23 lipca) oraz jej męski rywal Mariusz Lubomski (30 lipca). 14 lipca zobaczymy jedyny w tym miesiącu spektakl teatralny "E d'ammuri t'arricuordi / Oh love, do you remember?" w wykonaniu włoskiego Teatro Tascabile.

Poznań, dziedzińce CK Zamek (ul. Św Marcin 80/82), bilety: 10-40 zł
www.zamek.poznan.pl

17-19 lipca

Tzadik Poznań Festiwal
Sześć koncertów i przegląd filmów nagrodzonych na 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Żydowskie Motywy" będą mogli wysłuchać i obejrzeć uczestnicy trzeciej edycji festiwalu Tzadik. Program koncertowy zestawiony został tak, aby porównać polskich wykonawców muzyki neo-klezmerskiej z dokonaniami zespołów związanych z amerykańską wytwórnią Tzadik. Gwiazdami festiwalu będą grupy amerykańskie, m.in. La Mar Enfortuna (wykonujący pieśni sefardyjskie we współczesnym ujęciu), Rashanim - Masada Rock (grający kompozycje Johna Zorna, założyciela wytwórni Tzadik) oraz kwartet Mark Feldman, Uri Caine, Greg Cohen, Ben Perowsky.

Poznań, Dziedziniec Bazaru Poznańskiego, (Al. Marcinkowskiego 10) oraz Pasaż Kultury na Starym Rynku, bilety: 100-120 zł
www.tzadikpoznanfestival.pl

17-19 lipca

Jarocin Festiwal
Trzy dni w wielkopolskiej stolicy niezależnego rocka zapowiadają się w tym roku na spore wydarzenie - nie tylko dla dorosłych fanów, ale też dla ich... dzieci, dla których powstanie rockowe przedszkole. Zestaw gwiazd budzi szacunek - już pierwszego dnia zagrają kultowi, dawno niewidzialni Bad Brains, a także następcy Joy Division z Editors. Drugi dzień przyniesie występy The Automatic, New Model Army i I AM X, natomiast w niedzielnym finale obejrzymy The (International) Noise Conspiracy i Animal Collective. Nie zapomniano też o polskich gwiazdach - pierwszego dnia heavy metal usłyszymy w poznańskim wykonaniu Acid Drinkers, w sobotę czeka nas miks Myslovitz, Czesława Śpiewa i Armii, zaś w niedzielę publiczność będzie miała pierwszą od wielu lat okazję przypomnienia sobie o zespołach Tilt (30-lecie działalności) i Kazik na Żywo (reaktywacja). Tego dnia zagrają też laureaci konkursu dla młodych kapel.

Jarocin, Stadion (ul. Maratońska), bilety jednodniowe: 59, 69 zł, karnety: 89, 99 zł www.jarocinfestiwal.pl

19 lipca

VI Festiwal Szanty im. Teresy Remiszewskiej
Koncerty zespołów szantowych na scenie usytuowanej w wodzie. Wystąpią: Cztery Refy, Nagielbank, Pod Masztem, Sailor, Shantymentalni. Początek koncertów o godzinie 18.

Międzychód, Ośrodek Wypoczynkowy, plaża nad Jeziorem Mierzyńskim, wstęp wolny
www.miedzychod.pl

od 19 lipca do 1 sierpnia

Międzynarodowe Chodzieskie Warsztaty Jazzowe "Cho-jazz 2009"
Słynne, chodzieskie warsztaty jazzowe, rozpoczną się 19 lipca koncertem inaugarycyjnym Kadry warsztatów. 25 lipca organizatorzy zapraszają na Piknik Jazzowy i koncert "ShockolaD i PL". 30 lipca odbędzie się koncert finałowy, a dzień później koncert galowy. Codziennie od 20 do 27 lipca będzie odbywał się Jam Session Kadry i uczestników. Dyrektorem artystycznym tegorocznego festiwalu będzie prof. Jan Jarczyk, dziekan wydziału jazzu na uniwersytecie w Montrealu.

Chodzież , Chodzieski Dom Kultury (ul. Strzelecka 15)
www.chdk.com.pl

24-26 lipca

Dni Odolanowa
Największą atrakcją będą koncerty zespołów popowych - weteranów z De Mono oraz Leszczy. Wśród innych atrakcji m.in. pokazy skoków rowerowych, turniej kół łowieckich w strzelaniu do rzutek.

Odolanów, estrada na rynku oraz w Parku Natury, wstęp wolny
www.odolanow.pl

cały lipiec

Koncerty organowe w sanktuarium w Licheniu
Przez całe lato, a nawet dłużej, bo do 12 października w licheńskiej bazylice można wysłuchać półgodzinnych koncertów organowych w wykonaniu studentów Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncerty odbywają się codziennie o godz. 9, 14 i 20. W repertuarze Toccata i Fuga d-moll J. S Bacha, Ave Maria - J. S. Bacha, Ch. Gounoda i F. Schuberta oraz Modlitwa i Toccata ze Suity gotyckiej L. Boelmanna. To wyjątkowa okazja, by usłyszeć brzmienie największego w Polsce instrumentu (organy mają 157 głosów i ponad 13 tysięcy piszczałek) w repertuarze innym niż oprawa liturgiczna mszy.

Licheń, bazylika, wstęp wolny
www.lichen.pl

Imprezy ogólnopolskie poza regionem
Warsaw Summer Jazz Days
Warszawa, 1-8.07.
Lizz Wright, Dianne Reeves, Art Ensemble of Chicago oraz cały dzień poświęcony twórczości Johna Zorna. Najważniejsza jazzowa impreza w kraju.
www.adamiakjazz.pl

Heineken Open'Er Festival
Gdynia, Babie Doły, 2-5.07.
Największy festiwal muzyczny w Polsce. Rewia gwiazd: Faith No More, Kings Of Leon, The Prodigy, Duffy, Placebo i inni.
www.opener.pl

Brave Festival
Wrocław, 3-11.07.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji są "wszystkie modlitwy świata". Prezentowane będą rytuały i obrzędy kultów i religii z najdalszych zakątków globu.
Wstęp wolny
www.breavefestiwal.pl

Międzynarodowy Festiwal Gwiazd
Międzyzdroje, 4-12.07.
Impreza, której celem jest umożliwienie widzom spotkania z gwiazdami popkultury. Podzielony jest na trzy części: filmową, teatralną i muzyczną.

Tracy Chapman
Sopot, Opera Leśna, 5.07.
Koncert jednej z oryginalniejszych amerykańskich piosenkarek.
Bilet: 80-160 zł
www.bart.sopot.pl

Slot.art Festival

Lubiąż k. Wrocławia, 8-11.07.
Festiwal sztuki alternatywnej: koncerty na 7 scenach, ponad 120 warsztatów dot. sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, spektakle teatralne i happeningi.
Bilet: 38 zł, karnet: 150 zł
www.slot.art.pl

Kronos Quartet
Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, 9.07.
Najważniejszy zespół grający kameralistykę na świecie.
Bilety: 60-80 zł
www.szczecinmusicfest.pl

Eko Union of Rock
Węgorzewo, 9-11.07.
Trzy dni ostrego, wakacyjnego rocka. Wystapią m.in. Armia, Lao Che, Voo Voo i Haydamaky, Biohazard, Acid Drinkers i Myslovitz.
Bilety: 35-40 zł, karnety: 85-95 zł
www.rock.wegorzewo.pl

XXII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych
Kraków, 9-12.07.
Pokaz 20 przedstawień w scenerii miejskiej Krakowa. Temat przewodni: dziecko i dzieciństwo. Wystąpią trupy teatralne m.in. z Holandii, Niemiec i Meksyku.
Wstęp wolny
www.karnet.krakow.pl

Ladies' Jazz Festival
Gdynia, 9-15.07.
To dopiero druga edycja tej imprezy, ale gwiazdy pierwszej wielkości: Dee Dee Bridgewater, Urszula Dudziak, Carmen Cruesta i in.
Bilety: 60-140 zł
www.ladiesjazzfestival.pl

MTV Gdańsk Dźwiga Muzę
Gdańsk, 11-12.07.
Pierwsza edycja, ale zapowiada się znakomicie: wystapią m.in. Joss Stone, Katie Melua, Black Rebel Motorcycle Club, Afromental, Goya.
Bilet: 87-167 zł, karnet: 151-300 zł
www.festivalmtv.pl

Grunwald 2009

Grunwald, 17-19.07.
Wielka inscenizacja najsłynniejszej bitwy w historii Polski (wiecej patrz: str. 11).
Wstęp wolny
www.grunwald1410.pl

9. Międzynarodowy Festiwal Era Nowe Horyzonty
Wrocław, 23.07.-2.08 .
W konkursie wystartuje 14 filmów. Prócz filmów koncerty i warsztaty dla dzieci.
www.enh.pl

Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty
Dolina Charlotty k. Ustki 24-25.07.
Wystąpią cztery gwiazdy lat 60. i 70. - The Troggs, Wishbone Ash, T. Rex i Slade - choć bez podstawowych muzyków. Ale ich przeboje wciąż poruszają do zabawy.
Bilet: 60-90 zł, karnet: 100-120 zł
www.dolinacharlotty.pl

Joss Stone
Warszawa, 20.07.
Jedna z najbardziej utalentowanych wokalistek naszych czasów.
Bilet: 130 zł

HunterFest
Szczytno, 23-25.07.
Mimo perturbacji, festiwal jednak się odbędzie. Gwiazdą będzie grupa Motorhead. A poza tym Machine Head, Tarja Turunen, Lipali, Vader, Hunter.
Karnet: 200-240 zł
www.hunterfest.pl

Castle Party
Bolków k. Wałbrzycha, 24-26.07.
Jedna z największych imprez prezentujących rocka gotyckiego i muzykę industrialną.
Bilet: 100-110 zł, karnet: 175-185 zł
www.castleparty.com

Piknik Country
Mrągowo, 24-26.07.
27. edycja największej imprezy country w Polsce. Wystąpią m.in. Andrzej Rybiński, Honky Tonk Brothers, Maryla Rodowicz
Bilet: 40 zł, karnet: 150 zł
www.ckit.mragowo.pl

Britney Spears
Warszawa, 24.07.
Koncert w ramach trasy "The Circus Starring" promujący szósty album piosenkarki.
Bilet: 120-400 zł.
www.livenation.pl

Przystanek Woodstock
Kostrzyń nad Odrą, 31.07.-2.08.
15. edycja festiwalu firmowanego przez Jurka Owsiaka i jego WOŚP. Tym razem przyjadą m.in. Juliette Lewis, The Subways, Voo Voo, Don Carlos, Guano Apes, Volbeat, Sham 69, The Futureheads.
Wstęp wolny
www.wosp.org.pl/przystanek

Współpraca: AK, BIN, JAS, KAD, KS, MM

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3