Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć...

  Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję!

  Anna Jarmuż

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję!

  Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję! ©archiwum/Grzegorz Olkowski

  Od poniedziałku uczniowie, kończący podstawówkę i gimnazjum, mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół. Rozpoczyna się rekrutacja!
  Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję!

  Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję! ©archiwum/Grzegorz Olkowski

  W tym roku nabór do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rusza w tym samym czasie. W obu przypadkach rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną. Wykaz szkół i potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej: www. nabor.pcss.pl/ poznan.

  - Na uczniów czekają pewne zmiany - mówi Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - W tym roku nie mogą oni z zmienić decyzji o wyborze szkoły po odebraniu wyników egzaminów. Warto więc dobrze się zastanowić. Dokumentów wcale nie trzeba składać już pierwszego dnia.

  Gdzie po podstawówce?

  Uczeń, który chce pójść do obwodowego gimnazjum, musi złożyć dokumenty do 10 czerwca. Może wskazać nie więcej niż trzy szkoły (w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej). Wypełniony wniosek zanosi jednak tylko do gimnazjum pierwszego wyboru. Szóstoklasista musi też pamiętać, by w dniach 24-28 czerwca donieść tam oryginał (lub poświadczoną kserokopię) świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu.

  Do gimnazjum rejonowego uczeń dostaje się automatycznie (obwód danej szkoły można sprawdzić na stronie internetowej: sip.geopoz.pl). Jeżeli szóstoklasista chce uczyć się w szkole spoza swojego rejonu, podlega procesowi rekrutacji. O tym, czy dostanie się do gimnazjum decyduje średnia ocen z pięciu przedmiotów ze świadectwa z 5 klasy (język polski, matematyka, historia, język obcy, przyroda). Na dodatkowe punkty mogą liczyć uczniowie którzy mieszkają w Poznaniu lub pochodzą z rodziny wielodzietnej. Wpływ ma też to, czy ich rodzice płacą podatki w naszym mieście.

  Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 18 lipca. Do 20 lipca uczeń musi potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostał. 25 lipca gimnazja, mające jeszcze wolne miejsca rozpoczną rekrutacje uzupełniającą.

  Co po gimnazjum?

  Uczniowie stojący przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, tak jak ich młodsi koledzy, muszą złożyć dokumenty do 10 czerwca.

  - Jeśli chodzi o liczbę oddziałów będzie to wyglądało podobnie jak w roku ubiegłym. Uczniowie mają jednak do wyboru kilka nowych kierunków - mówi Hanna Janowicz.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  H.J. jak najdalej z łapami

  poznanaianz Poznania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  O BO ŻE hanna Janowicz sie wypowiada na temat technikum i liceum heheh z przedszkolakami rady se nie dała .. LUDZIE odseparować ja do młodzieży. PYRKON był wielkim sukcesem bo urzedasy z Oświaty...rozwiń całość

  O BO ŻE hanna Janowicz sie wypowiada na temat technikum i liceum heheh z przedszkolakami rady se nie dała .. LUDZIE odseparować ja do młodzieży. PYRKON był wielkim sukcesem bo urzedasy z Oświaty nie mogły nawet tam "wejść" .. chyba to klarowne tam kumoterstwa i szwindli nie było zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo