Lech Poznań - Szachtar Donieck 1:1. Do trzech razy sztuka. Gol Marchwińskiego

Filip Marchwiński w 58 minucie wyprowadził Lecha Poznań na prowadzenie
Filip Marchwiński w 58 minucie wyprowadził Lecha Poznań na prowadzenie Łukasz Gdak
W czwartym i ostatnim meczu podczas zgrupowania w tureckim Belek, Lech Poznań zremisował z uczestnikiem Ligi Mistrzów Szachtarem Donieck 1:1 (0:0). Gola dla Kolejorza zdobył Filip Marchwiński. Wyrównanie padło w ostatniej minucie po bramce z rzutu karnego. Cieszy rezultat, choć Kolejorz był bliski zwycięstwa. Podobać się mogła też gra Kolejorza, ale martwią trochę kontuzje Mikaela Ishaka i Lubomira Satki. Oby okazały się one niegroźne.

Lech Poznań już trzeci raz zmierzył się w Turcji z zespołem Szachtara. Pod wodzą Adama Nawałki przegrał bezdyskusyjnie 0:3. Różnica klas była ogromna. W ubiegłym roku było już dużo lepiej. Kolejorz uległ 0:1, ale w drugiej odsłonie nawiązał już walkę z renomowanym rywalem. W czwartek lechici wreszcie potrafili strzelić gola i zremisować. Do trzech razy sztuka.

"Bartosz Salamon to spektakularny transfer do polskiej ligi" - ocenia ekspert ligi włoskiej Piotr Dumanowski z Eleven Sports:

Lech bardzo dobrze prezentował się w czwartkowym meczu. Już w 7 min. okazję na strzelenie gola miał Ishak. Niestety Szwed w 14 min. z powodu kontuzji musiał opuścić boisko. Zastąpił go młodziutki Norbert Pasławski, który miał w nogach popołudniowy mecz z Rad Belgrad. Oprócz Filipa Szymczaka, Kolejorz nie ma godnego zmiennika Ishaka, bo na trzy miesiące z gry wyłączony jest Nika Kaczarawa.

Pasławski chwilę po wejściu na boisku miał dobrą sytuację. Dośrodkowywał Puchacz, ale Pacławski źle wyskoczył do piłki i uderzył głową wysoko nad bramką. W pierwszej połowie oglądaliśmy, żywy, interesujący mecz. Były co prawda problemy z transmisją i przez wiele minut nie docierał do nas obraz z Belek, ale gdy łącza zostały przywrócone, widać było, że Kolejorz gra bez kompleksów i ma potrafi sobie wypracowywać okazje bramkowe.

Tak było w 25 min. kiedy Pacławski nie wykorzystał okazji sam na sam. Ale również rywale byli bardzo bliscy strzelenia gola. Było to po błędzie van der Harta, który źle wybił piłkę. Strzał Tete był na szczęście minimalnie niecelny.
Holenderski bramkarz miał okazję do rewanżu po uderzeniu Maicona. Van der Hart dobrze spisał się też w 41 min, kiedy po stracie Tiby, wybronił kolejny groźny strzał rywali.

W 58 min. Kolejorz objął prowadzenie. Czerwiński popisał się prostopadłym podaniem do niepilnowanego Marchwińskiego, który urwał się obrońcom i z zimną wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem.
Chwilę później bardzo mocnym strzałem popisał się Awwad.

Być może Lechowi udałoby się wygrać, gdyby nie kontuzja w 68 min. Satki. Zastąpił go Dejewski, a Ukraińcy uzyskali przewagę. Dobrze bronił jednak van der Hart. Niewiele brakowało by Kolejorzowi udało się wygrać. W ostatniej minucie sędzia podyktował jednak rzut karny, po tym jak Salamon starł się z Fernando. Jedenastkę wykorzystał Kowalenko.

Lech - Szachtar 1:1
Bramki: Marchwiński 58 - Kowalenko 90
Lech: Van der Hart – Czerwiński, Satka (68.Dejewski), Salamon, Puchacz – Karlstrom, Tiba – Skóraś, Marchwiński, Kamiński – Ishak (14.Pacławski, 46.Awwad).

Lech Poznań, kontraktując w tym okienku transferowym Bartosza Salamona i Antonio Milicia, stał się dumnym posiadaczem aż sześciu stoperów. O dwóch za dużo, jak na potrzeby klubu. Stało się jasne, że Dariusz Żuraw musi z kogoś zrezygnować. Los Tomasza Dejewskiego jest przesądzony. Najprawdopodobniej wróci do rezerw. Problem, czy czwartym środkowym obrońcą ma być Thomas Rogne czy Djordje Crnomarković został szybko rozstrzygnięty, gdy na wypożyczenie Serba zdecydowało się Zagłębie Lubin. Oto historia pobytu Crnomarkovicia w Lechu-->

Lech Poznań: Najpierw sam prosił o transfer, a potem musiał ...

Przyszłość polskiej piłki kształtuje się w rozgrywkach juniorskich. Podczas zimowej przerwy w rozgrywkach zaglądamy do wielkopolskich klubów występujących aktualnie w grupie B Centralnej Lidze Juniorów do lat 17. To najtrudniejsza z grup CLJ, ze względu na największą liczbę ekstraklasowych zespołów. Postanowiliśmy przyjrzeć się zawodnikom, którzy w minionej rundzie jesiennej zasłużyli na wyróżnienie i stanowili o sile swoich zespołów w walce o ligowe punkty. Wybraliśmy po trzech z każdej drużyny.Zobacz największe talenty w wielkopolskiej CLJ U-17 grupie B ---->

Centralna Liga Juniorów U-17 w Wielkopolsce jest pełna talen...

Chociaż Lech Poznań powstał w 1922 r., nazwa "Lech" w jego nazwie pojawiła się dopiero w 1957 r. Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniała się nazwa klubu ---->

64 lata temu Kolejorz stał się Lechem - zobacz, jak na przes...

Bartosz Salamon nie jest jedynym piłkarzem Lecha Poznań, który po przygodach w innych klubach i krajach, wraca na Bułgarską, by znów cieszyć kibiców swoją grą. Lechici zwykle przyjmowani byli przez sympatyków Kolejorza  z otwartymi rękami. Tylko dla nielicznych ponowna gra w Lechu Poznań okazała się pomyłką. Zobacz, które powroty były okazały się prawdziwymi strzałami w dziesiątkę, a które były niewypałami ---->