Legendarny niemiecki transporter opancerzony już jeździ w Poznaniu! Zobacz zdjęcia

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz.251 jest już sprawny - został znakomicie odrestaurowany.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Niemiecki transporter opancerzony Sd.Kfz.251 jest już sprawny - został znakomicie odrestaurowany.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Adam Jastrzębowski
Transporter opancerzony Sd.Kfz 251/1 Ausf. D należący do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a od roku będący na ekspozycji Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – już jeździ! W poniedziałek 6 lutego wrócił po kapitalnym remoncie i o własnych siłach wjechał do muzealnego hangaru.

Transporter był używany bojowo w czasie II wojny światowej – podczas próby sforsowania zamarzniętej Pilicy zatonął w styczniu 1945 roku. W marcu 1989 roku został wydobyty. Podczas prac konserwacyjnych pojazd został dokładnie wyczyszczony i odtworzono mu jego numer boczny – 421. Przez lata stał w warszawskiej centrali muzeum, by 28 lutego ubiegłego roku trafić do Poznania.

Tu w Muzeum Broni Pancernej, oddziale Muzeum Wojska Polskiego, został przeznaczony do gruntownego remontu, zewidencjonowania wszystkich podzespołów, a przede wszystkim do uruchomienia: poznańscy muzealnicy słyną z tego, że trafiające tu pojazdy wracają do stanu jezdnego. Prace nad transporterem prowadziła firma Artura Zysa.

- Zjechał właśnie z lawety, jest bardzo dobrze odrestaurowany, można go uruchomić i pojechać – cieszy się ppłk Tomasz Ogrodniczuk, kustosz muzeum.

Koreańskie czołgi w Porcie Gdynia:

W jednym z hangarów już czekało na niego przygotowane miejsce, obok innej „perełki” - samobieżnego działa szturmowego Sturmgeschutz IV, wydobytego w latach 2006-2008 z rzeki Rgilewki, wyremontowanego w Poznaniu i także uruchomionego. Jeszcze tylko z hangaru wyjechał czołg lekki T-70, by zapewnić wjazd, i transporter prowadzony przez Tomasza Ogrodniczuka wjechał do hangaru. Tu już założono nad jego przedziałem plandekę, która docelowo będzie częściowo zdjęta, a w jarzmie z osłoną pancerną będzie zamontowany karabin maszynowy.

Transportery opancerzone Sd.Kfz. 251 były bardzo udanymi pojazdami niemieckiej armii, w latach 1939 – 1945 wyprodukowano ich ponad 15 tys. sztuk. Model D wytwarzany był w największych ilościach, od 1943 roku, mógł przewieźć drużynę piechoty z dwoma karabinami maszynowymi. Dwa takie transportery zdobyli powstańcy warszawscy, kilka sztuk po wojnie było używanych przez Wojsko Polskie.

Na zdjęciu: wyburzanie kamienic przy ul. 27 Grudnia.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

Wyjątkowy Poznań w PRL. Zobacz 50 zdjęć i przeżyj niezapomni...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie