Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję!

Anna Jarmuż
Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję!
Liceum, technikum, a może szkoła zawodowa? Czas podjąć decyzję! archiwum/Grzegorz Olkowski
Od poniedziałku uczniowie, kończący podstawówkę i gimnazjum, mogą składać dokumenty o przyjęcie do szkół. Rozpoczyna się rekrutacja!

W tym roku nabór do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rusza w tym samym czasie. W obu przypadkach rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną. Wykaz szkół i potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej: www. nabor.pcss.pl/ poznan.

- Na uczniów czekają pewne zmiany - mówi Hanna Janowicz z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - W tym roku nie mogą oni z zmienić decyzji o wyborze szkoły po odebraniu wyników egzaminów. Warto więc dobrze się zastanowić. Dokumentów wcale nie trzeba składać już pierwszego dnia.

Gdzie po podstawówce?

Uczeń, który chce pójść do obwodowego gimnazjum, musi złożyć dokumenty do 10 czerwca. Może wskazać nie więcej niż trzy szkoły (w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej). Wypełniony wniosek zanosi jednak tylko do gimnazjum pierwszego wyboru. Szóstoklasista musi też pamiętać, by w dniach 24-28 czerwca donieść tam oryginał (lub poświadczoną kserokopię) świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach sprawdzianu.

Do gimnazjum rejonowego uczeń dostaje się automatycznie (obwód danej szkoły można sprawdzić na stronie internetowej: sip.geopoz.pl). Jeżeli szóstoklasista chce uczyć się w szkole spoza swojego rejonu, podlega procesowi rekrutacji. O tym, czy dostanie się do gimnazjum decyduje średnia ocen z pięciu przedmiotów ze świadectwa z 5 klasy (język polski, matematyka, historia, język obcy, przyroda). Na dodatkowe punkty mogą liczyć uczniowie którzy mieszkają w Poznaniu lub pochodzą z rodziny wielodzietnej. Wpływ ma też to, czy ich rodzice płacą podatki w naszym mieście.

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 18 lipca. Do 20 lipca uczeń musi potwierdzić chęć nauki w szkole, do której się dostał. 25 lipca gimnazja, mające jeszcze wolne miejsca rozpoczną rekrutacje uzupełniającą.

Co po gimnazjum?

Uczniowie stojący przed wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, tak jak ich młodsi koledzy, muszą złożyć dokumenty do 10 czerwca.

- Jeśli chodzi o liczbę oddziałów będzie to wyglądało podobnie jak w roku ubiegłym. Uczniowie mają jednak do wyboru kilka nowych kierunków - mówi Hanna Janowicz.
W tym roku planuje się otworzyć klasy, kształcące w zawodach: technik lotniskowych służb operacyjnych (Zespół Szkół Handlowych), technik informatyk (Zespół Szkół Elektrycznych nr 1), technik geolog (Zespół Szkół Geodezyjno - Drogowych), technik automatyk sterowania ruchem kolejowym (Zespół Szkół Komunikacji i Zespół Szkół Łączności), technik elektroenergetyk transportu szynowego (Zespół Szkół Komunikacji), technik przemysłu mody (Zespół Szkół Odzieżowych).

Uczeń może wybrać trzy szkoły ponadgimnazjalnej (nie ma ograniczenia w wyborze liczby oddziałów). Szkoła pierwszego wyboru to ta, na której zależy mu najbardziej. Tam właśnie musi założyć wniosek o przyjęcie, a w dniach 24-28 czerwca donieść świadectwo ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o wynikach egzaminu.

O tym, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły decydują kryteria naboru: wyniki egzaminu, oceny z języka polskiego i trzech innych przedmiotów, świadectwo z wyróżnieniem, oraz szczególne osiągnięcia (zwycięstwa w konkursach i olimpiadach).
Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 18 lipca. Do 25 lipca uczeń musi potwierdzić, czy chce uczyć się w danej szkole. 27 lipca rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca.

Ważne!

Rozpoczynająca się właśnie rekrutacja do gimnazjów dotyczy szkół obwodowych.

Gimnazja nieobwodowe (dwujęzyczne i sportowe) przyjmowanie zgłoszeń zakończyły 18 maja. Teraz w tych szkołach odbywać się będą testy sprawnościowe i sprawdziany predyspozycji. Ich wyniki zostaną ogłoszone 2 czerwca. Lista osób przyjętych do gimnazjów nieobwodowych zostanie ogłoszona w tym samym czasie co obwodowych. Podobnie wygląda to w szkołach ponadgimnazjalnych, przeprowadzających próby sprawnościowe i językowe. Czas na złożenie dokumentów minął 18 maja. Lista osób, które je zdały zostanie ogłoszona 3 czerwca, a zakwalifikowanych do tych szkół - 18 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski