Lech Poznań: Bilans piłkarzy Kolejorza w reprezentacjach - 103 minuty, ani jednego gola

Christian Gytkjaer zaliczył drugi występ w reprezentacji Danii
Christian Gytkjaer zaliczył drugi występ w reprezentacji Danii Łukasz Gdak
Piłkarze Lecha Poznań tym razem nie błyszczeli na arenie międzynarodowej. Spośród powołanych na mecze reprezentacyjne lechitów tylko dwóch dostało szansę gry.

Maciej Makuszewski wiele sobie obiecywał po tym zgrupowaniu kadry, ale niestety dwukrotnie siedział tylko na trybunach. Selekcjoner Jerzy Brzęczek postanowił w meczach z Portugalią oraz Włochami zastosować wariant bez skrzydłowych, więc lechita nie był mu potrzebny. Nie ma się jednak co dziwić skoro rolę rezerwowych trener kadry przydzielił nawet tak zasłużonym dla narodowej drużyny piłkarzom jak Jakub Błaszczykowski czy Kamil Grosicki, a w meczu z Włochami ani minuty na boisku nie spędził będący w wielkiej formie Krzysztof Piątek.

Powrót do reprezentacji zaliczył natomiast we wtorek Christian Gytkjaer. Snajper Kolejorza pojawił sie na placu gry w drugiej odsłonie towarzyskiego meczu Duńczyków z Austrią, który podopieczni Age Hareide wygrali 2:0. Lechita ma więc na koncie dwa występy w kadrze Danii, ale gola jeszcze nie zdobył.

Aż trzech piłkarzy Lecha wyjechało na zgrupowanie reprezentacji U-21, która walczyła o zakwalifikowanie się do finałów mistrzostw Europy. Polakom bezpośredniego awansu nie udało się wywalczyć, choć zremisowali ze zwycięzcą grupy Danią 1:1. W tym meczu na boisko w 77 min. wszedł Kamil Jóźwiak, ale nie dał dobrej zmiany. Po wygranej we wtorek w Gdyni 3:0 z Gruzją drużyna Czesława Michniewicza zapewniła sobie udział w barażach. Jóźwiak w tym meczu zagrał słabo, został zmieniony już po 45 minutach. Szansy nie dostali ani Robert Gumny ani Paweł Tomczyk.

Powołanie "Gumy" było niespodziewane i wywołało spore zdziwienie w poznańskim klubie. Obrońca w tym sezonie nie rozegrał bowiem jeszcze żadnego meczu. Co prawda rozpoczął treningi z pełnym obciążeniem, ale do gry jeszcze się nie nadawał.

- Powrót do składu przez ten wyjazd się dla niego wydłużył, ale takie są prawa reprezentacji. Gdyby został w klubie na pewno miałby lepsze warunki, bo po tak długiej przerwie, jest dopiero na etapie oswajania się z grą - przyznał dyrektor sportowy Tomasz Rząsa.

Na zgrupowania kadry wyjechali też piłkarze Korony Kielce, sobotniego rywala Kolejorza. Lecz także oni nie pomogli swoim drużynom. Skrzydłowy Korony Kielce Ivan Jukić zagrał w młodzieżowej reprezentacji Bośni i Hercegowiny, która przegrała z Portugalią 2:4. Napastnik Wato Arweladze zagrał natomiast w barwach Gruzji z Polską. Obaj nie pomogli swoim drużynom w meczach eliminacji do młodzieżowych mistrzostw Europy.