Leonard Szymański: Kampania przed wyborami 4 czerwca była...

  Leonard Szymański: Kampania przed wyborami 4 czerwca była szalenie radosna i energiczna

  Paulina Jęczmionka

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Leonard Szymański z Lechem Wałęsą

  Leonard Szymański z Lechem Wałęsą ©archiwum prywatne

  Rozmowa z Leonardem Szymańskim, popieranym przez Komitet Obywatelski posłem na Sejm kontraktowy z Poznania, absolwentem I LO im. Karola Marcinkowskiego i Politechniki Poznańskiej, działaczem „Solidarności”.
  Leonard Szymański z Lechem Wałęsą

  Leonard Szymański z Lechem Wałęsą ©archiwum prywatne

  Wybory 4 czerwca 1989 roku były znaczącym i przełomowym wydarzeniem czy - jak sugerują niektórzy - niepotrzebnym kompromisem z władzami PRL?
  Nie tylko same wybory, ale cały ciąg zdarzeń zarówno w kraju, jak i poza nim, traktuje w kategorii cudu. Chodzi m.in. o wybór Polaka na papieża i jego przyjazd do Polski, porozumienia sierpniowe, 16 miesięcy karnawału „Solidarności”, wybór Margaret Thatcher czy Ronalda Reagana. To wszystko było wydarzeniami przełomowymi, ale bez krwawej rewolucji, o co apelował Jan Paweł II. Mieliśmy też charyzmatycznego przywódcę, nazywaliśmy się „drużyną Lecha Wałęsy”.

  Jaka panowała przed wyborami atmosfera wśród Polaków?
  Ludzie odebrali ustalenia Okrągłego Stołu jako olbrzymią szansę na walkę o powrót do normalności. Bardzo nam zależało, by w pełni ją wykorzystać. Świadczy też o tym frekwencja wynosząca ponad 60 proc., o której dzisiaj możemy tylko pomarzyć.

  Jak przebiegała kampania wyborcza?
  Przede wszystkim była szalenie energiczna i radosna. W ciągu sześciu tygodni odbyłem ponad 40 spotkań. W działania włączali się zupełnie mi nieznani ludzie. Pomagali zupełnie bezinteresownie. Panowała podniosła atmosfera. Co ciekawe, samą kampanię w Komitecie Obywatelskim „Solidarności” poprzedziły prawybory. W Poznaniu odbyły się one w klasztorze oo. Dominikanów. Żeby zostać kandydatem, potrzebne było ponad 50 proc. poparcia. Ja miałem 12 konkurentów, zakwalifikowałem się w trzeciej turze. I dziś - zamiast namaszczania z góry - w partiach przydałyby się prawybory.

  Spodziewaliście się w Komitecie Obywatelskim takiego sukcesu bezpartyjnych kandydatów?
  W centrali w Warszawie obstawiano, że uda nam się wprowadzić do Sejmu 20-30 kandydatów. Nawet druga strona szacowała bardziej odważnie, bo Aleksander Kwaśniewski dawał nam ok. 40 przedstawicieli. Wynik 161 mandatów powalił wszystkich na kolana.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo