Lekka atletyka: Olga Ochal na dopingu

Olga i Paweł Ochalowie na mecie ubiegłorocznego półmaratonu w Poznaniu
Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji – organizator 9. PKO Poznań Półmaratonu – otrzymały z Instytutu Sportu – Zakładu Badań Antydopingowych w Warszawie wyniki badań próbki B pobranej od Olgi Ochal (trzeciej zawodniczki tegorocznego półmaratonu), u której w próbce A wykryto obecność środków dopingowych zabronionych, zgodnie z „Listą Zabronioną WADA 2016”. Wyniki badań próbki B potwierdziły wcześniejsze wyniki.

Organizator półmaratonu zdyskwalifikował zawodniczkę z Bydgoszczy i jednocześnie nałożył na byłą mistrzynię Polski w półmaratonie karę w postaci zakazu startu w biegach organizowanych przez POSiR – PKO Poznań Maraton i PKO Poznań Półmaraton na okres dwóch lat. Ochal pochodzi z Ukrainy, ale od wielu lat reprezentuje barwy Polski. Jej mężem jest Paweł Ochal, który w ostatnim półmaratonie zajął czwarte miejsce, a rok temu wygrał w Poznaniu, podobnie zresztą jak jego żona.

Tym samym miejsce trzecie w klasyfikacji generalnej kobiet przypada w udziale Magdalenie Lewandowskiej, a wyniki 9.PKO Poznań Półmaratonu uznaje się za oficjalne. Ostatecznie tegoroczny bieg ukończyło 11 347 zawodników.