Lekka atletyka: Polskie podium młociarek. Złoto dla Anity Włodarczyk, brąz dla Joanny Fiodorow. Sofia Ennaoui ze srebrem w biegu na 1500 m

Joanna Fiodorow powtórzyła w Berlinie sukces sprzed czterech lat w Zurychu
Joanna Fiodorow powtórzyła w Berlinie sukces sprzed czterech lat w Zurychu Fot. Archiwum Głosu Wlkp.
To miała być najbardziej polska konkurencja na ME i była, bo przecież wcześniej złoto i srebro zdobyli nasi młociarze. Panie nie chciały być gorsze i poszły ich śladem. Złoto, już czwarte w karierze, wywalczyła dominatorka z Rawicza, czyli Anita Włodarczyk. Brąz, tak samo jak cztery lata temu na ME w Zurychu, dla Joanny Fiodorow (AZS Poznań).

„Fiedzia” zaczęła najlepiej z Polek, ale wynik 69,55 nie był jej szczytem marzeń. W kolejnej próbie 29-latka poprawiła się na 71,41 m, a w trzeciej kolejce rzuciła młotem na odległość 74,00 mi zapewniła sobie brązowy krążek.

- Po Zurychu było u mnie kiepsko z formą, były ciężkie sezony, ale mam teraz najlepszą trenerkę pod słońcem, Malwinę Sobierajską, która we mnie wierzyła i doprowadziła mnie do berlińskiego sukcesu. Ten medal to w dużej mierze jej zasługa. Cieszę się ogromnie, bo naprawdę miałam taki moment, że wszystko chciałam rzucić. Teraz wszystko ułoży się inaczej, bo dzięki medalowi mam już motywację do startu na igrzyskach w Tokio w 2020 r. - stwierdziła była podopieczna Czesława Cybulskiego.

Rekordzistka świata tylko pierwszy rzut miała poniżej swoich możliwości, ale już od drugiej kolejki królowa młotu nie pozostawiła rywalkom złudzeń. W każdej następnej próbie już się poprawiała, a najlepszy rezultat osiągnęła w czwartym podejściu (78,94). Drugie miejsce zajęła Francuzka Alexandra Tavernier (74,78).

- W Berlinie czuje się jak u siebie w domu. Tutaj w przeszłości święciłam wielkie triumfy i tutaj zawsze kibicuje mi mnóstwo Polaków. Medal dedykuję rodzicom, którzy obchodzą 40-lecie ślubu i niedawno zmarłej polskiej Królowej Sportu, Irenie Szewińskiej - mówiła uradowana Włodarczyk.

Czwarte miejsce przypadło w udziale trzeciej z Polek, byłej zawodniczce AZS Poznań, Malwinie Kopron (72,20).

Ostatni dzień finałów rozpoczął się bardzo radośnie dla Polski, bo srebro w biegu na 1500 m wywalczyła filigranowa Sofia Ennaoui (4:03.08). Wygrała Brytyjka Laura Mauir (4:02.32). W finale wystąpiła też Angelika Cichocka (4:10.93), ale ukończyła bieg na ostatnim, dwunastym miejscu.

Od początku Ennaoui pilnowała najgroźniejszych rywalek. Polka wytrzymała trudy biegu i na początku ostatniego okrążenia wyprzedziła Ciarę Mageean z Irlandii, dzięki czemu wyszła na trzecią pozycji. To nie było jednak ostatnie słowo 22-latki. Ennaoui dogonił faworyzowaną Brytyjkę Laurę Weightman, ale na prześcignięcie Mauir zabrakło już jej dystansu.