Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ławica: Walka o odszkodowania za hałas [FILM]

Bartosz Trzebiatowski
Irena Chlebowska z ulicy Andersena chce walczyć o odszkodowanie
Irena Chlebowska z ulicy Andersena chce walczyć o odszkodowanie Marek Zakrzewski
- Jak oglądam telewizję i właśnie startuje samolot, to nie słyszę własnych myśli - mówi Irena Chlebowska z ulicy Andersena.

Pani Irena oraz ok. 3,7 tys. osób mieszkających na terenie tzw. obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) może się domagać odszkodowania za hałas z lotniska na Ławicy.

- Zastanawiam się tylko, kto wytyczał granice tego obszaru i kto robił pomiary hałasu, skoro mój dom znalazł się w II strefie OOU. A słyszy pan, jaki tu jest hałas i to tylko podczas kołowania samolotu - dodaje I. Chlebowska, która wybiera się na spotkanie organizowane przez szefostwo Portu Lotniczego Poznań-Ławica (22 marca, godz. 19, sala sportowa OSiR przy ul. Kościelnej 46/48 w Przeźmierowie).

- Mam nowe okna, więc nie potrzebuje wymiany, ale przydałaby mi się klimatyzacja i dobry automat do wentylowania mieszkania - dodaje.

Pani Irena jeszcze nie wie czy skorzysta z propozycji władz lotniska czy będzie o swoje walczyć w sądzie.

- Przygotowaliśmy procedurę, która na zasadzie ugody ma zaspokoić roszczenia dotyczące hałasu, którego źródłem jest lotnisko - mówi Bartosz Grochal z Działu Realizacji Inwestycji lotniska Ławica. I dodaje: Chodzi np. o wymianę okien, wygłuszenie ścian i inne prace mające na celu zapewnić właściwy komfort akustyczny.

Ciężar przeprowadzenia procedury od strony formalnej, jak i realizacyjnej bierze na siebie Port Lotniczy Ławica. Właściciele nieruchomości muszą chcieć skorzystać z tej propozycji i się zgłosić.

- Lotnisko chce uniknąć pozwów, bo one są kosztowne - nie ma wątpliwości Jacek Sobczak, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Osiedla Ławica. - W domu nie wystarczy jednak wymienić okien, żeby poprawić komfort życia. Konieczne są nowe przegrody budowlane, w których montowane są okna i tzw. cicha elewacja.

A to oznacza wydanie znacznie większych pieniędzy niż np. na okna. Każdy będzie musiał podjąć decyzję sam co zrobić. Jacek Sobczak doradza, żeby na ewentualne propozycje ugód spojrzał prawnik. Warto też skrzyknąć się w kilku sąsiadów i zlecić rzeczoznawcy wstępne określenie zakresu i kosztu przebudowy ze względu na hałas. Żeby dobrze orientować się w temacie.

- Zamierzamy maksymalnie szeroko informować mieszkańców o całej procedurze i nie przestajemy walczyć o zawieszenie lotów w nocy - mówi Andrzej Białas, przewodniczący Rady Osiedla Ławica. Jego zdaniem każdy musi sam rozstrzygnąć czy bardziej opłaca się wybrać ugodę.

- W przypadku skierowania sprawy do sądu trzeba się liczyć z kosztami, a ponadto nie wiadomo, ile taki proces potrwa - dodaje A. Białas.

Osobną kwestią są odszkodowania za utratę wartości nieruchomości z powodu hałasu. Tu lotnisko dla mieszkańców oferty nie ma. - Te kwestie, ze względu na trudny charakter, będzie rozpatrywał sąd, na podstawie pozwów złożonych przez
mieszkańców - wskazuje B. Grochal.

Według radcy prawnego Radosława Howańca, który ma doświadczenie w sprawach o odszkodowania związane z hałasem (np. na Krzesinach), takie podejście władz lotniska jest nieporozumieniem. - Przecież te domy, tylko z tytułu uchwalenia OOU straciły na wartości. Szacuję, że od 10 do 15 procent, a to potężne koszty - mówi R. Howaniec.

Trudno dziś określić, ile poznańskie lotnisko wyda na odszkodowania. Co prawda pojawiła się nawet kwota miliarda złotych, ale jak mówi B. Grochal: Jest to wprowadzanie w błąd.

- Na podstawie przeprowadzonych symulacji zakładamy, że jeżeli każdy z 3,7 tys. właścicieli chciałby wystąpić o poprawę komfortu akustycznego i każdy miałby prawo do odszkodowania, szacunkowa kwota pozwów zamknie się w kilkunastu, maks. kilkudziesięciu milionach złotych - twierdzi B. Grochal.

Mieszkańcy okolic poznańskiego lotniska mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich nieruchomości znajdują się w OOU. Wystarczy podać adres zamieszkania lub nr działki i uzyskać informację, czy dany teren objęty jest obszarem i w której strefie - wewnętrznej czy zewnętrznej - obszaru znajduje się nieruchomość.

Można to zrobić na stronie: http://www.city.poznan.pl/mapa_geopoz/ (poznaniacy) oraz http://poznanski.e-mapa.net/ (mieszkańcy gminy Tarnowo Podgórne).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski