Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: Niewielu pacjentów z e-receptą

Karolina Sternal
Leszek Sikorski i Kajetan Wojsyk przekonywali, że e-recepta to dobre rozwiązanie
Leszek Sikorski i Kajetan Wojsyk przekonywali, że e-recepta to dobre rozwiązanie Fot. Karolina Sternal
Leszno i powiat leszczyński to jedyne miejsca w Polsce, gdzie są e-recepty. Jednak zaledwie 5100 recept zrealizowano w ramach systemu e-recepta. Prototyp projektu jest testowany od marca i - jak do tej pory - nie zyskał sobie wielu zwolenników. Tylko 15 aptek i 4 przychodnie sprawdzają system

Leszek Sikorski, były minister zdrowia, obecnie dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, odpowiedzialnego za przedsięwzięcie, przekonuje, że mimo wszystko chętnych do korzystania z elektronicznego systemu wypisywania recept i ich realizacji będzie przybywać.

Leszno i powiat leszczyński to w tej chwili jedyne miejsca w Polsce, gdzie trwa konsultowanie przygotowywanego przez CSIOZ projektu e-recepty. Chodzi o zastąpienie tradycyjnej recepty papierowej, receptą elektroniczną, powiązaną z centralną bazą recept, bazą leków oraz bazą indywidualnych kont pacjentów.

Dlatego też od marca mieszkańcy regionu leszczyńskiego mają możliwość wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Niestety, jak do tej pory zainteresowanie zarówno pacjentów, lekarzy i farmaceutów jest małe.

Tylko cztery przychodnie zdecydowały się na uczestnictwo w projekcie i wystawiły 2400 e-recept. Oprócz nich do eksperymentu przystąpiło jeszcze 15 aptek, które w sumie wprowadziły do systemu 5100 recept.

Skąd ta różnica? Zgodnie z polskim prawem nadal obowiązującym dokumentem jest recepta papierowa, a więc każdy pacjent musi taką otrzymać. Dokument elektroniczny jest czymś dodatkowym. Należy zatem sądzić, że w 2700 przypadkach recepty trafiły do elektronicznej bazy dopiero na poziomie aptek.

We wtorek w sali Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie po raz czwarty wdrażający projekt spotkali się z przedstawicielami lokalnego środowiska. Prowadzący spotkanie przekonywali, że ucieczki od e-recepty nie ma.

Uchwalona przez parlament ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, która między innymi zakłada wprowadzenie do roku 2017 e-recepty, czeka tylko na podpis prezydenta. Jeśli chodzi o ocenę zaistnienia prototypu projektu e-recepty w Lesznie, były minister przyznał, że inicjatywa nie zyskała zbyt wielu zwolenników.

- Powodów może być kilka: brak informacji, ostrożne przyglądanie się, co z tego wyniknie, obawa przed wykonywaniem dodatkowej pracy - wyliczał Leszek Sikorski. - Wierzę jednak, że chętnych będzie przybywało, co w efekcie da nam możliwość wyciągnięcia wniosków ważnych dla dalszej pracy nad projektem.

W Lesznie i powiecie leszczyńskim prototyp e-recepty będzie testowany do września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski