Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz w sylwestra i Nowy Rok. Wieczorynki, SOR-y - gdzie szukać pomocy?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
W razie nagłego zachorowania w czasie świąt pacjenci w Poznaniu i Wielkopolsce mogą skorzystać z kilku form pomocy.
W razie nagłego zachorowania w czasie świąt pacjenci w Poznaniu i Wielkopolsce mogą skorzystać z kilku form pomocy. Grzegorz Olkowski
Nagłe zachorowanie, niepokojące objawy, zatrucie - gdzie szukać pomocy, kiedy stan zdrowia pogorszy się w okresie sylwestra i Nowego Roku? Pacjenci mogą skorzystać z kilku form pomocy.

W razie nagłego zachorowania w sylwestra i Nowy Rok pacjenci w Poznaniu i Wielkopolsce mogą skorzystać z kilku form pomocy.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Jedną z możliwości są placówki udzielające nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej. To pomoc w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Lekarz dyżurujący udziela porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta, ale także telefonicznie.

– W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka – nie obowiązuje rejonizacja – podkreślają przedstawiciele NFZ.

Wykaz placówek udzielających świadczeń w ramach nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej w Wielkopolsce dostępny jest na stronie wielkopolskiego NFZ (kliknij tutaj).

SOR-y i Izby Przyjęć

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) i Izby Przyjęć (IP) udzielają pomocy, która polega na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Oznacza to, że przyjmują wyłącznie pacjentów przywiezionych przez zespół ratownictwa medycznego lub zgłaszających się samodzielnie ale w stanie zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia skutkującego zagrożeniem życia.

– SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR zgłaszasz się, gdy na przykład doznasz urazu, ulegniesz wypadkowi lub podejrzewasz u siebie zawał bądź udar. Szpitalny Oddział Ratunkowy nie wystawia recept na leki przyjmowane przewlekle oraz skierowania na badania – przypominają przedstawiciele NFZ.

W Poznaniu SOR-y znajdują się w Centrum Medyczne HCP, Szpital Wojewódzki, Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia.

Numery alarmowe i Telefoniczna Informacja Pacjenta

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia można również skorzystać z pomocy pogotowia ratunkowego, dzwoniąc pod numer tel. 999 lub 112.

Co więcej, przez cały świąteczny okres działa Telefoniczna Informacja Pacjenta, gdzie pod numerem 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę można uzyskać niezbędne informacje.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Stosowane kiedyś metody leczenia często wzbudzają dziś kontrowersje, a opisy przeprowadzanych zabiegów mrożą krew w żyłach. Lobotomia, wypalanie żelazem czy rażenie pacjenta prądem to dopiero początek. Zobacz, jakie przerażające metody leczenia były kiedyś popularne i regularnie wykorzystywane w medycynie --->Czytaj też: Tragiczna historia opuszczonego szpitala psychiatrycznego pod Poznaniem. Działy się tam przerażające rzeczy, o których mało kto słyszał

Przerażające dawne metody leczenia. Dziś wywołują ciarki. Lo...

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski