Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno rozwija skrzydła, chociaż szybowanie to ciężki biznes

Redakcja
Wizytówką Pikniku Szybowcowego w Lesznie są pokazy lotnicze po zmroku
Wizytówką Pikniku Szybowcowego w Lesznie są pokazy lotnicze po zmroku Grzegorz Banaś
W podświetlonych samolotach, w rytm muzyki i przy błysku rac i fajerwerków będą tworzyć ogniste figury na nocnym niebie. Brytyjscy piloci są zaledwie jedną z gwiazd dziewiątego Pikniku Szybowcowego: „Leszno rozwiń skrzydła”, która odbędzie się w ostatni weekend czerwca. Ze względu na finansowe problemy Centralnej Szkoły Szybowcowej, miasto wzięło na siebie cały ciężar organizacji tegorocznej imprezy. Czy szybownictwo w Polsce jest jeszcze opłacalne?

- Piknik opiera się na potencjale największego lotniska szybowcowego w kraju i jednego z największych w Europie. Spodziewamy się 50 tysięcy osób w ciągu dwóch dni. Impreza nie jest biletowana – mówi Mateusz Wabera z Urzędu Miasta Leszno. - Taka impreza jest niewątpliwie dużą promocją dla miasta i dla szybownictwa. W trakcie pikniku można będzie wykonać loty w dużo niższych cenach.

Organizatorem dziewiątej edycji pikniku jest miasto, ponieważ Centralna Szkoła Szybowcowa znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Impreza nie jest wysokobudżetowa, mieści się w granicach 400 tysięcy złotych. Około 30 proc. kosztów ponoszą sponsorzy.

- W ubiegłym roku mieliśmy dofinansowanie unijne, niestety w tym roku musimy sobie sami poradzić – mówi Mateusz Wabera.

[

ZOBACZ FILM: Nocne pokazy lotnicze to wizytówka Air Show w Lesznie

](http://www.strefabiznesu.gloswielkopolski.pl/wideo/nocne-pokazy-lotnicze-wizytowka-air-show-w-lesznie)

Sytuacja polskich aeroklubów generalnie mówiąc nie jest najlepsza. W Aeroklubie Leszczyńskim jeszcze w latach 90'tych, zajęcia na szybowcach były całkowicie bezpłatne. Korzystało z nich wiele młodych osób. Te czasy jednak dawno minęły.

- Poziom zainteresowania szybownictwem nie zmienia się od piętnastu lat. Zmieniła się jednak grupa wiekowa – wyjaśnia Robert Koralewski, szef szkolenia w Aeroklubie Leszczyńskim. - Od dziesięciu lat na kursy przychodzi coraz więcej osób po 40-stce, którzy traktują loty szybowcem jako rekreację, a nie sport. Chcą spełniać swoje marzenia i stać ich na to.

W trakcie trwającego od kwietnia do września sezonu pojawia się około 40-50 osób. Dwutygodniowy kurs, który kończy się pięcioma samodzielnymi lądowaniami, kosztuje od 3500 do 4800 złotych. Aeroklub w Lesznie ma też program szkolenia spadochronowego zatwierdzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, kursy doskonalące dla pilotów i kursy na ultralekkim samolocie Aeroprakt A-22.

- Gdybyśmy zajmowali się tylko szybowcami, to klubu już by nie było – przyznaje Robert Koralewski. - Oferujemy też szkolenia na licencję pilota turystycznego oraz utrzymujemy się częściowo ze składek członkowskich.

Aeroklub Leszczyński ma osiemnaście szybowców, w większości otrzymanych od Aeroklubu Polskiego w latach 90. Nowy szybowiec kosztuje około 400-500 tysięcy złotych.

- Do tego dochodzą koszty utrzymania maszyn. Na początku każdego sezonu to wydatek około 50 tysięcy złotych – mówi szef szkolenia. - Z naszej działalności i składek udaje nam się uzupełniać flotę i wciąż działać, ale to nie jest łatwy biznes.

Tym bardziej fanów lotnictwa i zawodowych pilotów cieszy kontynuacja Pikniku Szybowcowego, który rozwija się z każdą kolejną edycją. Teraz jego wizytówką są pokazy lotnicze po zmroku.

- Pierwszą próbę przeprowadzenia akrobacji na nocnym niebie podjęliśmy w 2013 r. Rok temu dopracowaliśmy je, a w tym roku startuje pełen pokaz - zachęca Łukasz Firs z biura prasowego Pikniku Szybowcowego. - Przygotujemy też niecodzienny wyścig – dodaje.

W trakcie imprezy, oprócz pokazów odbędzie się wyścig "po" płycie lotniska i "nad" nią. Po raz pierwszy w Polsce ścigać się będzie samolot akrobacyjny, samochód rajdowy oraz motocykl prowadzony przez zawodnika Speedway Ekstraligi.

 

Atrakcje Pikniku Szybowcowego w Lesznie:

  • Nocne pokazy lotnicze to wizytówka Pikniku Szybowcowego. Wykonają je prekursorzy takich występów: GliderFX oraz AeroSPARX z Wielkiej Brytanii. Pilot Guy Westgate latający w obu zespołach może pochwalić się "wystrzałowym lotniczym show", które wykonał podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Do nocnych lotów szykują się też paralotniarze z Fly2Live, lotnicy z Flying Dragons, baloniarze oraz spadochroniarze z zespołu Lost in Space.
  • Swoją trasę rozpocznie w Lesznie amerykaosko-francuskie małżeństwo akrobatów lotniczych z zespołu Cap Tens oraz zadebiutuje czeska grupa z Follow Me Formation.
  • Jedną z głównych gwiazd w Lesznie będzie The Flying Bulls w niesamowicie szybkich i zwrotnych maszynach XA42.
  • Udział w pikniku potwierdził zespół Biało-Czerwone Iskry, czyli reprezentacyjna grupa Sił Powietrznych w sześciu odrzutowcach TS-11 Iskra.
  • Warto obejrzeć solowy występ Mistrza Świata Macieja Pospieszyńskiego na szybowcu Swift.
  • Po raz pierwszy w Polsce na linii startu ustawią się razem: samolot akrobacyjny, samochód rajdowy oraz motocykl prowadzony przez zawodnika Speedway Ekstraligi.

[

Wróć na stronę "Głosu Wielkopolskiego"

](http://www.gloswielkopolski.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski