MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarka krytykowała szczepienia. Musi ponieść karę

Marta Żbikowska
Doktor Elżbieta Dąbrowska mówiła krytycznie o szczepionkach. Teraz ma kłopoty
Doktor Elżbieta Dąbrowska mówiła krytycznie o szczepionkach. Teraz ma kłopoty Adrian Wykrota
Wielkopolska Izba Lekarska chce odebrać prawo wykonywania zawodu niepokornej lekarce. Mimo że kobieta ciężko zachorowała, rzecznik odpowiedzialności zawodowej nie odpuszcza i ciągle żąda opinii psychiatrycznej. Ma ją wykonać biegły pracujący na oddziale, gdzie ordynatorem jest ten sam rzecznik.

Propagowanie postaw antyzdrowotnych na łamach prasy - to zarzut Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wobec Elżbiety Dąbrowskiej, emerytowanej lekarki, która 18 września ubiegłego roku udzieliła krótkiego wywiadu w „Głosie Wielkopolskim”. Stwierdziła w nim, że odporność organizmu można budować inaczej niż za pomocą szczepionek, których podawanie może zrujnować zdrowie. - To wypowiedzi niezgodne z aktualną wiedzą medyczną - twierdził Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Początkiem kłopotów okazało się pismo wysłane do Elżbiety Dąbrowskiej już 24 września. Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej WIL prosi w nim o przybycie na przesłuchanie w charakterze świadka.

- W październiku zostałam przesłuchana, przedstawiłam rzecznikowi swoje argumenty, pokazałam naukowe publikacje, na podstawie których wypowiadam się publicznie - mówiła Elżbieta Dąbrowska.

Argumenty nie przekonały rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Kolejne pismo, które otrzymała niepokorna lekarka, było wezwaniem na badanie psychiatryczne w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie.

Powodem powołania komisji psychiatrycznej była subiektywna ocena rzecznika odpowiedzialności zawodowej, który zawiadomił, że „przesłuchana złożyła szerokie wyjaśnienia, jednakże ich treść była nieadekwatna do treści pytań, z łączeniem licznych wątków, niedokończonych zdań przy prezentowanej postawie beztroski i bezkrytycyzmu do swego stanu i nielogiczności wypowiadanych treści”.

To, zdaniem rzecznika, budzi uzasadnioną wątpliwość, co do stanu psychicznego i zdolności do uczestniczenia w postępowaniu wyjaśniającym.

Opinię psychiatryczną miał sporządzić m.in. biegły pracujący na oddziale, którego ordynatorem jest doktor Artur de Rosier, rzecznik odpowiedzialności zawodowej WIL. Ten sam, który zdecydował o potrzebie sporządzenia opinii.

Badanie miało odbyć się w grudniu. W tym czasie doktor Dąbrowska już bardzo źle się czuła. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę układu pokarmowego. Na początku stycznia przeszła pierwszą operację. Choroba okazała się przewlekła. Doktor Dąbrowska poinformowała o tym izbę lekarską, przesyłając zaświadczenie lekarskie. Lekarz prosi w nim o zwolnienie swojej pacjentki m. in. „z aktywności zawodowych oraz prowadzonych w Okręgowej Radzie Lekarskiej w okresie 1 roku”.
Zwolnienie lekarskie i poważna choroba przewlekła nie przeszkodziły izbie lekarskiej w prowadzeniu dalszego postępowania. 23 maja lekarka otrzymała informację o kolejnym terminie badania psychiatrycznego, które tym razem miałoby odbyć się 15 czerwca. Wcześniej lekarka prosiła izbę, aby wszelką korespondencję kierować do jej pełnomocnika, który miał zająć się sprawą jej konfliktu z WIL.

- Mam wrażenie, że to, co ja wysyłałam do izby trafiało bez czytania do kosza, bo pisma ciągle przychodziły do mnie - mówi Elżbieta Dąbrowska.

Obrońca Elżbiety Dąbrowskiej adwokat Arkadiusz Tetela zaskarżył uchwałę Okręgowej Rady Lekarskiej WIL o powołaniu komisji psychiatrycznej do sądu administracyjnego. Mecenas Tetela kwestionuje również sens stosowania instytucji dotyczącej pozbawienia prawa wykonywania zawodu, w stosunku do osoby, która tego zawodu nie wykonuje.

Prezes WIL nie chce wypowiadać się o tej sprawie. Twierdzi, że jest ona poufna i obowiązuje go tajemnica. Zastrzega jednocześnie, że rzecznik odpowiedzialności zawodowej postępuje zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski