Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurator czy raczej pełnomocnik? Nie tylko dla osób starszych

Milena Kochanowska
O ustanowienie kurateli mogą się starać osoby starsze lub niepełnosprawne
O ustanowienie kurateli mogą się starać osoby starsze lub niepełnosprawne 123rf
O ustanowienie kurateli może ubiegać się nie tylko osoba starsza, ale i każda bez względu na wiek dotknięta niesprawnością.

- Mąż po wylewie nie jest w pełni sprawny manualnie - relacjonuje czytelniczka. - Bez trudu porozumiewa się z otoczeniem, lecz nie jest w stanie samodzielnie się poruszać ani na przykład podpisać się. Z tego powodu stale mam problemy w urzędach i instytucjach, gdzie żądają jego osobistego przyjścia. Co w takiej sytuacji zrobić?

Z relacji czytelniczki wynika, że jej mąż po przebytej chorobie stał się osobą ułomną i do prowadzenia swoich spraw potrzebuje czyjejś pomocy.

- Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie precyzuje pojęcia osoby ułomnej - wyjaśnia mec. Marian Jacczak. - W orzecznictwie Sądu Najwyższego też dominuje pogląd, że nie należy ułomności traktować zbyt rygorystycznie. Dlatego, na przykład, o ustanowienie kurateli może ubiegać się zarówno osoba, która z powodu starszego wieku i spadku sił fizycznych potrzebuje pomocy w prowadzeniu swoich spraw, jak i ta dotknięta niesprawnością na skutek schorzeń lub przebytych chorób.

Czytelnik spełnia więc warunki, by sąd ustanowił dla niego kuratora, który udzieli mu pomocy w prowadzeniu określonych spraw. Zakres jego kompetencji i uprawnień sąd opiekuńczy ściśle określi w wydanym zaświadczeniu. Czy jednak nie można znaleźć tu prostszego rozwiązania? Jeśli mąż czytelniczki jest zdolny do czynności prawnych, zachowuje pełną świadomość i może wyrazić swoją wolę, wystarczy jeśli udzieli żonie pełnomocnictwa do reprezentowania go przed urzędami i organami państwowymi. Pełnomocnictwo powinno mieć formę aktu notarialnego i zawierać zakres czynności, w których pełnomocnik może działać w imieniu udzielającego pełnomocnictwa. Jeżeli osoba nie może się poruszać lub sprawia jej to trudność, notariusza można poprosić do domu, by tam sporządził pełnomocnictwo.

Kiedy więc osoba starsza lub niepełnosprawna powinna zdecydować się na wyznaczenie dla siebie kuratora, a kiedy wystarczy jej pełnomocnik?

Wiele zależy od zaufania, jakim obdarzamy wybraną osobę. Na pełnomocnika możemy wybrać małżonka, dziecko lub rodzeństwo. Gdy nie mamy krewnych, lepiej, gdy osobę obcą jako kuratora ustanowi sąd. Kuratela ma chronić prawa i pomagać w zarządzaniu majątkiem osobom, które nie mogą robić tego samodzielnie. Kurator co jakiś czas musi zdawać sądowi sprawozdania ze swoich obowiązków. Tylko za zgodą sądu może też przekroczyć tak zwany zarząd zwykły i sprzedać na przykład dom czy inny majątek należący do osoby, której pomaga. Jest to więc forma pomocy bardziej bezpieczna niż pełnomocnictwo. Kuratela może być uchylona w każdym czasie, na żądanie osoby ułomnej.

Podstawa prawna
Kodeks rodzinny i opiekuńczy - art. 183

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski