Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legion X jedzie do Rzymu promować Poznań i Euro 2012

Elżbieta Podolska
Rzym w kwietniu zostanie opanowany przez legionistów z całego świata. Wśród nich będą też i poznaniacy, którzy zamierzają zaprosić w specjalny sposób Włochów, by przyjechali do nas na miecze Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Już mają ułożone hasła, chcą zabrać też list prezydenta Poznania, Ryszard Grobelnego do burmistrza Rzymu, by także jego zachęcić do przyjazdu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Legioniści rzymscy z wizytą u wiceprezydenta Poznania
Poznań: Legion X zaprezentował widowisko o mieczu św. Piotra [FILM]

Stowarzyszenie Legion X Gemina Equites, grupa poznańskich hobbystów -rekonstruktorów antycznej armii rzymskiej udowodni, że już w czasach starożytnych piłka nożna była popularną grą. W Rzymie Legioniści zaprezentują antyczną grę harpastum (starożytna rzymska piłka nożna) np. pod szyldem: "Poznań in Poland 2012" - "Poznań -nella Polognia 2012".

Największa impreza rekonstrukcyjna w Europie "Natale di Roma" odbędzie się w dniach W dniach 20-22 kwietnia. Na zjazd zapraszane są grupy rekonstrukcyjne z całej europy i świata. Stacje telewizyjne, radiowe oraz dziennikarze z wielu krajów relacjonują przebieg uroczystości. Dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów towarzyszy legionom na całej 3 km trasie pochodu.
Od 2007 r. nieprzerwanie zapraszani są również legioniści z Polski: Legion X, który swą siedzibę ma w Poznaniu.

- Harpastum - w starożytnym Rzymie, uprawiana przez legionistów, uznawana jest za przodka dzisiejszej piłki nożnej. Gra wywodziła się z greckich espikyros i phaininda. Przyjęła się w Rzymie, zwłaszcza wśród legionistów, którzy rozpowszechnili ją na terenie całego imperium- mówi Robert Ostafiński-Bodler, legionista.

Według opisów pochodzących ze starożytności gra miała dwie wersje. Pierwsza polegała na umieszczeniu piłki poza linią końcową boiska, które miało kształt prostokąta zbliżonego do dzisiejszego boiska do piłki nożnej. W drugiej wersji chodziło o utrzymanie piłki na swojej połowie i nieoddanie jej przeciwnikom. Grano w zespołach liczących od 5 do 27 osób twardą piłką. Robiono ją z pęcherza wypełnionego trawą, albo ze skóry zwierzęcej wypchanej trawą lub szmatami.

- Wydaje nam się, że taka promocja miasta i imprezy będzie bardzo atrakcyjna, bo to właśnie Włosi będą grać w Poznaniu. Dodatkowo dowiedzą się o nas tysiące turystów w tym czasie odwiedzających Rzym - twierdzi Robert Ostafiński-Bodler.
Legioniści maszerujący w pancerzach z tarczą i z piłką pod ręką wzbudzą zapewne zainteresowanie w mediach włoskich i zachodnioeuropejskich, a jednocześnie wpiszą się w charakter antycznych obchodów Natale di Roma, bowiem harpastum to piłka nożna starożytności - łącznik przeszłych i obecnych czasów.

ZOBACZ FILMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski