Lekcje w zakładzie karnym i poprawczym?

Anna Jarmuż
We wtorek prof. Zbyszko Melosik (z lewej) i Grzegorz Owczarzak podpisali umowę o wzajemnej współpracy Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM i Zespołu Szkół Budowalno-Drzewnych
We wtorek prof. Zbyszko Melosik (z lewej) i Grzegorz Owczarzak podpisali umowę o wzajemnej współpracy Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM i Zespołu Szkół Budowalno-Drzewnych Anna Jarmuż
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W Poznaniu powstanie pierwsza w mieście i województwie klasa kształcąca przyszłych studentów resocjalizacji. To druga taka inicjatywa w Polsce.

Odwiedziny w zakładach karnych i ośrodkach wychowawczych, rozprawy Sądu Rodzinnego oraz wykłady na uczelni. To wszystko czeka na uczniów 28 LO w Zespole Szkół Budowlano - Drzewnych. Od września będą mieli do wyboru nową specjalizację - Prawo i Resocjalizacja. Szkoła porozumiała się w tej sprawie z Wydziałem Studiów Edukacyjnych UAM. We wtorek władze uczelni i dyrekcja zespołu podpisali umowę o wzajemnej współpracy.

- Co roku naukę resocjalizacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM rozpoczyna 140 studentów. Świadczy to o niesłabnącym zainteresowaniu tej specjalizacji - mówi Tomasz Szłapiński, nauczyciel w ZSBD, pomysłodawca projektu, również absolwent resocjalizacji.

Potwierdza to prof. Zbyszko Melosik, dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych. - Nie odczuwamy skutku niżu demograficznego. Mamy 5,5 tysiąca studentów - tłumaczy.

Teoria i praktyka
Uczniowie, którzy rozpoczną naukę w klasie o nowym profilu będą realizować dwa dodatkowe przedmioty - prawo a społeczeństwo i wstęp do resocjalizacji.

- Wiedza będzie przekazywana uczniom w interesujący sposób, tak by mogli złapać bakcyla - żartuje Tomasz Szłapiński. - Skupię się na ciekawostkach - największe i najmniejsze zakłady karne, najbardziej niebezpieczni więźniowie, różnicy w systemach penitencjarne na świecie - wylicza.

Oczywiście nie zabraknie też zajęć praktycznych. W ramach programu młodzież będzie m.in. odbywać wycieczki do zakładów karnych, ośrodków wychowawczych i zakładach poprawczych oraz uczestniczyć w rozprawach Sądu Rodzinnego.

- We wrześniu przedstawimy szczegółowy harmonogram na cały rok - wyjaśnia Tomasz Szłapiński.

Założenie jest takie, by przygotować uczniów do studiów z zakresu resocjalizacji.

- Zdajemy sobie sprawę, że uczniowie kończący gimnazjum nie zawsze mają sprecyzowane plany na przyszłość - przyznaje Grzegorz Owczarzak, dyrektor Zespołu Szkół Budowlano - Drzewnych. - Być może nie wszyscy będą studiować resocjalizację, ale w życiu na pewno przyda im się znajomość prawa.

- Wielu młodych ludzi, wybierając ten kierunek nie wie, co kryje się pod szyldem. Dzięki nawiązanemu właśnie porozumieniu ich świadomość wzrośnie - stwierdza prof. Wiesław Ambrozik, kierownik Zakładu Resocjalizacji.

Klasy patronackie coraz popularniejsze
Zespół Szkół Budowlano - Drzewnych to nie jedyna szkoła, która nawiązała współpracę z uczelnią wyższą. Klasy patronackie istnieją już w większości poznańskich szkół.
Uczniami kierunków ścisłych opiekuje się Politechnika Poznańska. Młodzież, kształcąca się w klasach o profilach biologiczno - chemicznych może liczyć na wsparcie Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Akademii Wychowania Fizycznego. Przyszli studenci zarządzania i nauk ekonomi- cznych zdobywają wiedzę dzięki pomocy naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego, a młodzi policjanci i wojskowi - Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa. Wiele szkół objętych jest opieką UAM, w skład którego wchodzi aż 15 wydziałów. Patronat nad klasami biorą nie tylko uczelnie wyższe, ale też często przyszli pracodawcy.

Nowe kierunki
W tym roku planuje się otworzyć klasy, kształcące w zawodach: technik lotniskowych służb operacyjnych (Zespół Szkół Handlowych), technik informatyk (Zespół Szkół Elektrycznych nr 1), technik geolog (Zespół Szkół Geodezyjno - Drogowych), technik automatyk sterowania ruchem kolejowym (Zespół Szkół Komunikacji i Zespół Szkół Łączności), technik elektroenergetyk transportu szynowego (Zespół Szkół Komunikacji), technik przemysłu mody (Zespół Szkół Odzieżowych).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie