Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laur Historyczna Książka Roku dla autorki z Poznania?

Krzysztof M. Kaźmierczak
Dr Agnieszka Łuczak pokazuje jak wielka był skala przestępstw wojennych dotyczących kultury polskiej
Dr Agnieszka Łuczak pokazuje jak wielka był skala przestępstw wojennych dotyczących kultury polskiej Fot. Waldemar Wylegalski
Unikalna książka dokumentująca grabieże dzieł sztuki w Wielkopolsce w okresie okupacji ma szansę zdobyć laur Książki Historycznej Roku. Publikacja dotyczy aktualnego wciąż problemu odzyskiwania zrabowanych przez hitlerowców dóbr kultury polskiej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Śladami zapomnianych bohaterów - książka Mateusza Biskupa Blogera Roku 2010
Konkurs: Nagrody dla dwóch wydawnictw z Poznania
Wystawa: Jak okupanci wyniszczali polską elitę. Zobacz film

W ubiegłym tygodniu głośno było o odnalezieniu na aukcji w Hamburgu i odzyskaniu zrabowanego podczas okupacji cennego portretu króla Jana III Sobieskiego. Wcześniej do Polski sprowadzono słynny obraz Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka" i dwa płótna Juliana Fałata. To jednak zaledwie ułamek straconych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki polskiej. Większości z nich nie udało się odzyskać, ani nawet ustalić gdzie się znajdują.

Książka "Utracone decorum" autorstwa dr Agnieszki Łuczak doskonale pokazuje jak wielka był skala przestępstw wojennych dotyczących kultury polskiej. Historyk przedstawiła nieznany szerzej problem grabieży dóbr kultury z majątków wielkopolskiego ziemiaństwa. To jedyna naukowa publikacja historyczna z Poznania, która uczestniczy w prestiżowym konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej przy udziale Telewizji Polskiej i Polskiego Radia.

Cenną częścią "Utraconego decorum" jest wykaz wszystkich majątków w Wielkopolsce ze szczegółowym opisem zrabowanych z nich dóbr kultury. Może on być przydatny w poszukiwaniu i odzyskiwaniu dzieł sztuki. Wydana niedawno książka dr Łuczak spotkała się już z dużym zainteresowaniem czytelników, pochlebnie wypowiadają się o niej także inni badacze historii.

- Ta książka może zaciekawić wszystkie osoby interesujące się historią naszego regionu i okupacji. Ma wiele zalet, do których zaliczyłbym przede wszystkim sięgnięcie do niepublikowanych wcześniej w Polsce cennych źródeł niemieckich - ocenia dr Łukasz Jastrząb, poznański historyk.

- "Utracone decorum" pokazuje marginalizowany w czasach PRL fakt, że zbiory rodzin szlacheckich należały do niezwykle cennych. Uświadamia także, że Wielkopolska była wielką skarbnicą dóbr kultury - dodaje dr Anna Ziółkowska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Głosować na "Utracone decorum" można tylko do 31 października br. włącznie na stronie ksiazkahistorycznaroku.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski