18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławica: Nieznana historia ziemi i jej właściciela

Krzysztof M. Kaźmierczak
Mateusz Foksowicz (1884-1965) z jednym ze swoich wnuków, zdjęcie z lat 60.
Mateusz Foksowicz (1884-1965) z jednym ze swoich wnuków, zdjęcie z lat 60. Archiwum rodziny Foksowiczów
Przypięcie łatki zdrajcy przedwojennemu właścicielowi znacznej części Ławicy miało utrudnić starania jego spadkobierców o odzyskanie ziemi (o sprawie pisaliśmy w "Głosie" w minioną środę - red.). Tymczasem Mateusz Foksowicz nie był folksdojczem, podczas wojny uciekł z transportu do hitlerowskiego aresztu, a za sprzeciwianie się pozbawienia go majątku trafił do stalinowskiego więzienia.

Od ponad 20 lat rodzina Foksowicza stara się o odzyskanie terenów obejmujących Tor Poznań i znaczną część lotniska. Niemal każdej publikacji na ten temat towarzyszą komentarze sugerujące, że "odebranie ziemi było sprawiedliwe, gdyż właściciel był folksdojczem".

- Źródłem kłamliwych pogłosek na temat dziadka był Automobilklub Wielkopolski, w ramach którego działa Tor Poznań. Kiedy w 1991 roku wojewoda uchylił decyzje o odebraniu naszej ziemi, Automobilklub wystąpił do sądu z sugestią, że przyczyną nacjonalizacji była współpraca z okupantem. Zarzut się nie potwierdził, ale błoto zostało rzucone i przykleja się do teraz. Dobrze, że dziadek nie dożył tych oskarżeń, bo byłby nimi zdruzgotany - uważa Wojciech Lasota-Foksowicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ławica: Wyrok w sprawie spornych gruntów
Ławica: Odebranie właścicielom gruntów było bezprawne

Spadkobiercy Foksowicza nie wiedzą kiedy dokładnie nabył on ziemię na Ławicy. Rodzinną dokumentację z okresu przedwojennego zarekwirował Urząd Bezpieczeństwa. Wiadomo jednak, że w latach 1931-1937 Mateusz Foksowicz przeprowadził parcelację części majątku, by stworzyć tam osiedle Ławica Miasto Ogród. Składało się ono z 580 parcel. Na części z nich zbudowano przed wojną domy, ale cały teren (osiedle i majątek z rodzinnym domem) przejął okupant. Foksowicza jako ziemianina aresztowano. W trakcie przewożenia do więzienia wykupiła go żona. Cała rodzina uciekła w rejon Częstochowy.

Foksowicz i synowie współdziałali z partyzantką Armii Krajowej. Po wojnie rodzina wróciła na Ławicę. W 1945 roku urzędowo stwierdzono, że majątek nie podlega nacjonalizacji. Mimo tego w 1947 roku został zabrany "pod wpływem nacisków miejscowych czynników" na mocy dekretu o reformie rolnej. Prawdopodobnie zdecydowało o tym bliskie sąsiedztwo z Armią Czerwoną, która w tamtym czasie zajmowała lotnisko.

W 1949 roku wydano nakaz eksmisji w ciągu 7 dni. Rodzina wyprowadziła się, ale Mateusz Foksowicz próbował odwoływać się od bezprawnej decyzji. Wtedy aresztowano go pod zarzutem utrudniania nacjonalizacji (podczas rewizji UB zabrało z domu dokumenty majątkowe). Skazano go na rok więzienia. Zmarł w 1965 roku.

- W PRL-u nie było szans na odzyskanie ziemi. Na dodatek nie mieliśmy dokumentów potwierdzających nasze prawa. Dopiero w latach 90. udało nam się część z nich odnaleźć w archiwach. I od tamtego czasu wciąż zmagamy się obecnymi "miejscowymi czynnikami" - mówi Wojciech Lasota-Foksowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski