Lekarze chcą refundacji testów wirusowych

  Lekarze chcą refundacji testów wirusowych

  Izabela A. Kolasińska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego postulują, by przychodnie rodzinne wyposażone były standardowo w testy wykrywające zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Ich zdaniem, pozwoliłoby to na szybkie zdiagnozowanie, czy pacjent chory jest np. na grypę. Ma to ogromne znaczenie w doborze terapii. Tymczasem Narodowy Fundusz Zdrowia nie podjął decyzji w sprawie refundacji takich testów.
  Od niedawna można błyskawicznie rozpoznać wrogie zarazki - na rynku pojawiły się bowiem preparaty wykrywające antygeny wirusa grypy typu A i B. Na wyposażenie w nie lekarzy pierwszego kontaktu namawia Narodowy Fundusz Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

  - Takie testy szczególnie byłyby przydatne u dzieci, u których wirusy rozwijają się bardzo szybko. Informacja, że to jest wirusówka, a nie zakażenie bakteryjne jest bardzo istotna, dlatego, że wiąże się to z włączeniem do terapii antybiotyku lub nie - tłumaczy lekarka Bożena Janicka, przewodnicząca Porozumienia Zielonogórskiego. - Myślę, że jest to rozwiązanie bardzo korzystne i dla pacjentów, i dla NFZ, bo koszty leków, szczególnie antybiotyków, są olbrzymie.

  Na podstawie wymazu z gardła lub kropli krwi test w ciągu 20-30 minut pozwala zdiagnozować, czy pacjent jest zakażony wirusami czy bakteriami. Koszt takiego badania to 20-40 złotych. Ale, mimo że na polskim rynku dostępnych jest już ponad 20 rodzajów testów wirusowych i bakteryjnych, lekarze rodzinni ich nie stosują, bo NFZ nie refunduje takich badań. Pacjent mógłby sobie taki test zrobić w przychodni odpłatnie, ale i na takie rozwiązanie na razie nie ma zgody NFZ.

  - Lekarze podstawowej opieki medycznej mają zapewnione narzędzia do badania pacjentów, sprawdzenia, czy to grypa, czy nie. Mogą zlecić np. posiew - informuje Magdalena Stawarska z biura prasowego NFZ. - A o rozmowach na temat refundacji przez NFZ takich testów nic mi nie wiadomo.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zaorać NFZ

  Dr Astic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Co to za idiotka z NFZ ta Stawarska?!Wyniki posiewu są po kilku dniach najszybciej,a omawiane testy prawie natychmiast.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo