Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie za granicą

Milena Kochanowska
Leczenie za granicą dla kogo? Na pytania odpowiada Joanna Anders z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
Leczenie za granicą dla kogo? Na pytania odpowiada Joanna Anders z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Waldemar Wylegalski
Leczenie za granicą dla kogo? Na pytania odpowiada Joanna Anders z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. To warto wiedzieć!

Wkrótce przyjeżdża do mnie w odwiedziny córka z wnukiem mieszkająca na stałe w Wielkiej Brytanii. Czy wnuk może liczyć na bezpłatną pomoc lekarską jeśli się rozchoruje?
– Tak. Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydanej przez brytyjską instytucję, pani wnuk otrzyma bezpłatnie wszystkie świadczenia, które będą dla niego niezbędne z medycznego punktu widzenia. Wszystkie placówki na terenie RP, które mają podpisane umowy z NFZ zobowiązane są do udzielenia wszelkich niezbędnych dla wnuka świadczeń.

Mieszkam na stałe w Anglii. Czy mogę przyjechać do Polski, by leczyć się tu bezpłatnie?
– Nie. Jeżeli celem wizyty w Polsce jest podjęcie planowanego leczenia, to w takim wypadku musimy się liczyć z otrzymaniem rachunku od placówki leczącej. Wyjątkiem od tej sytuacji może być okazanie przez pacjenta formularza S2/E112 wystawionego przez instytucję brytyjską.

Wkrótce wyjeżdżam na miesiąc do Włoch. Czy będę musiała zapłacić za udzieloną mi tam pomoc lekarską?
– Jeśli wyjeżdża pani w celu turystycznym i nagle za granicą się rozchoruje, to po przedstawieniu karty EKUZ nie powinna pani zostać obciążona żadnymi kosztami, poza tymi, które wynikają z udziału własnego pacjenta – w niektórych krajach UE występuje tzw. współpłacenie i Włochy akurat do nich należą. Za leczenie szpitalne nie pobiera się tam opłat od pacjenta, ale za wizytę u lekarza i leczenie stomatologiczne może zostać pobrana opłata do 36,15 euro. Jeżeli wyjeżdża pani za granicę, by podjąć planowane leczenie, wówczas na podstawie obowiązujących przepisów o koordynacji Unii Europejskiej może pani zostać obciążona kosztami udzielonego świadczenia jeśli nie ma pani zgody na leczenie podpisanej przez prezesa NFZ.

U mojego 7-letniego synka zdiagnozowano ciężkie schorzenie układu sercowo-naczyniowego. Lekarze w Polsce nie chcą się podjąć operacji. Czy NFZ wskaże mi lekarza za granicą, który podejmie się operacyjnego leczenia mojego dziecka?
– NFZ może sfinansować koszty operacji dziecka po spełnieniu odpowiednich warunków i gdy na zabieg zostanie wydana zgoda prezesa Funduszu. Jednym z niezbędnych warunków jest na przykład brak możliwości leczenia w kraju. Powinna pani złożyć w odpowiednim dla miejsca zamieszkania oddziale wojewódzkim NFZ wniosek o wydanie zgody na planowe leczenie dziecka w innym kraju. Fundusz nie wskazuje pacjentom placówek, w których mogą się leczyć. Wyboru zagranicznej placówki medycznej dokonuje lekarz wypełniający wniosek, uwzględniając wskazania medyczne.

Brat miał wypadek samochodowy na terenie Niemiec. Obecnie leży w niemieckim szpitalu, w którym przeszedł operację ortopedyczną. Czy Fundusz zapłaci za jego leczenie i sfinansuje transport do Polski, by mógł w kraju kontynuować leczenie?
– Jeśli brat jest ubezpieczony w Polsce, wówczas koszty świadczeń medycznych udzielonych w związku z wypadkiem będą rozliczone pomiędzy niemieckim płatnikiem, a NFZ bez obarczania nimi pacjenta. W Niemczech obowiązuje jednak zasada współpłacenia pacjenta za pobyt w szpitalu – 10 euro za każdy dzień spędzony w szpitalu brat będzie musiał zapłacić więc sam. Natomiast transport brata do Polski może zostać sfinansowany przez NFZ po wydaniu zgody dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego na pokrycie kosztów transportu pod warunkiem, że jest to transport sanitarny, którego konieczność zastosowania wskazuje i uzasadnia lekarz prowadzący pacjenta. Gdy transport zostanie zorganizowany "na własną rękę", NFZ nie pokryje kosztów.

Od lat jestem dializowany. Chciałbym odwiedzić córkę mieszkającą w Anglii. Czy NFZ może pokryć mi koszty niezbędnych tam dializ?
– Tak. Jeśli jest pan ubezpieczony, powinien pan złożyć wniosek we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ o wydanie karty EKUZ. Na jej podstawie będzie pan mógł skorzystać z niezbędnych dializ bezpłatnie podczas pobytu w Anglii, ale to pan musi znaleźć placówkę, która je wykona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski