Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łęczyca: Wstrzymano hałaśliwą budowę wiaduktu kolejowego [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Łęczyca: Wstrzymano hałaśliwą budowę wiaduktu kolejowego
Łęczyca: Wstrzymano hałaśliwą budowę wiaduktu kolejowego Paweł Miecznik
We wtorek informowaliśmy, że państwo Mikołajczakowie z Łęczycy (gm. Komorniki) nie mogą spać z powodu nocnego wbijania pali na budowie wiaduktu zleconego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Po naszej interwencji prace wstrzymano.

Potwierdziliśmy, że budowa nie powinna odbywać się w nocy. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu już w 2009 roku wydała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla modernizacji wielkopolskiej części linii kolejowej E-59 Wrocław - Poznań. Określono wtedy, że prace w rejonie terenów chronionych akustycznie mają być prowadzone wyłącznie w dzień. Ten warunek RDOŚ powtórzyła w ubiegłym roku, oceniając oddziaływanie na środowisko przebudowy odcinka szlaku kolejowego między Mosiną a Luboniem.

- Należy uznać, że warunek prowadzenia prac budowlanych w porze dziennej, tj. w godz. od 6.00 do 22.00 określony w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest warunkiem, który wynika również z pozwolenia na budowę i należy go respektować w procesie budowlanym - uważa Anna Grossmann, radca prawny RDOŚ w Poznaniu.

Wykonująca dla kolei prace firma budowlana z Ostrowa Wlk. twierdzi, że ograniczenie czasu pracy wyłącznie do pory dziennej nie dotyczy terenu, na którym ma powstać wiadukt.

- To nie jest teren parku ani leśny więc możemy pracować tam też w nocy - twierdzi Rafał Orłowski, kierownik budowy.

Decyzja RDOŚ dotyczy jednak wszystkich terenów chronionych akustycznie, a do nich należą również zabudowania mieszkalne. Zresztą wśród warunków środowiskowych postawionych inwestorowi jest zbudowanie osłon akustycznych chroniących dom państwa Mikołajczaków przed hałasem na linii kolejowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski