Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie raka trzustki - mogą go wykryć nowe, proste testy z krwi i tym samym uratować życie tysiącom pacjentów

MCC
Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji opracowali test krwi, który diagnozuje raka trzustki na wczesnym etapie choroby, kiedy chory ma jeszcze duże szanse na przeżycie.
Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji opracowali test krwi, który diagnozuje raka trzustki na wczesnym etapie choroby, kiedy chory ma jeszcze duże szanse na przeżycie. pixabay.com
Rak trzustki to podstępna choroba, która długo może nie dawać żadnych objawów. Tymczasem jej wczesne wykrycie to jedyna szansa na powodzenie w terapii. Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji opracowali test krwi, który diagnozuje raka trzustki na wczesnym etapie choroby, kiedy chory ma jeszcze duże szanse na przeżycie.

Rak trzustki znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych. Rokowania w przypadku tej choroby są bardzo złe. Szanse na pięcioletnie przeżycie ma tylko od 1 do 3 procent pacjentów.

Przyczyną tej dramatycznej statystyki jest problem z właściwym rozpoznaniem choroby. Nie daje ona bowiem specyficznych objawów. Chory zgłasza się do lekarza zazwyczaj na bardzo zaawansowanym etapie, kiedy medycyna może zaproponować mu jedynie leczenie paliatywne.

Raka trzustki wykrywa się obecnie dzięki diagnostyce obrazowej. Jest to przede wszystkim ultrasonografia i tomografia komputerowa jamy brzusznej. Metoda opracowana przez grupę międzynarodowych naukowców pod kierunkiem prof. Carla Borrebaecka, to prosty test krwi, który pozwala na wykrycie raka trzustki we wczesnym stadium choroby. Test wykorzystuje informacje z układu odpornościowego, który w specyficzny sposób reaguje na raka trzustki. Jego skuteczność oceniana jest na 96 procent.

- To bardzo obiecujące odkrycie, ale ciągle pozostające na etapie wstępnych badań przedklinicznych - mówi profesor Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. - Testy krwi pozwalające wykryć raka trzustki na razie pozostają w sferze naukowo-badawczej, na wprowadzenie ich do praktyki klinicznej musimy jeszcze poczekać.

Zobacz też:

Choroby układu sercowo-naczyniowego i ich powikłania w postaci zawałów i wylewów są wiodącą przyczyną zgonów w naszym kraju. Tymczasem o ich profilaktykę można dbać na co dzień za pomocą odpowiednich działań i produktów spożywczych. Sprawdź, co robić, by obniżyć ryzyko rozwoju chorób serca – i w jakim stopniu można zmniejszyć to zagrożenie! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

10 nawyków dla zdrowego serca – sprawdź, jak codziennie chro...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski