Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR

  Kuria Archidiecezjalna przeprasza za mszę z ONR

  (dj)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Spotkanie ONR w kinie TON w Białymstoku podczas obchodów 82 rocznicy powstania Obozu Narodowo - Radykalnego
  1/5
  przejdź do galerii

  Spotkanie ONR w kinie TON w Białymstoku podczas obchodów 82 rocznicy powstania Obozu Narodowo - Radykalnego ©twitter.com/1934ONR

  Kuria Metropolitalna Białostocka wydała oświadczenie ws. Mszy św. z udziałem członków ONR. Wcześniej oświadczenie ws. imprezy ONR na kampusie Politechniki Białostockiej wydał jej rektor.
  Takie oświadczenie pojawiło się na internetowej stronie archibial.pl:

  Kuria Archidiecezjalna przeprasza wszystkich, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem członków ONR w katedrze białostockiej w minioną sobotę 16 kwietnia 2016 r. Incydent wynikł z niedopatrzenia administracji parafialnej. Kuria zapewnia, iż Kościół białostocki jest apartyjny i jest mu obcy nacjonalizm.

  ks. kan. dr Andrzej Dębski
  Rzecznik Kurii
  Białystok, 19.04.2016 r.
  Wczoraj, oświadczenie wysłane drogą mailową, wysłał do białostockich mediów rektor Politechniki Białostockiej.

  Treść oświadczenia:

  W ubiegłą sobotę na terenie kampusu Politechniki Białostockiej, w klubie Gwint odbył się koncert zespołu związanego ze środowiskiem narodowo-radykalnym. Chcę stanowczo zaznaczyć, że hasła i ideały głoszone przez to środowisko są naszej, akademickiej społeczności całkowicie obce.

  W związku z zaistniałą sytuacją Prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej, która jest odpowiedzialna za wynajem powierzchni klubu Gwint, prof. Zenon Szypcio, w dniu dzisiejszym złożył na moje ręce rezygnację z zajmowanego stanowiska, a ja tę dymisję przyjąłem. Podjąłem również wszelkie niezbędne kroki, takie jak zmiany w dokumentach, na podstawie których udostępniane są pomieszczenia klubu Gwint, aby nigdy więcej nie doszło do podobnej sytuacji. Uważam, że cały incydent jest swoistą przestrogą dla moich kolegów Rektorów innych uczelni, bo kto, jak nie środowisko akademickie powinien skutecznie walczyć z nagannymi postawami ksenofobii.

  Fundacja na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej podpisując w styczniu 2016 roku umowę na wynajęcie klubu Gwint, nie posiadała pełnej wiedzy na temat planowanego wydarzenia. Według najemcy miała się tam odbyć zamknięta impreza kulturalna. W ubiegły piątek, 15 kwietnia 2016, władze Fundacji na Rzecz Rozwoju Politechniki Białostockiej dowiedziały się nieoficjalnie o innym charakterze planowanej imprezy.

  W tej sytuacji stanąłem przed niezwykle trudnym wyborem. Odwołanie na dzień przed planowanej przez środowiska związane z ONR imprezy mogłoby doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa i zdrowia naszych zagranicznych oraz polskich studentów. W dniu planowanego koncertu odbywały się w naszym mieście inne wydarzenia organizowane przez wyżej wymienione środowiska, takie jak uroczysta msza w katedrze czy przemarsz ulicami miasta.  Dlatego w porozumieniu z policją postanowiliśmy nie odwoływać tego koncertu, ale skupić się na wzmocnieniu ochrony naszego kampusu poprzez ścisłą współpracę w tym zakresie ze służbami odpowiedzialnymi za ład i porządek oraz na poinformowaniu zagranicznych studentów o planowanych wydarzeniach. Dzięki podjętym działaniom nikt nie ucierpiał. Przyjęty tok postępowania przyniósł pozytywny rezultat - zapewnienie pełnego bezpieczeństwa studentom, co było z pewnością najważniejsze, w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji.

  Jeszcze raz podkreślam, że Politechnika Białostocka jest miejscem otwartym dla wszystkich. Jest Uczelnią wolną od uprzedzeń i zainteresowaną globalną wymianą myśli naukowej ze wszystkimi. Jednocześnie zapewniam, że już nigdy żadna organizacja prezentująca postawy narodowo-radykalne, w sposób jawny, ani fortelem nie wykorzysta naszej uczelni jako miejsca do komunikowania swoich, według mnie szkodliwych i niebezpiecznych poglądów.


  Rektor Politechniki Białostockiej

  Prof. Lech Dzienis

  Czytaj też: Stracił wizerunek, ale studenci byli bezpieczni

  Komentarze  Dariusz Szada Borzyszkowski, białostocki reżyser

  Nagrałem film, jak chłopaki z ONR zmierzali do białostockiej katedry. Z przykrością stwierdzam, że żadne inne posty, które wrzucałem na Facebooku nie miały takiej ilości udostępnień. Według mnie to skandal, że katedra została udostępniona tej organizacji. Księża dobrze wiedzieli, kto się tu pojawi i z jakimi hasłami, choćby nacjonalistycznymi. Ja się boję tego, co zobaczyłem i usłyszałem. To mi przypomina to, co znam z historii z lat 30-tych.

  Adam Andruszkiewicz, podlaski poseł Kukiz’15

  Kościół jest otwarty dla wszystkich. I nie powinnyśmy doprowadzać do takich sytuacji, w których będziemy sobie odbierać prawo do uczestnictwa we mszy świętej. Nie widzę żadnej sensacji w tym, że przedstawiciele ONR mieli mszę świętą w katedrze. Jeżeli nabożeństwo przebiegło spokojnie, nie było żadnej profanacji, to nie widzę problemu. Są natomiast pewne środowiska, które napędzają spór wokół organizacji, które mają inne poglądy. Jest im to na rękę.

  Szymon Hołownia, publicysta (wpis z Facebooka)

  Gościnną białostocką katedrę odwiedzili nacjonaliści. Rozstawili się ze sztandarami w głównej nawie. ONR-owskie bielanki, zawsze gotowe sypać kwiatki gromkich okrzyków Panu Jezusowi, gdyż jak wiadomo jest On Wielkim Katolickim Polakiem, a nie jakimś ciapatym, albo innym Żydem. I znów - matko, jaka okazja! Wystarczyło by choć jeden kapłan złapał narzucające się natchnienie, i skoro już grzesznicy przyszli, zamiast pozwolić im pompować pod niebiosa swoje narodowo-katolickie ego, opowiedział im o Jezusie, który przyszedł żeby służyć i życie swoje oddał za ciapatych i Żydów, i mył nogi konfidentom, i w życiu żadnego sztandaru w ręce nie trzymał. I bach! I leci cytat z encykliki Piusa XI: „Tylko płytkie umysły mogą popaść w ten błąd, by mówić o bogu narodowym, o religii narodowej”! Wszyscy biją się w piersi, ocierają łzy zielenią flag! Kilka słów kapłana, modlitwa o Dary Ducha - i znów szloch nawróconych, znów posadzka mokra! Młodzi überPolacy wychodzą z katedry, idą do ciemnoskórych studentów, zabarykadowanych w akademiku na rozkaz rektorów, bo chcą ich przytulić! (...)

  Ojciec Maciej Biskup, blog dominikanie.pl

  Wobec wydarzeń, które miały miejsce w ostatni weekend w Białymstoku nie można przejść obojętnie. Tym bardziej, że w bardzo krótkim odstępie czasowym tego typu sytuacje nie są odosobnione. Potrzebny jest wyraźny głos sprzeciwu. Gdy miejscowym duszpasterzom nie kłóci się w tej samej świątyni, w której posługują, idea otwartych Drzwi Miłosierdzia i obecność haseł promujących nacjonalizm, jednoznacznie bałwochwalczy, to naprawdę dzieje się coś niepokojącego. Konieczne jest niezwłoczne oficjalne wypowiedzenie się hierarchów Kościoła w Polsce.

  Ks. Grzegorz Kramer, wpis na Facebooku

  Sztandar w chrześcijaństwie jest jeden i jest nim krzyż Pana Jezusa, nie zielona flaga.(...) Panowie z ONR-u, chcecie łączyć się z Kościołem? Macie do tego prawo, ale zostawcie swoje hasła daleko od Kościoła i zacznijcie głosić hasła Kościoła: oddać życie za drugiego (nie tylko swojego i nie tylko na transparencie) i wtedy dołączcie do nas. (...)

  I komentarz do wczorajszego oświadczenia kurii: Dobrze dostać oficjalne potwierdzenie, że stało się zło. Aczkolwiek jeszcze nie spotkałem proboszcza, który nie wie, co się dzieje w jego kościele.

  Marcin Zabłudowski, prezes Młodzieży Wszechpolskiej w Podlaskiem

  Nic złego się nie stało. Msza została odprawiona w związku z 82. rocznicą powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Nie ma konkretnych zarzutów, co do przebiegu mszy. Są zarzuty stawiane przez środowiska lewicowe pod adresem samej organizacji. Jeśli Kościół katolicki jest instytucją otwartą, to dobrze, że narodowcy mogą się w nim modlić.

  A nacjonalizm z miłosierdziem jak najbardziej można połączyć. Z definicji jest to postawa pozytywna. Polacy wypracowali unikatowy w skali europejskiej model nacjonalizmu chrześcijańskiego. Jest on budowany na kanwie wiary katolickiej. Więc tutaj wszelkie zarzuty są bezpodstawne.
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To na prawde zabawne, ze

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  kuria przeprasza za Msze Swieta.. Zart Prima Aprilisowy?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za co Przepraszali ?

  Czytaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Za co przepraszali pytaj ?

  http://muzhp.pl/files/upload/aktualnosci/list_biskupow.pdf

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościół Katolicki sam się zlikwiduje

  niestety (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Kościół Katolicki sam się zlikwiduje. Przyczyniają się do tego zarówno kościelne "doły" w postaci księży pederastów czy pijaków, albo takich, którzy krytykują idee narodowe jak ONR, poprzez...rozwiń całość

  Kościół Katolicki sam się zlikwiduje. Przyczyniają się do tego zarówno kościelne "doły" w postaci księży pederastów czy pijaków, albo takich, którzy krytykują idee narodowe jak ONR, poprzez biskupów lewaków w stylu Pieronka albo rozdętych bufonów a la Dziwisz, aż do samej Głowy Kościoła przepraszającego islamskich najeźdźców za złe traktowanie ich w Europie - zamiast zajęcia się losem mordowanych chrześcijan !!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam sie z "niestety" ale mam nadzieje, ze pojawi sie

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  nowy sw Franciszek z Asyzu.. Trzeba sie o to modlic.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mleko

  maria n (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Mleko się już rozlało...I wyszedłszy, Piotr zapłakał - bo nic nie odwróci tego, co sie stalo. A Kościół ostatnio zdradza nas wiele razy, tak jak zdradził Wałęsę czy Komorowskiego, swoich wiernych...rozwiń całość

  Mleko się już rozlało...I wyszedłszy, Piotr zapłakał - bo nic nie odwróci tego, co sie stalo. A Kościół ostatnio zdradza nas wiele razy, tak jak zdradził Wałęsę czy Komorowskiego, swoich wiernych synów, nie stając w ich obronie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  swietna ironia...

  kasienka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  .. Walesa i Komoroski "wierni synowie " ... cha! cha! cha-cha!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W ramach budowy społeczeństwa otwartego proponuję kurii.

  Karolina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Skreślenie ze spisu Roty,Boże coś Polskę bo My chcemy Boga już dawno zapomnieli proponując jakieś spolegliwe pitu-pitu. I nie wyciąganie łap do ciemnej masy parafialnej bo ich dobroczyńcy znający...rozwiń całość

  Skreślenie ze spisu Roty,Boże coś Polskę bo My chcemy Boga już dawno zapomnieli proponując jakieś spolegliwe pitu-pitu. I nie wyciąganie łap do ciemnej masy parafialnej bo ich dobroczyńcy znający na wyrywki zgodnie ze wskazówkami Belzebuba żywoty świętych,stary i nowy testament sami się deklarują podpisami jako donatorzy tego co z tchórzliwych pastuchów zostało. My,Kościół Grzeszników,takich pasterzy nie chcemy bo Pan nikogo nie odrzuca skoro nas na swoje podobieństwo stworzył. Czym gorszy ON-Rowiec deklarujący miłość do Ojczyzny,godnie uczestniczący w Eucharystii od wielotysięcznych bojówek organizowanych za obce miliony w celu obalenia legalnie wybranej wolą Narodu rządzącej większości? Tutaj akurat dziwnie wszystkie purpurowe sekscelencje zgodnie nabrały wody w usta.Taka postawa jest nam bardziej obca niż narzucona onegdaj komuna bo wtedy mieliśmy godnych,odważnych pasterzy narażających życie w imię wolności wiary i Narodu. Apage satanas!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kto mnie przeprosi za Ojca Dyrektora?

  Zofia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Przecież dokładnie takie same skrajnie nacjonalistyczne treści lecą z radia toruńskiego oszołoma. No ale on trzepie ładna kasę dla kościoła i dlatego się go nie rusza. ONR poskąpił na tacę i stąd...rozwiń całość

  Przecież dokładnie takie same skrajnie nacjonalistyczne treści lecą z radia toruńskiego oszołoma. No ale on trzepie ładna kasę dla kościoła i dlatego się go nie rusza. ONR poskąpił na tacę i stąd te przeprosiny?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @ Zofia. Może jakiś przykład podasz lewacka matrono?

  Najlepiej z datą, tytułem audycji oraz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  treść wypowiedzi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chętnie służę informacjami

  Codziennie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  z wyjątkiem modlitw i audycji kulinarnych ("Ty czarownico, najlepiej sama się poddaj eutanazji"- Rydzyk do Marii Kaczyńskiej, jest to oczywiście przykład katolickiego rozumienia miłości bliźniego)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myśl narodowa

  czytaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  MYŚl NARODOWA Tygodnik Poświęcony Kulturze Twórczości Polskiej Nr.21 Warszawa, 17 Maja 1936 rok
  'ODŻYDZENIE WSI' http://www.wbc.poznan.pl/Content/153376/index.djvu. To wszystko już było!
  Chcą...rozwiń całość

  MYŚl NARODOWA Tygodnik Poświęcony Kulturze Twórczości Polskiej Nr.21 Warszawa, 17 Maja 1936 rok
  'ODŻYDZENIE WSI' http://www.wbc.poznan.pl/Content/153376/index.djvu. To wszystko już było!
  Chcą odchrześcijanić świat s.695 http://www.wbc.poznan.pl/Content/216925/index.djvuzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Utopia stała się faktem.

  czytaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Faszyzm Mussoliniego był dla nie których nadzieją i jedyną deską ratunku na lepsze jutro! (...)
  Dnia 15.05.1926 roku s.5 "PIELGRZYM" czytaj 'Faszyzm'...rozwiń całość

  Faszyzm Mussoliniego był dla nie których nadzieją i jedyną deską ratunku na lepsze jutro! (...)
  Dnia 15.05.1926 roku s.5 "PIELGRZYM" czytaj 'Faszyzm'
  http://www.kpbc.ukw.edu.pl/Content/83644/KM_01057_1926_58_058.djvu
  http://www.kpbc.ukw.edu.pl/dlibra/results?action=SearchAction&skipSearch=true&mdirids=1&server%3Atype=both&tempQueryType=-3&encode=false&isExpandable=on&isRemote=off&roleId=-3&queryType=-3&dirids=1&rootid=6664&query=Faszyzm&localQueryType=-3&remoteQueryType=-2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Totalitaryzm - władza styropianowych gangsterów

  dupokrata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  flara strzela wysoko i szybko gaśnie. zanim się odpalisz to celnie wyceluj bo nie dolecisz do super hiper zachodniej cywilizacji.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  białystok, białaruś

  flara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  W Białymstoku mocno zawiewa ze wschodu; znad poleskich bagien i z wielkiego stepu. Stąd ta turańska mentalność i moskiewski sznyt. Idą dragą prostą, wytyczoną jeszcze przez ojca założyciela i...rozwiń całość

  W Białymstoku mocno zawiewa ze wschodu; znad poleskich bagien i z wielkiego stepu. Stąd ta turańska mentalność i moskiewski sznyt. Idą dragą prostą, wytyczoną jeszcze przez ojca założyciela i agenta NKWD, Piaseckiego...byle dalej od Zachodu.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo