Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Lex Uber" wchodzi w życie 1 października. To koniec taniego Ubera, Bolta i Free Now? Ile zapłacimy za przejazd?

BLD
Dla klientów wdrożenie "lex Uber" może oznaczać, że po 1 października na ulice może wyjechać mniej kierowców, bo nie wszyscy będą posiadać stosowaną licencję.
Dla klientów wdrożenie "lex Uber" może oznaczać, że po 1 października na ulice może wyjechać mniej kierowców, bo nie wszyscy będą posiadać stosowaną licencję. Szymon Starnawski
W czwartek, 1 października w życie wchodzi ustawa "lex Uber", czyli regulacja, która ma ujednolicić rynek przewodu osób. Czy to oznacza, że za przejazd Uberem, Boltem lub Free Now zapłacimy więcej?

- Chcemy równego traktowania – upominali się od kilku lat poznańscy taksówkarze. Skarżyli się na ich zdaniem nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy nie mając licencji taksówkarskiej, również świadczą usługi przewozu osób. Problem narasta wraz z dynamicznym wzrostem popularności takich aplikacji jak "Uber", czy "Bolt."

Protest taksówkarzy na Al. Niepodległości

Stowarzyszenie Zawodowe Poznańskich Taksówkarzy w Poznaniu zdecydowało się nawet poprosić o pomoc ministra sprawiedliwości i jednocześnie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę. W wystosowanym do niego liście zwracali uwagę, że wykonywanie zarobkowych przewozów osób samochodem osobowym w takiej formie jest łamaniem Ustawy o Transporcie Drogowym. W Poznaniu, a także innych polskich miastach w ostatnich latach odbywały się również liczne protesty taksówkarzy.

W ostatnich dniach przed punktem obsługi klienta ZTM na os. Sobieskiego ustawiają się ogromne kolejki. Nasz Czytelnik alarmuje, że dochodzi do sytuacji, w których po długim oczekiwaniu, nie są oni obsługiwani. Pasażerowie najczęściej stoją po odbiór karty PEKA lub nabicie na nią ulgi.

Ostatecznie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym weszła w życie 1 stycznia. Zdecydowano też, że przepisy przejściowe (ale tylko dla pośredników przekazujących zlecenia taksówkarzom) będą obowiązywać do końca pierwszego kwartału.

Jakie zmiany wprowadził "lex Uber"?

  • konieczność uzyskania licencji taksówkarskich. Ich zdobycie znacznie uproszczono – zrezygnowano np. z egzaminu z topografii miasta
  • na dachach samochodów trzeba zamontować koguta, czyli podświetloną lampę z napisem "Taxi" oraz nazwą firmy
  • możliwość rozliczenia opłaty za przewóz osób samochodem osobowym, w tym taksówką, przy użyciu aplikacji mobilnej - z wyjątkiem przewozu okazjonalnego samochodami osobowymi.
  • możliwość korzystania przez kierowcę ze zleceń przewozu pochodzących wyłącznie od licencjonowanego przedsiębiorcy prowadzącego pośrednictwo przy przewozie osób.
  • konieczność wywieszenia cennika w samochodzie

Niestety, na początku roku okazało się, że zabrakło rozporządzenia o aplikacji mobilnej do rozliczania opłaty za przewóz osób oraz rozporządzenia o kasach rejestrujących, mających postać oprogramowania. To sprawiło, że w praktyce przepisy miały w pełni zacząć obowiązywać dopiero w lipcu.

- Rzeczywiście w marcu odczuliśmy wzmożony ruch w urzędzie, ale później w jednej z ustaw covidowych odroczono wprowadzenie części przepisów do października - tłumaczy Krzysztof Zandecki z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

"Lex Uber" oznacza podwyżki?

Dla klientów wdrożenie "lex Uber" może oznaczać, że po 1 października na ulice może wyjechać mniej kierowców, bo nie wszyscy będą posiadać stosowaną licencję. Wydłuży się zatem czas oczekiwania. Wzrost cen u najtańszych przewoźników również jest niewykluczony. Nie będą one mogły być jednak windowane w nieskończoność.

- Poznaniu mamy ustaloną maksymalną stawka opłat za przejazdy taksówkami osobowymi, której nie można przekraczać - tłumaczy Krzysztof Zandecki.

Według szacunków poznańskich taksówkarzy kierowców przewożących ludzi w stolicy Wielkopolski na początku roku mogło być nawet 4 tysiące.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski