Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz z "Wielkopolskiej onkologii": Od lutego wykonaliśmy 685 badań profilaktycznych

Krystian Lurka
W ramach "Wielkopolskiej onkologii" od lutego wykonano 685 badań
W ramach "Wielkopolskiej onkologii" od lutego wykonano 685 badań Adrian Wykrota
Dzięki działającemu od lutego programowi "Wielkopolska onkologia" do końca maja wykonano 685 badań kontrolnych i wykryto kilka zmian rakowych. Krzysztof Koziełek, radiolog ze Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, opowiada o projekcie.

Krzysztof Koziełek, radiolog ze Szpitala Przemienienia Pańskiego w Poznaniu jest jednym z kilkunastu lekarzy zaangażowanych w program "Wielkopolska onkologia". Ostatnie badanie profilaktyczne w ramach projektu wykonał w poniedziałek. Tylko w maju zrobił 44 mammografie i 23 ultrasonografie piersi. Są już pierwsze efekty tej pracy.

Czytaj też: Onkologia po wielkopolsku, czyli jak nasz region walczy z rakiem

- W ubiegłym miesiącu wykryłem zmiany rakowe u jednej z pacjentek - mówi Krzysztof Koziełek i dodaje: - Jest szansa, że zdiagnozowane zostaną kolejne, bo chętnych do badań nie brakuje. Radiolog bada te kobiety, które nie kwalifikują się do "Populacyjnego Programu Wczesnego wykrywania Raka Piersi", bo są... albo za młode, albo za stare.

W ogóle, dzięki projektowi do końca maja lekarze wykonali 685 badań i wykryli kilka zmian, które mogą okazać się nowotworami.

Krzysztof Koziełek odpowiedzialny jest w projekcie za badanie profilaktyczne raka piersi i raka płuc. - Badamy te pacjentki, które nie kwalifikują się do ogólnopolskiego badania profilaktycznego. To znaczy, te kobiety, które mają od 40 do 50 lat i powyżej 69 - wyjaśnia Krzysztof Koziełek. W "Populacyjnym programie" grupa badanych to panie od 50. do 69. roku życia.

Poza badaniami piersi, szuka raka także w klatce piersiowej. Ocenia tomografie komputerowe płuc. On i jego koledzy po fachu wykonali już 250 tomografii płuc i 12 bronchoskopii. W ramach programu zrobiono również: 58 badań gastroskopowych, 47 kolonoskopii, 12 bronchoskopii, a także wykonano 203 mammografie, 105 badań USG piersi, 8 biopsji piersi i 2 badania rezonansem magnetycznym.

Zdaniem Krzysztofa Koziełka już można mówić o sukcesie.

- Jestem pozytywnie zaskoczony zainteresowaniem, jakim cieszy się program - mówi radiolog i przyznaje, że Wielkopolska i Polska pod względem korzystania z profilaktyki nadal odbiegają od standardów europejskich, a takie programy mogą przybliżyć polskie statystyki do tych europejskich. - Na przykład w Norwegii na badania profilaktyczne zgłasza się od 70 do 90 procent zaproszonych. W Polsce ten odsetek to około 47 procent - mówi radiolog.

"Wielkopolska onkologia" to nie tylko badania profilaktyczne. Jak mówi Rafał Staszewski, zastępca dyrektora szpitala: - W ramach programu uruchomiliśmy jedną z nowocześniejszych w Polsce pracownie endoskopii. Trwa budowa pracowni histopatologii oraz laboratorium komórek macierzystych. Prowadzony jest również montaż urządzenia do radioterapii operacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski