Legnica: Czwarty proces o miliony

  Legnica: Czwarty proces o miliony

  Zygmunt Mułek

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Po raz czwarty przed legnickim Sądem Okręgowym rozpoczął się wczoraj proces Zbigniewa Celocha, byłego członka zarządu miasta Legnicy.
  Jest oskarżony o spowodowanie start wielkich rozmiarów. Według prokuratury, przez niego miasto miało stracić 11 milionów złotych. Dwukrotnie sądy uniewinniały go od tych zarzutów.
  Przed rozpoczęciem wczorajszego procesu Zbigniew Celoch chodził zdenerwowany po korytarzu sądowym. - Ile to może trwać? - zastanawiał się. - Czy to jest proces polityczny, w którym wyraźnie komuś zależy, by mnie skazać?


  Celoch wyliczył, że na obrońców wydał już ponad 30 tys. zł, a to jeszcze nie koniec.
  Podczas wczorajszej rozprawy oskarżony domagał się skierowania sprawy do ponownego zbadania przez prokuraturę, albo, z powodu jej zawiłości, rozpatrywania przez trzech sędziów zawodowych. Sędzia Bartłomiej Treter odrzucił te wnioski, twierdząc, że materiał dowodowy jest wystarczający.
  Prokurator Arkadiusz Kulik po raz kolejny odczytał akt oskarżenia. Przypomniał, że Zbigniew Celoch był odpowiedzialny za sprzedanie w 2002 r. działki za 6,3 mln zł koncernowi Schiever Polska pod budowę hipermarketu Auchan na lotnisku. Teren ten zaś był wart prawie 17 mln zł.
  Zbigniew Celoch: - To proces polityczny? Komuś zależy, aby mnie skazać.

  - Mogliśmy sprzedać działkę tylko za nieco ponad 6 milionów złotych - przekonywał Zbigniew Celoch. - Teren był mocno zanieczyszczony. Gdybyśmy zażądali więcej, firma wyniosłaby się z Legnicy.
  Pierwszy raz Celocha oskarżono w listopadzie 2003 r. Kilka miesięcy później rozpoczął się proces. Przed jego końcem odwołano ławnika, więc sprawa musiała być rozpatrywana od nowa.

  W 2005 r. Celoch został uniewinniony przez Sąd Rejonowy. Po odwołaniu prokuratury nastąpił kolejny proces. Prokurator Kulik żądał wówczas dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat i pięcioletniego zakaz u pracy w samorządzie. W styczniu 2009 roku sąd okręgowy uniewinnił Celocha. Ale w apelacji wyrok ten został uchylony. Wrocławscy sędziowie uznali, że Celoch nie popełnił przestępstwa umyślnego. Należy jednak zbadać, czy nie dopuścił się niegospodarności nieumyślnie.
  Zbigniew Celoch jest obecnie wicedyrektorem w Zarządzie Gospodarki Mieszkaniowej w Legnicy.

  Inne sprawy
  Zbigniew Celoch był także oskarżony o niegospodarność przy sprzedaży działki pod budowę galerii Ferio.

  Wraz z nim na ławie oskarżonych zasiadał były prezydent Ryszard Kurek i jego zastępcy: Janusz Ostrówka, Ignacy Bochenek, Jan Jerzy Cebula oraz członek zarządu miasta Wanda Skowron. Według prokuratury, doprowadzili oni do sprzedaży działki za 3,75 mln zł firmie HRE, która odsprzedała ten teren innej spółce za 6,2 mln zł.

  Aby przygotować działkę do sprzedaży, wyburzono kamienicę, z której wysiedlono 30 osób.
  W 2008 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uniewinnił prawomocnie wszystkich oskarżonych od zarzutów niegospodarności.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo