Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lech Kaczyński ma swoją ulicę na razie tylko w Pleszewie

Maciej Roik, Ryszard Binczak, Irena Kuczyńska
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Pleszewie.
Ulica Lecha Kaczyńskiego w Pleszewie.
Aleja spacerowa im. Lecha Kaczyńskiego - taki był pomysł części mieszkańców Swarzędza, na uczczenie pamięci tragicznie zmarłego prezydenta. Zebrano prawie 500 podpisów, przekazano je radnym i oczekiwano, że wkrótce odbędzie się huczne otwarcie. Finał? Radni powiedzieli: nie. Bo ich zdaniem nie przystoi, by miejsce, gdzie wieczorami "sikają pijaczki", miało takiego patrona.

- Początkowo pojawił się pomysł, by uczcić Lecha Kaczyńskiego nazwą ulicy, ale stwierdziliśmy, że to mogą być duże koszty, dlatego wskazaliśmy aleję spacerową - tłumaczy Zdzisław Kulczyński, pomysłodawca i przewodniczący lokalnego koła PiS. - Niestety, komisja nazewnictwa ulic negatywnie odniosła się do tego pomysłu i zdecydowała, że takiego patrona powinno mieć bardziej wartościowe miejsce. Mam nadzieję, że takie uda się znaleźć.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Miejscowy bazar, prywatne mieszkania oraz sklepy - to tylko niektóre z miejsc, gdzie zbierano podpisy. W sumie pomysł poparło 485 osób. Pytanie, czy wysiłek nie pójdzie na marne. Bo na razie odpowiedniego miejsca w Swarzędzu nie ma.

- Aleja powinna mieć patrona związanego ze sportem, a nie martyrologią - podkreśla Piotr Choryński, radny z komisji nazewnictwa. - Nie wykluczamy, że kiedyś takie miejsce uda się znaleźć, ale na razie go nie ma - mówi. I zaznacza: - Nasza decyzja nie była jednak w żadnym stopniu związana z postacią Lecha Kaczyńskiego, ale z wypoczynkowym charakterem miejsca.

Swarzędz to jednak tylko jedno z miejsc w Wielkopolsce, gdzie pojawiło się pytanie: jak uczcić byłego prezydenta?

W Pleszewie zdecydowano, że będzie to właśnie ulica. I tak od jesieni ubiegłego roku, niewielka uliczka, która skraca dojście do centrum miasta mieszkańcom kilku pleszewskich osiedli (m.in. Reja, Wierzbowej), a kierowcom dojazd do drogi krajowej nr 12, nosi nazwę Lecha Kaczyńskiego.

Bez kontrowersji się jednak nie obyło. Mieszkańcy osiedla chcieli, aby ulica wiodąca do parku nazywała się "Parkowa". Tym bardziej, że wiedzie do Ogrodowej i leży niedaleko Strumykowej. Ostatecznie trzej radni PiS zdołali przekonać do patrona całą ratuszową koalicję - w tym radnych lewicy. I w ten sposób Pleszew zyskał ulicę Lecha Kaczyńskiego, przy której jednak nikt nie mieszka.

W Ostrowie "walka o Lecha Kaczyńskiego" trwa. A konkretnie o to, by jego imię nosiło wciąż budowane rondo na skrzyżowaniu ulic Witosa i Grabowskiej. Mimo że prace trwają, w mieście już rozgorzała wielka dyskusja na temat nazwy. Od kilku tygodni zbierane są podpisy pod petycją, by rondo nazwać właśnie imieniem ofiary katastrofy smoleńskiej.

- Nie jest to nasz pomysł - zastrzega Tomasz Ławniczak, pełnomocnik powiatowy PiS w Ostrowie. - To inicjatywa obywatelska, którą jednak w pełni popieramy.

Decyzję o nazwie ulicy, placu czy ronda podejmują radni. Nim jednak propozycja zostanie zatwierdzona, jest ona dyskutowana na komisji ds. nazewnictwa ulic i placów, na czele której w Ostrowie stoi Zygmunt Malik.

- By uciąć wszelkie spekulacje, powiem krótko: nie mamy w zwyczaju dyskutować nad jakąkolwiek nazwą do czasu, aż dana ulica czy rondo nie zostanie wybudowane - mówi radny. Wniosek w tej sprawie wpłynął jednak do komisji już kilka tygodni temu.

- Uznaliśmy, że na razie jest on bezpodstawny - mówi Beata Klimek, radna lewicy. - Pochylimy się nad nim w stosownym czasie. Nie oznacza to jednak, że decyzja będzie pozytywna.

Gdy jednak w mieście zrobiło się głośno, że grupa mieszkańców optuje za taką nazwą, na ręce przewodniczącego komisji nazewnictwa wpłynął już pierwszy protest. - Rzeczywiście, jedna z mieszkanek wyraziła swoje oburzenie i zaprotestowała przeciwko takiej nazwie - potwierdza Zygmunt Malik.

Wielu mieszkańców stąpa bowiem mocno po ziemi. I pyta: a jakie zasługi ma dla naszego miasta Lech Kaczyński?

Dyskusji na temat uhonorowania prezydenta nazwą ulicy na razie nie ma w Poznaniu. - Nie słyszałem o takiej inicjatywie - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk. I dodaje: - Może się mylę, ale myślę, że taki pomysł mógłby się skończyć polityczną awanturą, czyli szarganiem pamięci prezydenta. A to najgorsze co można zrobić.
Współpraca
============04 (pp) Autor black(29742455)============
============11 (pp) Zdjęcie Autor(29742452)============
fot. Paulina Latosinska
============40 (pp) Apla Tytuł 14/15 Bk benton(29742462)============
Klub im. Lecha Kaczyńskiego
============06 (pp) Zdjęcie Podpis(29742454)============
W Pleszewie jedna z niewielkich uliczek nosi nazwę Lecha Kaczyńskiego
============41 (pp) Ramka Tekst 8.5/10 Bd benton(29742461)============
W Poznaniu od zeszłego roku działa Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jego statutowym celem jest propagowanie postaw i działań upowszechniających nowoczesny polski patriotyzm. Członkom chodzi o połączenie pamięci o dokonaniach minionych pokoleń Polaków z działaniami na rzecz rozwoju współczesnej Polski. AKO jest miejscem integracji środowisk akademickich wokół idei polskiego patriotyzmu. Jak można przeczytać na stronie klubu, w ramach swoich działań organizuje on wykłady, sympozja oraz pogadanki, podczas których uczestnikom jest przekazywana wiedza "o różnych aspektach historycznych i współczesnych polskiego życia narodowego i państwowego". Jednym z głównych założeń jest upowszechnianie wiedzy o myśli społeczno-politycznej i dokonaniach Lecha Kaczyńskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski