18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria

Kupujemy ziemię

Milena Kochanowska
Jaką umowę musimy zawrzeć kupując nieruchomość, by była ona ważna i zgodna z prawem - wyjaśnia Adam Mazurek, radca prawny

Kilka lat temu kupiłem działkę, by pobudować na niej domek letniskowy. Były właściciel i ja, jako nabywca, sporządziliśmy umowę i podpisaliśmy ją w obecności świadków. Teraz dowiedziałem się, że ta umowa jest nieważna. Czy to prawda?

Niestety, umowa rzeczywiście jest nieważna. Ziemia, obojętnie, jak duży obszar obejmuje, jest nieruchomością, a przepisy prawa cywilnego przy sprzedaży nieruchomości wymagają zachowania szczególnej formy prawnej - formy aktu notarialnego.

Bez znaczenia jest przy tym, czy zgodne oświadczenia woli sprzedaży i kupna zostały złożone w obecności świadków, czy bez nich. Jest to konieczne dla spełnienia wymogu tak zwanej "pewności obrotu" i nie ma od tego wyjątków. Kodeks cywilny wyróżnia kilka postaci szczególnych form czynności prawnych, od przestrzegania których zależy to, czy dana czynność wywoła określony skutek. Może on być uzależniony od woli stron albo wynikać bezpośrednio z przepisu. Jeżeli przepis zastrzega dla danej czynności formę aktu notarialnego, jej niedochowanie wiąże się z nieważnością. Po prostu jest tak, jakby czynności tej w ogóle nie było.

Strony mogą też w umowie zastrzec dokonywanie zmian wyłącznie w formie pisemnej i jeżeli zaznaczą, że czynią to pod rygorem nieważności - zmiany dokonane ustnie też nie będą ważne. W przypadku czytelnika, jeżeli obie strony umowy sprzedaży żyją i nie zmieniły swoich zamiarów, muszą umowę "powtórzyć" przed notariuszem.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ewa
SZANOWNY PANIE MECENASIE..W1998R SPRZEDAŁAM U NOTARIUSZA SWOJĄ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ ZA 10TYS ZŁ..UMOWA BYŁA TYMCZASOWA BO,,GMINA MIAŁA PRAWO PIERWOKUPU...PO TYM CZASIE NABYWCA MIAŁ ZAŁATWIĆ WPIS DO KSIĘGI WIECZYSTEJ....JAKI BYŁO MOJE ZDZIWIENIE ŻE;;;PO TYLU LATACH DOSTAŁAM Z GMINY UPOMNIENIE DO ZAPŁACENIA ZALEGŁEGO PODATKU ZA TĄ DZIAŁKĘ..!!!POJECHAŁAM DO GMINY PRZEDSTAWIŁAM UMOWĘ SPRZEDAŻY,,,ALE PANI MI POWIEDZIAŁA ŻE;;;W KSIĘGACH WIECZYSTYCH JA ,JESTEM WPISANA NADAL JAKO WŁAŚCICIEL I MUSZĘ ZAPŁACIĆ...POSZUKAŁAM MOJĄ ??DZIAŁKĘ I OKAZAŁO SIĘ ŻE PAN,,,MIESZKA I UŻYTKUJE MOJĄ???DZIAŁKĘ,,,ALE NIGDZIE NIE WIDNIEJE W EWIDENCJI GMINY?????.JA ZAPŁACĘ TEN PODATEK,,ABY NIE MIEĆ KŁOPOTY,,ALE SKONTAKTOWAŁAM SIĘ Z OBECNYM UŻYTKOWNIKIEM I ON!!!ROBI MI ŁASKĘ ŻE;;;MUSI TO SZYBKO ZAŁATWIĆ..!!!POWIEDZIANO MI W GMINIE ŻE ;;MUSIMY SPOŻĄDZIĆ NOWY AKT SPRZEDAŻY U NOTARIUSZA...MAM PYTANIE;;;CZY JA MOGĘ W TEJ SYTUACJI;;SKORO ON UMYŚLNIE DOPROWADZIŁ DO TAKIEGO ZANIECHANIA,,,ŻĄDAĆ OD NIEGO JAKIEJŚ SUMY ZA NOWE PRZEKAZANIE TEJ DZIAŁKI.....OPRUCZ KOSZTÓW NOTARIALNYCH.?????
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski