Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lex Uber: Senat zaproponował poprawki, ustawa wraca do Sejmu. Co z nowym prawem dla taksówkarzy i innych przewoźników? [UBER, BOLT]

MW
Taksówkarze regularnie protestują przeciwko przewoźnikom takim jak Uber czy Bolt. Określają ich jako nielegalnych.
Taksówkarze regularnie protestują przeciwko przewoźnikom takim jak Uber czy Bolt. Określają ich jako nielegalnych. Szymon Starnawski
"Lex Uber", czyli nowelizacja ustawy o transporcie drogowym dotycząca przewozu osób, ponownie trafi do Sejmu. W czwartek, 9 maja, zajął się nią Senat i zaproponował kilkanaście poprawek. Nowelizacja ustawy ma odpowiadać na pojawienie się na rynku takich firm jak Uber czy Bolt, czyli świadczących usługi przewozu za pomocą aplikacji. Rząd chce je zalegalizować, a to prowadzi do konfliktu z taksówkarzami.

Senat rozpatrywał ustawę tzw. "lex Uber" w czwartek, 9 maja. Do wyższej izby parlamentu trafiła ona po przegłosowaniu w Sejmie. Teraz wróci tam ponownie, bo senatorowie zaproponowali swoje poprawki. Łącznie - kilkanaście.

Czytaj też: Protest taksówkarzy w Warszawie. Są przeciwni kierowcom z Uber i Taxify

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, reguluje sytuację takich firm przewozowych jak Uber czy Bolt. Działają one na zasadzie aplikacji i kojarzą kierowcę z potrzebującym przewozu pasażerem. Wszystko jest rozliczane za pomocą aplikacji, na podstawie m. in. trasy jaką wytyczą internetowe mapy.

Nowelizacja ustawy zakłada, że wszyscy pośrednicy w przewozie osób będą musieli mieć licencję. Najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest możliwość zastąpienia taksometru i kasy fiskalnej - aplikacją. W praktyce, będzie to oznaczało pełną legalizację przewoźników typu Uber i Bolt. Na to nie chcą się godzić protestujący taksówkarze.

Poza tym w ustawie określono czym jest "pośrednictwo w przewozie osób". Może ono działać na zasadzie systemów informatycznych, a pośrednikiem będzie ten, dla kogo kierowcy wykonują usługi. Za niedostosowanie się do nowego prawa, maksymalna kara dla pośrednika ma wynosić 80 tys. zł.

Sprawdź: Uber lex - przez nową ustawę Uber i Bolt będą całkowicie legalne w Polsce? Nie takich zmian oczekiwali taksówkarze

Pośrednik musiałby prowadzić także rejestrację elektroniczną wszystkich pracowników, którym zleca przewozy i samych zleceń przez pięć lat.

Jakie poprawki w "lex Uber" zaproponował Senat? Przede wszystkich chodziło o same licencje. Senatorowie proponują, żeby po ewentualnym zawieszeniu działalności przez osobę ją posiadającą, licencje na przewóz osób zachowywały ważność przez kolejne trzy lata. Dodatkowo gwarantem, że dana osoba posiada taką licencję, ma być to, że na samochodzie będzie musiał być umieszczony jej wypis.

Zobacz: Protest taksówkarzy: Paraliż Warszawy i autostrady. Są też kierowcy z Poznania. Taksówkarze przeciwko Uberowi, Boltowi i innym firmom

Teraz na kolejnych posiedzeniach Sejmu, do poprawek będą musieli ustosunkować się posłowie. Nowe przepisy mają funkcjonować z początkiem 2020 roku.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski