Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszno: W tym roku uczniowie będą mogli spojrzeć w gwiazdy

Daniel Andruszkiewicz
Od rana na leszczyńskich ulicach można zauważyć sporo maszerującej z plecakami młodzieży. Po długich wakacjach usłyszą dziś pierwszy szkolny dzwonek. Większość placówek oświatowych została wyremontowana podczas ich nieobecności, a w kilku planowane są jeszcze poważne inwestycje.

Oficjalne uroczystości inauguracji roku szkolnego odbędą się w nowej hali widowiskowo- - sportowej w Gimnazjum numer 9 na Zatorzu, która została oddana do użytku kilkanaście dni temu. Rozpoczęły się też prace związane z budową nowego gmachu gimnazjum, a planowany termin ich ukończenia wyznaczono na wrzesień 2010 roku. Całość będzie kosztowała prawie 10 milionów złotych.

Natomiast za kilka dni rozpocznie się budowa obserwatorium astronomicznego w Gimnazjum numer 4 imienia Zjednoczonej Europy w Lesznie. Zostanie ono wzniesione za szkolnym gmachem, tuż przy boiskach sportowych. Budynek kształtem będzie przypominał walec o średnicy trzech i wysokości około sześciu metrów, zwieńczony kopułą z laminatu poliestrowo-szklanego. Wewnątrz zostanie zainstalowany wysokiej klasy teleskop.

- Powołaliśmy oddziały dwujęzyczne i cały czas staramy się modernizować nasze obiekty. Obserwatorium będzie częścią gabinetu fizycznego, gdzie zamierzamy prowadzić zajęcia praktyczne z astronomii. Do tej pory uczniowie zdobywali tylko wiedzę książkową, ale damy im szansę poszerzenia horyzontów i zobaczenia na własne oczy, co się dzieje na niebie - wyjaśnia Aneta Przybylska, dyrektor Gimnazjum numer 4 im. Zjednoczonej Europy w Lesznie.

Budowa ma ruszyć w pierwszych dniach września. Wykonaniem i dostarczeniem kopuły zajmie się firma ScopeDome - sky Observatory ze Słupska. Teleskop zamontowany w kopule pozwoli dzieciom dostrzec wszystkie obiekty znajdujące się na niebie. Budynek zostanie połączony ze szkolną salą informatyczną, co umożliwi prowadzenie w pełni profesjonalnych obserwacji. Na wyposażeniu obserwatorium znajdzie się też kamera ccd, która pozwoli na zapis widzianego obrazu w postaci plików graficznych.

- Sprzęt, który dziś montujemy w domowych i szkolnych obserwatoriach, jeszcze 10-15 lat temu był wykorzystywany przez profesjonalistów i badaczy nieba - wyjaśnia Jacek Pala, konstruktor i producent kopuł astronomicznych oraz właściciel firmy ScopeDome. - Obserwatorium, to wielka szansa dla lokalnego społeczeństwa. Jeśli stworzymy dzieciom odpowiednie możliwości, to kto wie, może wykształcimy następnego Kopernika.

Początkowo obserwatorium ma służyć uczniom Gimnazjum numer 4 oraz sąsiedniego II Liceum Ogólnokształcącego.
- Kiedy już wszystko okiełznamy, będziemy udostępniać nasz obiekt dzieciom i młodzieży ze szkół całego regionu, a może nawet mieszkańcom - zapewnia dyrektor Przybylska.
Pierwszy młody Kopernik spojrzy w gwiazdy jeszcze w tym roku. Prace związane z budową obserwatorium astronomicznego potrwają prawdopodobnie miesiąc. Będą kosztowały około 100 tysięcy złotych. Całe przedsięwzięcie zgodził się sfinansować leszczyński przedsiębiorca Waldemar Ciesiółka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski