Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kusi jeziorami, edukuje na dwóch frontach

Krzysztof Sobkowski
Łęgi z aspektem wiosennym w dolinie Kamionki.
Łęgi z aspektem wiosennym w dolinie Kamionki.
Ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy. Znajdziemy tam też prawie 50 jezior. Co ważne i cenne - niemal każde ma I lub II klasę czystości. Na jego terenie znajduje się też blisko 800 gatunków roślin, w tym prawie 50 prawnie chronionych. Kolejne 10 to gatunki uznane za zagrożone, wymierające i rzadkie w skali całego kraju. Na uwagę zasługują też gatunki ptaków. Na jego terenie można zaobserwować m.in. orły bieliki, kanię rudą i czarną czy rybołowa - to w skrócie Pszczewski Park Krajobrazowy.

Pszczewski Park Krajobrazowy został utworzony w 1986 roku. Łączna jego powierzchnia to 12,2 tys. ha. Złożony jest z dwóch części: Rynny Jezior Pszczewskich położonej na zachodzie województwa lubus-kiego oraz Doliny Kamionki położonej w województwie wielkopolskim. Park obejmuje aż cztery rezerwaty: Jezioro Wielkie (rezerwat utworzony w celu ochrony miejsc gniazdowania i żerowania rzadkich ptaków wodnych i błotnych, z liczną kolonią kormoranów), Jeziora Gołyńskie (rezerwat utworzony w celu ochrony torfowisk przejściowych), Dąbrowa na Wyspie (rezerwat leśny chroniący starodrzew liściasty, jego cechą szczególną jest występowanie konwalii w runie) oraz Dolina Kamionki (rezerwat florystyczny w celu ochrony gatunków wilgociolubnych).

Jak podkreśla Kamil Szpotkowski w swojej książce "Gmina Międzychód przewodnik przyrodniczo-turystycz-ny": - Rozdzielenie parku na dwie części spowodowało, że posiada on rozległą otulinę o powierzchni ponad 30 tys. ha.

Pszczewski Park Krajobrazowy posiada Ośrodek Edukacji Przyrodniczej z siedzibą w Pszczewie. - Prowadzimy tam zajęcia dla dzieci i młodzieży przez cały rok. Dysponujemy też bazą noclegową - podkreśla Małgorzata Schubert z Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. - Warto też zwrócić uwagę na Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie można wziąć udział w warsztatach ginących zawodów - dodaje. Park kusi jednak przede wszystkim jeziorami położonymi w Rynnie Jezior Pszczewskich. - Przez turystów oblegane jest głównie jezioro Szarcz, ale także Jezioro Lubikowskie, nad którym swoją bazę mają płetwonurkowie - podkreśla Małgorzata Schubert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski