Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze na całym świecie obserwowali dwie operacje w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Marta Żbikowska
Dwie operacje w ramach IV Europejskiej Sesji Chirurgii Live przeprowadziła w poznańskiej klinice profesor Małgorzata Wierzbicka
Dwie operacje w ramach IV Europejskiej Sesji Chirurgii Live przeprowadziła w poznańskiej klinice profesor Małgorzata Wierzbicka Grzegorz Dembiński
Lekarze z 86 krajów na całym świecie śledzili przebieg 18 operacji otolaryngologicznych wykonanych w ramach IV Europejskiej Sesji Laryngologicznej Chirurgii Live. W poznańskiej klinice przeprowadzono dwa zabiegi usunięcia raka krtani.

– Pierwszą operowaną pacjentką była 68-letnia kobieta, u której została wycięta chrząstka tarczowa nacieczona przez guza – tłumaczy profesor Witold Szyfter, szef Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. – Gdyby nie zastosowanie innowacyjnej metody, pacjentce groziła całkowita laryngektomia, czyli usunięcie krtani.

Poznańskie operacje największe zainteresowanie wzbudziły w Chinach, gdzie oglądało je najwięcej internautów.

– Mieliśmy sygnały, że nasze operacje oglądane są w Botswanie, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, a nawet na Alasce – mówi profesor Szyfter. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, były momenty, że łączyło się z nami 16 tysięcy lekarzy, a to pokazuje, że sesje chirurgii na żywo ciągle są potrzebne.

Ideą sesji chirurgicznych pokazywanych na żywo w internecie jest edukacja lekarzy w tych częściach świata, do których najtrudniej docierają innowacyjne metody i gdzie dostęp do szkoleń jest ograniczony. Okazało się jednak, że takimi obserwacjami zainteresowani są także lekarze mający na co dzień kontakt z medycyną na wysokim poziomie.

Operacje w poznańskiej klinice przeprowadzała profesor Małgorzata Wierzbicka. To od niej mogli uczyć się lekarze z całego świata. Drugą operacją przeprowadzoną w Szpitalu Klinicznym UMP było usunięcie raka krtani u 67-letniego mężczyzny. Była to piąta operacja tego pacjenta. Tym razem usunięto część chrząstki pierścieniowej, dzięki czemu została uratowana krtań.

Za techniczną stronę przekazu obrazu z operacji odpowiedzialne było Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

ZOBACZ TEŻ:

Nowa sala porodowa ma przypominać warunki domowe.Zobacz kolejne zdjęcie --->

Polna: Poród w szpitalu, jak w domu. Zobacz, jak wyglądają n...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski