Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice znaleźli otrutego orła bielika. Udało się go uratować. Bielik znów szybuje w przestworzach

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Orzeł bielik po 10-dniowej kuracji wrócił na teren Nadleśnictwa Włoszakowice, tam został wypuszczony na wolność
Orzeł bielik po 10-dniowej kuracji wrócił na teren Nadleśnictwa Włoszakowice, tam został wypuszczony na wolność PDLP w Poznaniu
Szacuje się, że w kraju jest około 1500 par bielików, na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu gniazduje 49 par. Jednego z nich, który został otruty, udało się uratować. Wrócił już na wolność.

- Stosunkowo rzadko zdarza się, że udaje nam się wrócić skrzywdzone przez człowieka ptaki szponiaste naturze – twierdzi prof. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Tym razem dzięki szybkiej reakcji i dobrej współpracy ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów oraz pracowników Nadleśnictwa Włoszakowice i oczywiście nieocenionej pomocy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Czempiniu wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Czytaj też: Piła: Maciuś ranny w zderzeniu z innym bocianem, trafił do do Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”

Orła bielika znaleźli leśnicy z Nadleśnictwa Włoszakowice. Ich niepokój wzbudziło zachowanie ptaka, bielik nie potrafił wzbić się w powietrze. Odłowili go ornitolodzy z Komitetu Ochrony Orłów i przekazali do Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Okazało się, że był otruty. Zajął się nim Henryk Mąka. Zastosowane leczenie przyniosło efekt.

Dlaczego ludzie kochają psy?

od 16 lat

- Ważne jest to, aby pomoc opierała się przede wszystkim na wiedzy, a nasze działania żeby były szybkie, zdecydowane i skutecznie – uważa Mąka i dodaje, że należy tak postępować, ponieważ dla dziko żyjących ptaków tak bliski kontakt jest stresem.

Po 10 dniach leczenia bielik był gotowy do powrotu na łono natury. Miłośnicy ptaków mogą go śledzić, ponieważ został zaobrączkowany przez prof. Mizerę. Bielik wrócił do Nadleśnictwa Włoszakowice, w okolice miejsca, gdzie został znaleziony.

- Jednym z najważniejszych zadań przyrodników, leśników i ekologów jest pomaganie zwierzętom, które tego potrzebują i obserwowanie, jak wracają w miejsca swoje naturalnego występowania - podkreśla dr Małgorzata Krokowska-Paluszak, rzecznik RDLP w Poznaniu.

Bielik był pierwszym gatunkiem ptaków szponiastych otoczonych ochroną w naszym kraju. Utworzono dla niego strefy ochronne. To przyniosło efekty. Jego populacja w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła 25-krotnie, a trzeba pamiętać, że na początku XX wieku istniała groźba, że wyginie w Polsce.

Zobacz też:

Jakie zwierzęta wybijają myśliwi w wielkopolskich lasach? Wiemy, ile i jakie zwierzęta odstrzelono w naszym regionie w poprzednim sezonie łowieckim. Dane pochodzą od Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz Polskiego Związku Łowieckiego. Sprawdź w galerii, na jakie zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce ---->

Na te zwierzęta polują myśliwi w Wielkopolsce. Sprawdź, ile ...

Co robią zwierzęta po zmroku, albo gdy nie ma ludzi dookoła? Gdzie w upalne dni szukają ochłody? Czy ma je kto podrapać za uchem? Jak radzą sobie z drapieżnikami? Zobaczcie zdjęcia i filmy fantastycznych zwierząt żyjących w wielkopolskich lasach. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Wielkopolska: Fantastyczne zwierzęta w naszych lasach. Zobac...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski