Rodzice kupujcie bezpieczne zabawki - apeluje Inspekcja Handlowa i podpowiada na co zwracać uwagę podczas zakupów. Inspektorzy nie tylko edukują, ale także sprawdzają, czy zabawki są bezpieczne. W ten sposób udało się zatrzymać partię lalek z Chin, która pod koniec ubiegłego roku miała trafić na polski rynek. Lalki miały wielokrotnie przekroczone stężenia groźnych dla zdrowia ftalanów.

„Rodzicu – dbaj o bezpieczeństwo swoich dzieci” – to hasło akcji, którą prowadzi Inspekcja Handlowa wspólnie z wojewodą wielkopolskim i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. . W ramach tego przedsięwzięcia została wydana ulotka, zawierająca informacje, dotyczące bezpiecznych zabawek i sal do zabaw.
Zobacz galerię
– Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, gdy kupujemy zabawkę, jakie oznaczenia powinna ona posiadać, dla jakiego wieku dziecka jest przeznaczona – mówi Maciej Przybylak, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Poznaniu. – Wskazujemy, jak sprawdzić czy sala do zabaw spełnia wymogi i w jakim wieku dzieci mogą w niej przebywać.

Ulotka do urzędów i placówek oświatowych na terenie Wielkopolski, a także będzie rozprowadzana podczas różnego rodzaju imprez. Jest ona także dostępna na stronie internetowej WIIH w Poznaniu (www.poznan.wiih.gov.pl).

Inspekcja Handlowa sprawdza, czy zabawki są bezpieczne i te, które stwarzają zagrożenie eliminuje z rynku. Rejestr produktów niebezpiecznych, w tym zabawek, można znaleźć na stronie www.uokik.gov.pl w zakładce „produkty”.

POLECAMY:

***
Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz zaprezentowała prezenty na Dzień Dziecka. Co skłoni dziecko na odejście od laptopa i telewizora? Z jakich klocków można zbudować zamek?