Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Larwy atakują drzewa w Wielkopolsce. Lasy są poważnie zagrożone

Alicja Durka
Alicja Durka
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Natalia Popczyk
Nadleśnictwo Bolewice zmaga się z poważnym problemem. Drzewa atakowane są przez tysiące larw, które żywią się igłami.

Lasy Państwowe udostępniły film nagrany przez Nadleśnictwo Bolewice, który pokazuje tysiące larw borecznika wspinających się po sosnach. To poważne zagrożenie dla drzew iglastych. Gąsienice atakują sosny pospolite i żywią się ich igłami. Larw jest bardzo dużo, a w efekcie na drzewach może zabraknąć igieł.

- Sytuacja już się uspokaja. Noce są chłodniejsze, więc część z nich tego nie przetrwała. Liczymy na to, że większość z nich zostanie spasożytowana i w przyszłym roku nie będzie już tego problemu

- informuje Jolanta Gaczyńska z Nadleśnictwa Bolewice.

Leśnicy przekazują, że nie jest to nowe zjawisko, co kilkanaście lat powracają plagi szkodników. Zazwyczaj natura radzi sobie z tym sama, niepotrzebna jest zatem ingerencja ludzi w postaci chemicznych oprysków. Obecnie sytuacja jest obserwowana, a ewentualne opryski są planowane na wiosnę przyszłego roku. Wszystko zależy jednak od tego, jak rozwinie się sytuacja.

Opryski chemiczne w lasach

Opryski chemiczne nie są zagrożeniem dla roślinności, ale pszczelarze obawiają się o los swoich pasiek. Leśnicy podkreślają, że godziny oprysków ustalane są tak, by najmniej szkodzić owadom. Wcześniej wszyscy zainteresowani są informowani i proszeni o niewypuszczanie pszczół w dniach oprysku.

- Opryski to ostateczność. Staramy się obserwować, jak radzi sobie przyroda. Wykonujemy je, gdy nie ma innego wyjścia

- dodaje Jolanta Gaczyńska.

Należy podkreślić, że pasożyty nie dokonały dużych zniszczeń. Szkodnik uszkadza igły, ale nie uszkadza pączków sosny, więc może się on zregenerować. Część drzew pewnie nie przeżyje, ale nie będzie to skala zagrażająca całemu ekosystemowi.

Dlaczego drzewa są narażone na szkodniki?

Wiele lasów znajduje się na gruntach porolnych, więc na najsłabszych glebach drzewa i inne rośliny mają gorsze możliwości rozwoju. Obecna pogoda, czyli stosunkowo wysokie temperatury pozwoliły na intensywniejszy rozwój szkodników.

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski