Lepiej późno niż wcale

  Lepiej późno niż wcale

  Monika Kaczyńska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Lepiej późno niż wcale
  Dopiero spektakularne zatrucie Warty skłoniło Urząd Miasta do sprawdzenia kto i na ile legalnie korzysta z rzeki. Szczelniejsza kontrola - sprawa cenna i pozwala mieć nadzieję, że do niszczenia rzecznego ekosystemu w przyszłości już nie będzie dochodziło. Szkoda jednak, że takich działań - w końcu nieszczególnie wyrafinowanych - zabrakło zawczasu.
  Lepiej późno niż wcale
  Zobacz komentowany artykuł: Warta: Odszukano wszystkie wloty kanałów i rur. Ile jest nielegalnych?

  Możemy się cieszyć, że urzędy ufają obywatelom i nie zakładają na każdym kroku, że ktokolwiek podejmuje jakieś działania, próbuje zrobić to poza prawem. Sądzę jednak, że tak jak zamki do drzwi mają przypominać ludziom o tym, że są uczciwi, tak działania WIOŚ, w postaci systematycznych, planowych kontroli, powinny zawczasu przypominać firmom, że dbają o środowisko i nie korzystają z niego rabunkowo.
  Tak zresztą działa większość instytucji z uprawnieniami kontrolnymi - od sanepidu począwszy, przez Nadzór Budowlany, na Urzędzie Kontroli Skarbowej skończywszy. Sprawdzają, by w większości przypadków przekonać się, że wszystko jest w porządku. Jest w porządku, bo sprawdzani doskonale wiedzą, że kontrola jest prędzej czy później nieuchronna.

  Inna sprawa, że w ramach powrotu miasta nad rzekę warto byłoby zająć się także lobbowaniem za uporządkowaniem przepisów. Sytuacja, gdy jedna instytucja (starosta) wydaje pozwolenia wodnoprawne (ale nie ma uprawnień do kontroli i karania), inna kontroluje i karze, ale nie wydaje pozwoleń, sprzyja rozmyciu odpowiedzialności. Jedni nie kontrolują, bo nie mogą. Inni mogą, ale nie całkiem wiedzą kogo sprawdzać. To ułatwia życie tym, którzy mają coś do ukrycia. A i innym łatwiej zapomnieć, że jednak dbają o środowisko.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo