Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławica: Odebranie właścicielom gruntów było bezprawne

Krzysztof M. Kaźmierczak
Państwo nie miało prawa zabrać 182 hektarów ziemi na poznańskiej Ławicy prawowitemu właścicielowi
Państwo nie miało prawa zabrać 182 hektarów ziemi na poznańskiej Ławicy prawowitemu właścicielowi Fot. Andrzej Szozda
Minister rolnictwa ostatecznie rozstrzygnął, że w 1948 roku państwo nie miało prawa zabrać 182 hektarów ziemi na Ławicy prawowitemu właścicielowi. Tymczasem Urząd Miasta Poznania doprowadził do przeprowadzenia przez wojewodę komunalizacji bezprawnie zabranych terenów. Spadkobiercy właściciela Ławicy zawiadomili o tym prokuraturę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ławica: Wyrok w sprawie spornych gruntów
Kontrowersje wokół rozbudowy lotniska

W 2010 roku miasto Poznań wygrało w sądzie kilkuletnią batalię o ponowne wpisanie go do ksiąg wieczystych Ławicy. To jednak wcale nie rozwiązywało wieloletniego sporu ze spadkobiercami pierwotnego właściciela, Mateusza Foksowicza. Sąd nie zajmował się bowiem sprawą praw własności nieruchomości tylko "techniczną" prawidłowością wpisów w księgach wieczystych. W tym czasie w stolicy toczyły się na drodze administracyjnej postępowania dotyczące spraw własnościowych.

Problemem zasadności wywłaszczenia Foksowicza zajmowały się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i Naczelny Sąd Administracyjny. Na podstawie wytycznych NSA sprawa trafiła do ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. W październiku 2011 roku uznał on za nieważne ministerialne orzeczenie z 1948 roku o zabraniu Foksowiczowi 182 ha ziemi. W reakcji na to prezydent Poznania wystąpił o ponowne rozpatrzenie tej decyzji. W styczniu 2012 roku minister rolnictwa Marek Sawicki utrzymał ją w mocy stwierdzając przy tym, że "decyzja jest ostateczna" (obecnie magistrat stara się ją podważyć w WSA w Warszawie).

Znacznie później okazało się, że gdy sprawa ustalenia praw własności była jeszcze w toku, to magistrat wystąpił do wojewody wielkopolskiego o przeprowadzenie komunalizacji terenów należących do 1948 roku do Foksowicza. W kwietniu 2011 roku zapadły prawomocne decyzje o ich komunalizacji.

Spadkobiercy dowiedzieli się o tym dopiero niedawno. Uznali, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez wojewodę. Ich zdaniem chodzi o niedopełnienia obowiązków, które "może skutkować kilkusetmilionowymi stratami". Powiadomili o tym w marcu br. prokuraturę informując, że przeprowadzając komunalizację wojewoda wiedział, że trwa postępowanie administracyjne dotyczące zasadności zabrania Ławicy przez władze PRL.

Wojewoda i magistrat nie mają sobie nic do zarzucenia w sprawie komunalizacji.

- Nieruchomości objęte wyrokiem sądu stanowiły własność Skarbu Państwa i pozostawały we władaniu Automobilklubu Wielkopolskiego i Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Ławica - twierdzi Agnieszka Szymankiewicz z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania.

- Magistrat chciał przerzucić odpowiedzialność finansową za swoje postępowanie na podatników. Bo jeśli konsekwencje spadną na wojewodę, to odszkodowanie będzie zapłacone ze środków Skarbu Państwa, a nie z budżetu miasta - uważa Wojciech Lassota-Foksowicz, jeden ze spadkobierców.

- O odszkodowaniach na tym etapie postępowań nie można jeszcze dywagować - uważa Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego .

W środę Prokuratura Okręgowa w Poznaniu poinformowała spadkobierców o skierowaniu ich zawiadomienia do zbadania przez jedną z prokuratur rejonowych.

Historia sporu o tereny na Ławicy

1948 minister rolnictwa zabiera ziemię właścicielowi na mocy dekretu PKWN
1991 wojewoda orzeka, że część ziemi (182 ha) nie podlegała nacjonalizacji
1992 spadkobiercy doprowadzają do wpisania ich w księgach wieczystych jako właścicieli Ławicy
2010 miasto Poznań zostaje wpisane w księgach jako właściciel gruntów
kwiecień 2011 wojewoda przeprowadza komunalizacje spornych terenów
październik 2011 minister rolnictwa unieważnia decyzję z 1948 roku
styczeń 2012 magistrat zaskarża decyzję ministra do WSA (sprawa w toku)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski