Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławica w latach 2014-2020 zapłaciła 118 mln zł odszkodowań. Dodatkowo koronawirus spowodował spadek liczby pasażerów i przychodów lotniska

EBBA
Lotnisko Ławica powoli odbudowuje siatkę połączeń
Lotnisko Ławica powoli odbudowuje siatkę połączeń Fot. Waldemar Wylegalski
Budżet poznańskiej Ławicy nie ucierpiał tylko na pandemii. Mimo ogromnego spadku przychodów lotniska w 2020 roku Ławica musiała wypłacać odszkodowania za obszar ograniczonego użytkowania. W 2021 r. lotnisko zapłaci jeszcze ok 17 mln. " Takiej sytuacji nie ma żaden port lotniczy w Polsce" - mówi Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Spadek liczby pasażerów na Ławicy

Port Lotniczy Poznań-Ławica zakończył rok 2020 z wynikiem 657 709 pasażerów. Jest to spadek o 72 proc. w porównaniu do roku 2019. Dla porównania, w latach 2017-2019, ruch pasażerski na Ławicy wzrósł z 1,85 mln do 2,37 mln, to znaczy, że o obsłużono o ponad pół miliona więcej podróżnych.

Sytuacja lotniska ławica w dobie pandemii. Rozmowa z rzecznikiem Błażejem Patrynem

od 16 lat

W ubiegłym roku Ławica zanotowała bardzo duży spadek przychodu – z prawie 90 mln w 2019 roku na 35 mln w 2020 roku, co stanowi 60 proc. spadek rok do roku. W przypadku lotniska redukcja kosztów bez istotnego wpływu na działalność lotniczą jest bardzo trudna.

- Przypomnijmy, że portu nie można po prostu zamknąć – lotnisko obsługuje nie tylko operacje pasażerskie, ale też wojskowe, cargo i prywatne, a jego funkcjonowanie jest niezbędne dla regionu – mówił rzecznik Ławicy, Błażej Patryn.

Jednocześnie Ławica otrzymała tak zwaną „Dużą Pożyczkę Płynnościową” w wysokości 25 mln z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, która przeznaczona jest na cele obrotowe nakierowane na łagodzenie skutków wystąpienia epidemii COVID-19.

Wysokie odszkodowania dla Ławicy

Sytuacja lotniska w Poznaniu jest wyjątkowo trudna, ponieważ oprócz kwestii epidemii i braku przychodów, wynikającego z wprowadzonych restrykcji, Ławica ma duże problemy dotyczące wypłat odszkodowań w związku z obszarem ograniczonego użytkowania.

Czytaj także: Poznań: Lotnisko Ławica wydaje miliony na odszkodowania za hałas. To wyjątek czy początek wielkiego problemu lotnisk?

Takie obszary wprowadzone zostały przepisami ustawy Prawo ochrony środowiska z 2001 roku, a wokół Portu Lotniczego Poznań-Ławica obowiązują one od 2012 roku uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na podstawie tych przepisów właściciele nieruchomości mogą ubiegać się o odszkodowania za spadek wartości ich nieruchomości w związku z nadmiernym hałasem.

W latach 2014-2020, Port Lotniczy w Poznaniu wypłacił już ponad 118,5 mln zł odszkodowań, wraz z odsetkami i kosztami procesów, wynikających z utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania. W samym 2020 roku Ławica zapłaciła 24 mln odszkodowań.

- To pokazuje, jak wyjątkowo trudna jest sytuacja portu lotniczego w Poznaniu, bo takiej sytuacji nie ma żaden port lotniczy w Polsce. Z jednej strony pandemia, a z drugiej wypłata odszkodowań. Te dwa elementy bardzo mocno wpłynęły na trudną sytuację finansową lotniska – mówi rzecznik.

Tymczasem w roku 2021 Ławicę czekają kolejne wypłaty odszkodowań. Przewidywana przez lotnisko wysokość odszkodowań w tym roku to 17 mln, a planowe przychody netto ze sprzedaży to 44 mln.

Dużo się mówi o tym, że ceny w sklepach drastycznie rosną, a ile w tym prawdy? Postanowiliśmy to sprawdzić, porównując ceny przykładowych podstawowych produktów (chleb, mleko, jajka, mięso, owoce, warzywa itp.) z grudnia 2019 r. z tymi z grudnia 2020 r. Jako punkt odniesienia wzięliśmy średnie ceny popularnych produktów z koszyka zakupów serwisu dlahandlu.pl. Sprawdź, które produkty najbardziej podrożały, a które staniały ---->

Co podrożało, a co staniało przez ostatni rok? Zobacz porówn...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski