Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz rodzinny ma mieć więcej kompetencji. Sam zrobi badanie EKG i USG?

Marta Żbikowska
Po zmianach, badanie holterem EKG będzie mógł przeprowadzać lekarz rodzinny
Po zmianach, badanie holterem EKG będzie mógł przeprowadzać lekarz rodzinny Fot. Piotr Kamionka / POLSKAPRESSE
Chcemy, by lekarze rodzinni mieli możliwość zajęcia się pacjentem bardziej kompleksowo, m.in. poprzez poszerzenie zakresu badań diagnostycznych, które będzie można wykonać bez konieczności wizyty u specjalisty - powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Pachciarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

O potrzebie rozszerzenia kompetencji lekarzy rodzinnych środowisko mówiło od wielu lat.

- W wielu sytuacjach już to robimy - przyznaje Bożena Janicka, przewodnicząca Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. - Sama pracuję w wiejskiej przychodni. Gdy przychodzi do mnie pacjent wymagający zdjęcia szwów, nie odsyłam go do specjalisty. Tak samo z drobnymi zabiegami, jak przecięcie ropnia, czy płukanie ucha. Są jednak procedury, których nam robić nie wolno.

Do tej pory lekarz podstawowej opieki zdrowotnej leczący na przykład pacjenta z nadciśnieniem lub innymi schorzeniami układu krążenia, nie mógł sam wykonać podstawowych badań diagnostycznych, jak EKG wysiłkowe, czy holterowskie. Mógł jedynie wypisać skierowanie do specjalisty. Niedługo ma się to zmienić.

W zakresie kompetencji lekarzy rodzinnych mają znaleźć się proste zabiegi i badania diagnostyczne, takie jak właśnie EKG wysiłkowe i holterowskie, USG, w tym USG tarczycy, badania endoskopowe, czy badanie KT i PSA.

- Przesłaliśmy do ministerstwa zdrowia propozycje zmian, których wprowadzenie wymaga nowelizacji ustawy i rozporządzeń - zapowiada prezes Agnieszka Pachciarz.

Oprócz rozszerzenia kompetencji lekarzy rodzinnych NFZ zapowiada także premiowanie przy kontraktowaniu świadczeń poradni, które umożliwią kompleksowe leczenie m. in. oferując dostęp do gabinetów diagnostyczno-zabiegowych.

- Zapowiadane zmiany przyniosłyby wiele korzyści - uważa Bożena Janicka. - Teraz w kolejkach czekają pacjenci, których mogliby leczyć lekarze rodzinni. Przy leczeniu wspomnianego nadciśnienia nie zawsze jest potrzebna opieka kardiologa. To samo z osłuchiwaniem niemowląt. Gdy lekarz rodzinny usłyszy szmery w sercu wypisuje skierowanie do specjalisty. Jeśli sam będzie mógł wykonać echo serca to po pierwsze, badanie będzie wykonane szybciej, po drugie, ograniczy to kolejkę.

Zapowiadane zmiany podobają się lekarzom rodzinnym. Dadzą im bowiem możliwość autentycznego leczenia pacjentów, którzy często wizyty w POZ traktowali jedynie jako przerywnik w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty. Jest jednak pewna wątpliwość.

- Sam pomysł jest dobry, ale tylko pod warunkiem, że za jego realizacją pójdą pieniądze - ocenia Maria Piechowiak, kierownik Przychodni Medycyny Rodzinnej Pro Familia w Poznaniu. - Jeśli jednak będzie to tylko dodatkowy obowiązek do wypełnienia to nie uśmiecha nam się taka zmiana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski