Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lech Conference 2019: Filozofia szkolenia w Chelsea, pressing RB Lipsk i indywidualny rozwój zawodnika w Akademii Lecha Poznań

Dawid Dobrasz
Dawid Dobrasz
Lech Conference 2019 zaczęło się od przywitania przybyłych gości przez prezesa zarządu Lecha Poznań Karola Klimczaka.
Lech Conference 2019 zaczęło się od przywitania przybyłych gości przez prezesa zarządu Lecha Poznań Karola Klimczaka. Dawid Dobrasz
W piątek już po raz dziesiąty odbyła się konferencja szkoleniowa Lech Conference 2019. Do hali Uniwersytetu Adama Mickiewicza na poznańskim Morasku zjechało ponad 750 trenerów, gości i ekspertów z całej Polski. Głównymi tematami omawianymi w tym roku był pressing i fazy przejściowe według modelu RB Lipsk, filozofia szkolenia i wieloaspektowe podejście w szkoleniu U-9 i U-10 w Chelsea, indywidualny rozwój zawodnika w procesie szkolenia Akademii Lecha Poznań i wiek biologiczny w rozwoju piłkarzy prezentowany przez trenerów z belgijskiego KRC Genk.

Lech Conference po raz drugi odbyło się w innym miejscu niż do tej pory. Wydarzenie w zeszłym roku musiało zostać awaryjnie przeniesione z poznańskiej Areny do Hali Sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Zagajnikowej 9.

Czytaj też: Lech Poznań: Timur Żamaletdinow zimą opuści Kolejorza

Konferencja rozpoczęła się po godzinie 9.00. Prowadzącym wydarzenie był dziennikarz Canal+ Filip Surma, który także jest trenerem. Jako pierwszy przybyłych gości przywitał Prezes Zarządu Lecha Poznań Karol Klimczak.

Pierwszą prelekcją na Lech Conference 2019 było wystąpienie dyrektora sportowego Akademii RB Lipsk Sebastiana Kegela wraz z Krystianem Kalinkowskim - Polakiem, który jest trenerem bramkarzy kategorii U-15 i U-16 w tejże akademii. Ich półtora godzinne wystąpienie dotyczyło pressingu i faz przejściowych według modelu RB Lipsk. Po prezentacji kilku slajdów i omówienia ich przez Kegela, szkoleniowcy szybko przeszli do części praktycznej, w której na zawodnikach z Akademii Lecha Poznań zaprezentowali zadania treningowe RB Lipsk, dotyczące omawianej przez nich tematyki. Nie zabrakło ćwiczeń wyjścia z pressingu i szybkiego przejścia z fazy obronnej do ataku i odwrotnie.

Następnie na specjalnie przygotowaną murawę pod weekendowy Enea Lech Cup wyszedł Ben Knight, koordynator szkolenia do U-9 w Chelsea, który od 14 lat pracuje w angielskim klubie. Jego prelekcja dotyczyła filozofii szkolenia i wieloaspektowego podejścia w szkoleniu w kategoriach do lat 9 i 10. Anglik zaprezentował to na podstawie ścieżki rozwoju Faustino Anjorin'a (rocznik 2001), który w 2012 roku występował na Lech Cup, a w trwającym sezonie zadebiutował w pierwszej drużynie Chelsea w meczu o Puchar Ligi. Przedstawił także obecnych wychowanków londyńskiego klubu jak Tammy Abraham czy Mason Mount, którzy robią furorę na angielskich boiskach.

Czytaj też: Enea Lech Cup 2019: Do Poznania ponownie przyjeżdżają reprezentanci topowych akademii piłkarskich. Jak poradzi sobie Lech Poznań?

Dodatkowo Knight zaprezentował cechy, jakimi kieruje się Akademia Chelsea ścigając do siebie utalentowane dzieci. U potencjalnych kandydatów poszukują szybkości i charakteru do gry, które według Anglików zaoszczędzają wielu problemów w kolejnych etapach szkolenia. Wymienił kilka cech budowania piłkarzy Chelsea poprzez bardzo szybką, kreatywną i ofensywną grę od najmłodszych lat czy zależności pomiędzy treningiem a meczem.

Anglik zaprezentował plan treningowy, system gry i ogólny program szkolenia w kategorii U-9 i U-10 u zwycięzcy ostatniej Ligi Europy. Pokazał także bardzo interesujący materiał filmowy dotyczący treningu nad koordynacją ruchową i budową fundamentów ruchowych. W części praktycznej Ben Knight zaprezentował ćwiczenia łączące ze sobą elementy techniczne i umysłowe u młodych piłkarzy. Zdaniem przewodnim tych zadań treningowych było "jedno dotknięcie lepszą nogą i reszta słabszą". Zawodnicy w gierkach na małym polu mogli tylko raz dotknąć piłkę wiodącą nogą, a resztę kontaktów musieli wykonać słabszą.

Zobacz też: Lech Poznań: Mickey van der Hart wybronił mecz ze Stalą Stalowa Wola i zanotował czwarte czyste konto z rzędu!

Po przerwie obiadowej na trawiastą wykładzinę wyszli trenerzy Akademii Lecha Poznań, czyli Hubert Wędzonka (obecnie trener juniorów starszych Lecha Poznań) i Przemysław Małecki (obecnie drugi trener rezerw Kolejorza i m.in. były szkoleniowiec reprezentacji Polski do lat 17). Ich wystąpienie dotyczyło głównie indywidualnego rozwoju zawodnika w procesie szkolenia Akademii Lecha Poznań, ale prezentacja wychodziła także poza ramy głównego tematu.

Trenerzy rozpoczęli od kilku słów na temat najlepszych wychowanków Akademii Lecha Poznań, jak Dawid Kownacki, Jan Bednarek czy Karol Linetty. Nie zabrakło także bardzo interesującej planszy złożonej tylko i wyłącznie z wychowanków Kolejorza, którzy mogliby stworzyć jedną drużynę piłkarską.

Następnie szkoleniowcy przedstawili profil odpowiedniego wychowanka Akademii Lecha Poznań. Ma on m.in. znać DNA Kolejorza, kochać zwyciężać i nienawidzić przegrywać, stawiać czoła wyzwaniom i presji, ma być wszechstronnie wyszkolony w czterech aspektach (psychiczny, motoryczny, techniczny i taktyczny) i być specjalistą na swojej pozycji. Zostało to zaprezentowane na podstawie prowadzenia zawodnika na pozycji defensywnego pomocnika i skrzydłowego. Ten ostatni w prezentacji został opisany następująco: "Artysta z duszą wojownika (przebojowy, pewny siebie). Myśli przede wszystkim jak wygrać mecz, a nie jak go nie przegrać". Cechy skrzydłowego to m.in. przebojowość, umiejętności zejścia i gry w sektorze środkowym, bardzo dobre parametry szybkościowe i wytrzymałościowe, dośrodkowanie w pełnym biegu, kreowanie i wykorzystywanie okazji bramkowych i gra 1x1 w ataku.

W drugiej części prezentacji Przemysław Małecki pokazał plan jednostki treningowej oparty na modelu gry Akademii Lecha Poznań. Następnie trenerzy przeszli do części praktycznej, która dotyczyła ćwiczeń dla zawodników pod konkretne pozycje na boisku.

Po krótkiej przerwie jako przedostatni na główną płytę wyszli Koen Daerden i Pascal Roosen z belgijskiego KRC Genk, którzy omówili tematykę związaną z wiekiem biologicznym u zawodników. Po kilku ćwiczeniach praktycznych przyszedł czas na panel dyskusyjny, w którym udział wzięli Rafał Ulatowski, Amilcar Carvalho (Akademia Lecha Poznań), Witold Lis (Akademia Zagłębia Lubin) i Piotr Urban (Akademia Legii Warszawa).

Konferencja zakończyła się po godzinie 17.00, a już 6-7 grudnia także w Hali na Morasku odbędzie się 13. edycja Enea Lech Cup, w której bierze udział drużyna Akademii Lecha Poznań i siedem zaproszonych klubów z Europy w kategorii U-12. Wstęp na rozgrywki jest bezpłatny. Enea Lech Cup 2019 będzie transmitowany na żywo na kanale klubowym Lecha Poznań na YouTube.

Zobacz też:

Tak wygląda ośrodek w Opalenicy, w którym podopieczni Paulo Sousy będą mieszkać oraz szlifować formę przed mistrzostwami Europy. Kliknij tutaj, przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Baza reprezentacji Polski na przygotowania do Euro 2020. Gdz...

Mija 10 lat od słynnego meczu Lecha Poznań z Juventusem. Aura nie rozpieszczała piłkarzy i kibiców. Zawodnicy obu drużyn walczyli przy trzaskającym mrozie i ogromnej śnieżycy. Jednak stawka spotkania rozgrzewała wszystkich. Ówcześni mistrzowie Polski zapewnili sobie awans do 1/16 finału Ligi Europy. Zremisowali 1:1.Zobacz zdjęcia --->

Lech Poznań: 10 lat temu Kolejorz zremisował z Juventusem, g...

Oglądaj magazyn "Piąta trybuna"

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski