Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekcje matematyki w Muzeum Enigmy?

Błażej Dąbkowski
Lekcje matematyki w Muzeum Enigmy?
Lekcje matematyki w Muzeum Enigmy? Pawel Miecznik
Muzeum Enigmy, o którym mówi się już od kilku lat może powstać w budynku Collegium Historicum. Otworzyły się także nowe możliwości jeśli chodzi o sfinansowanie placówki. Plany są ambitne, bowiem wiceprezydent Mariusz Wiśniewski chce, by muzeum było nie tylko w pełni interaktywne. Zgodnie z jego zamysłem uczniowie mieliby w nim uczyć się matematyki i poznawać tajniki kryptologii.

Budynek Collegium Historicum już za kilka miesięcy opuszczą studenci Wydziału Historycznego UAM, dlatego jest on najpoważniej brany pod uwagę przez zastępcę Jaśkowiaka, Mariusza Wiśniewskiego, jeśli chodzi o lokalizację Muzeum Enigmy.

- Urząd Miasta w moim imieniu wystąpi z listem intencyjnym do władz uczelni co do możliwości zlokalizowania tam placówki. Z mojego punktu widzenia jest to najbardziej optymalny pomysł – potwierdza Wiśniewski.

Jaka może być reakcja władz UAM? Jak twierdzi Wiśniewski prorektor prof. Andrzej Lesicki jest otwarty na propozycje miasta. Dodatkowo ze strony uniwersytetu już wcześniej padały deklaracje o przeznaczeniu budynku po byłym Komitecie Wojewódzkim PZPR na cele niekomercyjne.

Wiceprezydent Poznania zaznacza, że pod uwagę brane są także inne lokalizacje, choć jego zdaniem należy je traktować jako zastępcze. Jedną z nich jest skrzydło tzw. Masztalarni w CK Zamek, natomiast drugą – pomieszczenia śluzy katedralnej przy Bramie Poznania.
Równie istotna jest sprawa sfinansowania przedsięwzięcia mającego upamiętniać trójkę matematyków i absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego – Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego oraz Jerzego Różyckiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. - Rozpatrujemy dwie możliwości. Pierwszą jest skorzystanie ze środków unijnych, które leżą w gestii marszałka. Natomiast drugą stanowią źródła rządowe. W tym przypadku musielibyśmy mocno się spiąć, bowiem wcześniej po stronie miasta nikt nie przygotował odpowiedniej dokumentacji – wyjaśnia Wiśniewski.

Gdyby udało się zrealizować jeden z tych dwóch scenariuszy, muzeum mogłoby powstać do końca 2016 r.

Pojawił się również pomysł, by pozyskać środki na opracowanie koncepcji technicznej muzeum. Te miasto postara się pozyskać od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Decyzje w tej sprawie mogą zapaść jeszcze w czerwcu, gdy urzędnicy spotkają się na konferencji w Warszawie.

Jaka będzie jedno z najbardziej oczekiwanych muzeów w Poznaniu? - Dla mnie ważny jest profil edukacyjny. Chciałbym by było to miejsce, gdzie dzieci i młodzież mogą się również uczyć matematyki i poznawać zagadnienia związane z kryptologią. Wiem, że matematycy z UAM są już w trakcie opracowania wirtualnej Enigmy – opowiada wiceprezydent.

Co ciekawe placówka może mieć także inne funkcje, na które podczas spotkania grupy roboczej z Wiśniewskim na czele, zwrócił uwagę pracownik naukowy Akademii Muzycznej. - Rzucił ciekawą myśl, by patrzeć na muzeum nie tylko przez pryzmat matematyki, ale również innych dziedzin nauki i sztuki. Jeden z kryptologów był także muzykiem – mówi zastępca Jacka Jaśkowiaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski